بازدید از دو پروژه ملی در حال ساخت توسط دفتر آیت الله العظمی سیستانی

بازدید از دو پروژه ملی در حال ساخت توسط دفتر آیت الله العظمی سیستانی

عصر چهار‌شنبه 17 فروردین ماه 1401 به دعوت مهندس حاج علاءالدین نجف بخشی ازمدیران مؤسسه آل‌البیت(ع) از دو پروژه “بیمارستان تخصصی نور” و “کتابخانه‌های تخصصی” شهر قم بازدید کردند. چهل نفر از مدیران و کارمندان مؤسسه آل‌البیت(ع) در این بازدید شرکت داشتند و از ساعت 6 بعدازظهر در محل بیمارستان تخصصی نور حضور یافتند.
آقای نجف ابتدا از روی ماکت بخش‌های مختلف بیمارستان را توضیح داد سپس از طبقه 12 شروع به بازدید کردند و یکی یکی طبقات از نزدیک دیده شد و با پیشرفت پروژه آشنا شدند. این بیمارستان از هر جهت در استان و کشور و منطقه ویژه است و آخرین فناوری‌ها روز دنیا در ساخت بیمارستان مراعات شده است.
سپس به محل ساخت کتابخانه‌های تخصصی واقع در بلوار پیامبر اعظم(ص) رفتند و در آنجا مهندس عزیزی بخش‌های پروژه را توضیح داد. با فرا رسیدن وقت اذان مغرب و افطار، پذیرایی شایسته انجام شد.
بیمارستان تخصصی نور پروژه‌ای است که در سلامت جسمی مردم کشور و منطقه مؤثر است و کتابخانه‌های تخصصی در سلامت فکری و معنوی ایرانیان و مردم منطقه حتماً تأثیر خواهد داشت و این دو پروژه مکمل یکدیگر هستند.
لازم است از فکر بلند و آینده‌نگر آیت الله العظمی سیدعلی سیستانی و نماینده ایشان آیت الله سید جواد شهرستانی که چنین اقدامات مهم و مؤثر و سودمندی را انجام می‌دهند و به فکر رفع نیازهای عموم مردم هستند تشکر شود.

تذکار یک نکته
مدیران دفتر فرهنگ معلولین در این جمع حضور داشتند. این دفتر وابسته به مؤسسه آل‌البیت(ع) است و تنها مرکز فرهنگی است که در حوزه علمیه و با پشتیبانی مرجعیت و روحانیت شیعه فعالیت دارد و با کمک خود افراد دارای انواع معلولیت توانسته هزاران نوع خدمات فرهنگی و اجتماعی انجام دهد.
جناب آیت الله شهرستانی در پیشبرد پروژه‌های معلولان همواره پشتیبانی و کمک کرده است. اما جای چند پروژه خالی است و هنوز اقدامات جدی در این باره نشده است یکی توانبخشی معلولان و دوم کتابخانه جامع و تخصصی معلولان.
بیمارستان تخصصی نور می‌تواند یک بخش کوچک به توانبخشی معلولان مادرزاد و حادثه‌ای اختصاص دهد و به روش مدرن به بازگردان آنان به عرصه فعالیت و جامعه با توان‌افزایی و توان‌بخشی اقدام کند.
نیز در پروژه کتابخانه‌های تخصصی جایی و فضایی هم به کتابخانه تخصصی معلولان اختصاص دهد. بسیاری از معلولان از ما می‌پرسند، ما 10 درصد از جامعه هستیم و یک کتابخانه جامع و کارآمد در سراسر ایران نداریم ولی گروه‌ها و قشرهایی که جمعیت آنها بسیار کمتر از ما است، کتابخانه جامع آن هم چند عدد دارند. برای مثال فلاسفه و عالمان و پژوهشگران علوم عقلی احتمالاً یک دهم درصد از جمعیت ایران را تشکیل ندهند ولی چند کتابخانه دارند.
امیدواریم آیت الله شهرستانی برای کتابخانه این قشر اهتمامی ویژه داشته باشند. البته در مجموعه دفتر فرهنگ معلولین کتابخانه‌ای تأسیس شده ولی این کتابخانه در مجموعه کتابخانه‌های تخصصی ورود نداشته است.
معلولان در مصاحبه‌ها و در جلسات بسیار گفته‌اند که حوزه علمیه و روحانیت شعیه چرا به ما توجه ندارد و تاکنون تحقیقی، کتابی، کتابخانه‌ای و غیره برای معلولان انجام نداده است. تنها آیت الله شهرستانی اقداماتی داشته که قابل تقدیر است ولی هنوز جای کار بسیار است. آنان مدعی هستند ما هم جزئی از جامعه هستیم و نیاز داریم و روحانیت موظف است به معلولین هم اهتمام داشته باشد.

دفتر فرهنگ معلولین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.