گزیده عملکرد موسسه خیریه ناشنوایان وفاداران کربلا استان قم

گزیده عملکرد موسسه خیریه ناشنوایان وفاداران کربلا استان قم: 1385 – 1400، ناصر خانزاده، انتشارات توانمندان و دفتر فرهنگ معلولین، 1400، 380 ص. مصور (رنگی).

ISBN: 978-622-6216-69-2

موضوع (ها):
 خیریه — ایران — قم
Charities — Iran — Qom

مشاهده صفحات اولیه کتاب

انتشارات توانمندان
ناشر تخصصی معلولیت و معلولان
تلفن: ۰۲۵۳۲۹۱۳۴۵۲ (ساعت ۸ الی ۱۷) ؛ تلگرام: ۰۹۳۹۸۳۷۳۴۳۵
آدرس: قم، بلوار محمد امین، خیابان گلستان، کوچه۱۱، پلاک۴، دفتر فرهنگ معلولین
ایمیل: info@handicapcenter.com

پیشگفتار
کتاب حاضر که نشانگر فعالیت‌ها و خدمات چند ساله موسسه ناشنوایان وفادارن کربلا است از چند جهت مهم است:
اول اینکه، دغدغه‌ها و دیدگاه‌های ناشنوایان را به مسئولان و مدیران معرفی می‌کند و از طریق این کتاب مسئولین می‌توانند به واقعیت‌های جامعه هدف پی ببرند و متوجه حقایق در این زمینه بشوند تا بتوانند صحیح‌تر برنامه‌ریزی نمایند.
دوم اینکه، اینکه این کتاب گویای فعالیت‌های انجام شده و کارنامه ناشنوایان در استان قم است، از این رو کارهای انجام نشده که باید با مساعدت و کمک مسئولین و مردم نیکوکار به انجام برسند، را هم می‌توان از همین کتاب متوجه شد.
سوم اینکه، این کتاب فعالیت‌های ناشنوایان را با آمار و باروش علمی کمیت نگار معرفی می‌کند؛ از این‌رو مدیران و حتی سمن‌ها و تشکل‌های روحی می‌توانند با تکیه به این آمارها برنامه‌ریزی کنند و برای فرهنگ‌سازی و جامعه‌سازی طرح و برنامه عینی و واقعی عرضه کنند.
چهارم اینکه، ویژگی این کتاب که اهمیت آن می‌فماند، این اثر مجموعه‌ای از توانمندی‌ها و خلاقیت‌ ناشنوایان را می‌فهماند. همگان با مطالعه این اثر متوجه خواهند شد که اینان چه توانایی‌هایی دارند. بالاخره ناشنوایان را باید یک سرمایه ملی بدانیم مثل معادل طلا و چاه نفت. اگر به اینان توجه شود، در به روزرسانی استعدادهای آنها مساعدت گردد، برای آنان امکانات لازم فراهم شود، آموزش‌های ضروری، مهارت افزایی به آنان داده شود. قطعات مثل معادن سودمندی و بهره‌دهی خواهند داشت، اما رویه دیگر این است که به آنان توجه نشود و به حال خودشان رها شوند، لاجرم هر معدنی هر چند گران قیمت باشد، اگر به حل خود رها شود حتماً افت می‌کند و موجب کاهش بهره‌دهی آنان خواهد شد. ناشنوایان ذاتاً برای کارهای هنری همچون تئاتر و بازی در فیلم‌های سینما، همچنین برای امور صنعتی و پروژه‌های فرهنگی سودمند هستند. در بعضی از کشوها درآمد ملی از فعالیت‌ ناشنوایان در این‌گونه امور قابل توجه است و گردش مالی مهمی را ایجاد کرده‌اند.
اما فعالیت ناشنوایان در همه زمینه‌ها منوط به این است که اولاً تبعیض‌های اجتماعی از جلوی پای آنها برداشته شود دسترسی برابر و مساوی به امکانات اجتماعی داشته باشند. نه اینکه برای همه قشرهای دارای معلولیت مسابقات قرآنی و غیره سالانه برگزار شود ولی برای ناشنوایان هیچ مسابقه‌ای نباشد. این‌گونه امور موجب تبعیض و بالا موجب کاهش مشارکت و حضور اجتماعی ناشنوایان است.
دوم اینکه حقوق ناشنوایان مراعات شود و به آنان احترام لازم گذاشته شود و بالاخره به مهارت آموزی آنان در آموزش و پرورش استثنایی و آماده سازی آنان برای حضور در جامعه اهمیت داده شود.
در نهایت لازم است از تلاش‌های خالصانه و فعالیت‌های دلسوزانه مؤسسه ناشنوایان تشکر گردد و نهادهای دولتی و تشکل‌های مردمی از ایشان تقدیر نمایند.
ناصر خانزاده
مدیرعامل مؤسسه

