کامران کردار

کامران کردار

دفتر فرهنگ معلولین

توضیح
پس از آشنایی اجمالی با شخصیت و فعالیت‌های آقای کردار از طریق هم سرنوشتی‌ها و دوستانش، درصدد برآمدیم تا گفت‌وگویی با او داشته باشیم. ولی در صحبت با او معلوم شد مصاحبه چاپ شده دارد و نیز زندگی‌نامه منتشر شده هم آماده دارد. قرار شد همین مطالب را با اندک ویرایش به عنوان معرف و کارنامه ایشان منتشر کنیم و در اختیار کاربران قرار دهیم. خانم مریم قاسمی زحمت اخذ مطالب و آماده‌سازی را در فروردین‌ماه 1400 انجام داد.
امید است جوانان و به ویژه افراد دارای آسیب بینایی، زندگی‌نامه و گزارش فعالیت‌های ایشان را مطالعه کنند و درس‌های لازم را بگیرند. بلکه با این روش مسیر پیشرفت بهتری داشته باشند.

ابراهیم (کامران) حمیده کردار
نابینا
تهران
دکترای موسیقی از انگلستان
نویسنده و مخترع
نام شناسنامه‌ای ابراهیم ولی مشهور به کامران
مدیر آموزشگاه موسیقی درجه یک نغمه دل (www.naghmedel.com)

زندگی نامه خودنوشت
کامران حمیده کردار به تاریخ ۳۱ خردادماه ۱۳۴۷ در شهر تهران به دنیا آمد. به دلیل علاقه به موسیقی در دوره کودکی ارگ و پیانو را آموخت. در نوجوانی آموختن دیگر سازها را ادامه داد و نزد استادان مجرب به فراگیری سازدهنی، فلوت، نی، آکاردئون، گیتار و آواز پرداخت. سپس تحصیلات موسیقی خود را در زمینه آهنگ‌سازی در کشور انگلستان گذراند. آنگاه به تولید آهنگ‌های با کلام و بی‌کلام رو آورد و آثاری ساخت که از صدا و سیما پخش و در کنسرت‌های متعدد اجرا شده است.
یکی دیگر از فعالیت‌های او پژوهش در زمینه‌های مختلف موسیقی از جمله تحقیق و پژوهش ، ساخت و تنظیم آهنگ‌، موسیقی درمانی، تدریس تئوری موسیقی، آموزش سازهای مختلف بوده است. و کتاب‌هایی در موضوعات موسیقی تألیف و منتشر کرده است.
او پس از این که نوشتن کتاب آموزش ساز دهنی را به اتمام رساند برای اولین بار نرم‌افزار آموزش سازدهنی (دیاتونیک و کروماتیک) خودآموز آسان به روش علمی و به صورت انیمیشن را ساخت. وی آموزشگاه موسیقی خود را با نام نغمه دل تأسیس نمود و موفق به دریافت مجوز درجه یک از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.
کامران حمیده کردار تا کنون سه اختراع به ثبت رسیده دارد که یکی از آنها دستگاه انتقال اصوات و موسیقی به ناشنوایان از راه حس لامسه است ، اختراع دوم دستگاه پیجر و هشدار دهنده برای ناشنوایان و سومین اختراع عصای ویژه نابینایان مجهز به چرخ ، چراغ‌های لیزری چشمک زن و بوق راهنما می‌باشد. همچنین در مراسمی رسمی، رئیس جمهور به همراه چند تن از مسئولین کشوری مدرک درجه یک هنری در زمینه آهنگ‌سازی به ایشان اعطا نمودند.
دو عنوان کتاب آماده چاپ دارد که پس از گفت‌وگو با مدیریت دفتر فرهنگ معلولین قرار شد؛ در زمینه چاپ و نشر آن تدبیر شود.
توانمندی‌ها: روشن و خاموش راز موفقیت
حمید کردار مخترع هنرمند ایرانی است که به درخواست دوستان و افراد مختلف گزارشی درباره فعالیت‌ها و آثارش عرضه کرده است.
وی فارغ‌التحصیل رشته موسیقی از یونیورسیتی کالج انگلستان، نیز مدیر آموزشگاهی تخصصی موسیقی است. در نوجوانی نیمه بینا بود؛ وقتی شانزده ساله بود به تنهایی برای درمان به انگلیس رفت و در آنجا به کار و تحصیل پرداخت. سال‌ها در آنجا زندگی کرد و برای ایران شعر گفت. آهنگ ساخت کنسرت اجرا کرد و به یاد وطن اشک ریخت و در سال 77 با کوله باری از تجربه و تخصص به ایران بازگشت. همه تلاش او این بود که فناوری‌های سودمند برای نابینایان را به ایران آورد و به عنوان سوغات به جامعه هدف تقدیم کند. از این‌رو بر اساس دانش و تجاربی که به دست آورده، دستگاه‌هایی را ساخته و اختراع کرده است. اکنون به معرفی آنها می‌پردازم:
ساخت دستگاه انتقال موسیقی به ناشنوایان به صورت ویبره. Pager ناشنوایان، عصای ویژه نابینایان و ساخت دستگاهی که ناشنوایان به وسیله آن موسیقی را می‌شنوند.
دستگاه 7 ویبراتور دارد. ویبراتورهایی با سرعت زیاد و کم، زیر و بم اصوات را منتقل می‌کند. از این طریق ناشنوایان می‌توانستند با آهنگ غمگین، غمگین و با آهنگ شاد، شاد شوند.
حمید کردار از کودکی موسیقی را آموخته، از نواختن ارگ، پیانو، اکاردیون، گیتار و سازدهنی و آواز. سپس در رشته موسیقی، ادامه تحصیل داده است. او با این اختراع، موسیقی به عنوان یکی از هنرهای هفت‌گانه را که از جامعه ناشنوایان حذف شده بود، به آنها بازگرداند.
اختراع دیگری برای ناشنوایان به نام pager با حافظه‌های مختلف دارد. مادران ناشنوا می‌توانند با این pager از گریه نوزاد خود باخبر شوند. یا متوجه شوند کسی پشت در زنگ می‌زند و چندین صدای دیگر را متوجه شوند.
هر یک از حافظه‌های pager به صدای خاصی حساس است و با ویبره ویژه‌ای فرد ناشنوا را مطلع می‌کند. این اختراعش را بین سال‌های 80 و 81 ساخته، چیزی کمتر از یک سال بعد از اولین اختراعش.
اختراع عصای ویژه نابینایان از دیگر اختراعات او است. این عصا به چراغ‌های لیزری مجهز است و باعث می‌شود نابینایان در شب هم بتوانند به راحتی از خیابان عبور کنند زیرا نور این چراغ‌ها قابلیت گذشتن از نور چراغ ماشین‌ها را دارد و راننده را متوجه عبور فرد نابینا می‌کند. (پیک توانا، شماره 12، 11، آبان و آذر 1387)

