عکاس نابینا و آرزوی عکس گرفتن از فرعون مصری

نگاهی به زندگی نابینایان دنیا
عکاس نابینا و آرزوی عکس گرفتن از فرعون مصری

این روز‌ها به لطف شبکه‌های اجتماعی، ما نابینایان همه از حال هم در سر تا سر دنیا با خبر می‌شویم و چه بسا موفقیت یکی در یک گوشه دور، انگیزه‌ای بشود برای تلاش مضاعف یکی دیگر برای رسیدن به یک هدف سخت و دست نیافتنی. اتفاقی که مشابه آن برای «اسرا اسماعیل» افتاده است.
به گزارش ایران سپید اسرا اسماعیل، دختر اهل اسکندریه است که مادرزاد نابینا بوده است. او که دختر فرماندار شهر اسکندریه مصر است، از کودکی به عکاسی علاقمند بوده. هرچند نمی‌توان عکاسی را به عنوان یک حرفه یا شغل و منبع درآمد برای نابینایان به شمار آورد اما تا آنجا که بحث سرگرمی و به کارگیری قوای خلاقه در میان باشد، کم نیستند نابینایانی که قدم در این مسیر می‌گذارند. اسرا هم یکی از همین افراد است. او درباره چگونگی عکاس شدنش می‌گوید: «چند سال پیش با خبری مواجه شدم که توضیح می‌داد محمد سعد، یک نابینای اهل عربستان، به عکاسی می‌پردازد و در این مسیر توانسته موفقیت‌های قابل قبولی هم به دست آورد. بیشتر که جستجو و پرس و جو کردم دریافتم که سعد از تکنولوژی‌های روز برای این کار مدد می‌گیرد. چراغی در قلبم روشن شد و به این فکر افتادم که وقتی یک نابینای دیگر توانسته چنین کاری کند، حتماً من هم از عهده‌اش بر‌خواهم آمد.»
اسرا اسماعیل، شروع به یادگیری عکاسی می‌کند و در این مسیر به تحصیل در این رشته هم مشغول می‌شود. او معتقد است با استفاده از فناوری‌های روز، می‌تواند بخشی از خلأ ندیدن را جبران کند. اسرا برای عکاسی بسیار به دو حس لامسه و شنوایی خودش هم وابسته است. او علاوه بر عکاسی، فیلمسازی هم می‌کند و تا به حال توانسته یک فیلم کوتاه را در مدت یک روز فیلمبرداری و کارگردانی کند؛ فیلمی که از نظر استاندارد‌های فیلمسازی در وضعیت قابل قبولی هم قرار دارد.
از قدیم گفته‌اند آرزو بر جوانان عیب نیست. اسرا هم هنوز جوان است و پر از آرزو. وقتی پای مرور آرزو‌ها به میان می‌آید، اسرا از چهره‌هایی حرف می‌زند که دلش می‌خواهد روزی بتواند از آنها عکاسی کند. چهره‌هایی که دست یافتن به آنها حتی برای عکاس‌های بینای بزرگ‌ترین مراجع خبری هم ممکن است یک آرزو به حساب آید. اولین چهره‌ای که اسرا در آرزوی عکاسی‌اش است، «محمد صلاح» مشهور به فرعون مصری، مهاجم مصری و نابغه تیم لیورپول انگلستان است. او افزون بر صلاح، مثل هر جوان دیگری دلش می‌خواهد بتواند از چهره‌های محبوب مارکت موسیقی هم عکاسی کند. از آن جمله او دو چهره را نام می‌برد؛ یکی خالد سلیم و دیگری وائل جسار، خوانندگان محبوب این روز‌های جهان عرب، اولی مثل خود اسرا اسماعیل اهل مصر و دومی هم لبنانی است. اسرا قدم در مسیری گذاشته که در نگاه اول شاید متناسب نابینایان نباشد اما با قدرت خلاقیتش توانسته به اطرافیانش اثبات کند که در این مسیر، آینده روشنی پیش رویش قرار دارد.

منبع: سایت روزنامه ایران سپید، 8 آبان 1400

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.