متن پشت جلد کتاب:
مهدی پهلوانی ستوده (مدیر کل اداره بهزیستی استان قم): با وجود پیشرفت های چشمگیر بشر درعلم و بهداشت و… متاسفانه معلولیت شنوایی شایع ترین معلولیت ارثی و مادرزادی است. وقتی تمام دنیای انسان را سکوت فرا می گیرد و از شنیدن صدای دلنشین مادر و صدای پرمحبت پدر محروم می شود، وقتی نمی تواند صدای زیبای موسیقی طبیعت و پرندگان را بشنود تمام دنیای انسان دریک کلمه خلاصه می شود و آن چیزی نیست جز ( سکوت ) سکوتی سرشار از فریاد. 

محمد علی مقدم خواه (معاونت امور توانبخشی اداره بهزیستی استان قم): افراد ناشنوا به دلیل استفاده از زبان اشاره از حس دیداری بالایی برخوردار هستند وهمین امر باعث شده دارای خلاقیت ها و توانمندی های ادارکی و فرهنگی منحصر به فردی باشند. که می تواند به توسعه علوم درزمینه های مختلف منجر گردد. 

جواد اشعری (رئیس شورای هیئات مذهبی استان قم): همیشه عزیزان ناشنوا پرانرژی و پرانگیزه بوده و هستند و لذا درهیئت ناشنوایان بارزتر به نظر می رسد که اخلاص در این عزیزان به نحو احسن تعریف شده است. انشا ا… موفق و پیروز باشید.

محمد نوری (مدیر عامل دفتر فرهنگ معلولین): ناشنوایان بیش از هر خواسته ای به گسترش ارتباطات اجتماعی نیاز دارند و ارتباطات بدون زبان اشاره ممکن نیست. بنابراین سازمان آموزش و پرورش استثنایی و سازمان بهزیستی باید در زمینه این زبان موانع را بردارند. خوشبختانه زبان اشاره در قرآن کریم آمده و تأیید شده، آنجایی که حضرت زکریا مأمور می‌شود با اشاره با مردم ارتباط برقرار کند و نیز در موردی که حضرت مریم مأمور می‌شود حقایق را با زبان اشاره بگوید. نیز در روایات معصومین (ع) فراوان هست که آنان با زبان اشاره با مردم سخن گفته‌اند.

ناصر خانزاده (مدیر عامل موسسه ناشنوایان وفاداران کربلا استان قم): خدایا کمک کن تا خدمتگزارخوبی برای جامعه ناشنوایان باشم و به پیشرفت ناشنوایان کمک کنیم. بار خدایا ذهن مرا مانند جبار باغچه بان که عمرش را برای ناشنوایان گذاشت بساز؛ خدایا سرنوشت مرا مثل بزرگانی چون سید رضا قلی شهیدی که به رغم ناشنوایی، جامعه ناشنوایان را با تدبیر هدایت و ارتقاء داد، قرار بده.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.