مصاحبه با خبرگزاری فارس
کامران کردار درباره آثار و اختراعاتش در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارسی، توضیحاتی عرضه کرد، درباره دستگاه انتقال موسیقی به ناشنوایان گفت: جوانان به سمت تولید موسیقی‌های زیرزمینی علاقه دارند. چون اخذ مجوز به زمان زیاد و صرف هزینه‌های سنگین برای ثبت یک آلبوم موسیقی، نیاز هست. با توجه به این موانع و مشکلات، جوانان تمایل به گرفتن مجوز ندارند و به ساخت موسیقی‌های زیرزمینی روی می‌آورند.
به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، «کامران حمیده کردار» آهنگساز روشندل کشورمان، مخترع دستگاه انتقال موسیقی به ناشنوایان از راه حس لامسه، دستگاه پیجر و هشدار دهنده به ناشنوایان، عصای ویژه نابینایان است. نیز نویسنده کتاب آموزش ساز دهنی (دیاتونیک و کروماتیک)، خود‌آموز آسان به روش علمی طراح و سازنده نرم‌افزار آموزش ساز دهنی به صورت انیمیشن؛ همچنین مدرس موسیقی است. به سبب تلاش‌های علمی موفق شد سال 88 مدرک درجه یک هنری خود را از دستان رئیس جمهور کشورمان دریافت کند.
کامران حمیده کردار، خالق قطعات موسیقی «آرامش»، «گل مریم»، «فراقت»، «آسمان»، «مادر»، «اجابت»، « خورشید و ماه»، «هم‌نوازی ساز دهنی با سنتور»، «شهر عشق»، «پرواز» است و در حال حاضر مدیر آموزشگاه موسیقی «نغمه دل» است. وی اعتقاد دارد موسیقی غذای روح و روان است و حس اجتماعی بودن را در درون انسان متبلور می‌سازد و یکی از علوم ریاضی است.

* هر سال از تعداد علاقه‌مندان به آموزش موسیقی کم می‌شود
کامران حمیده کردار در گفت‌وگو با خبرنگار موسیقی فارس در خصوص جایگاه موسیقی کنونی کشورمان اظهار داشت: هر سال که می‌گذرد از تعداد علاقه‌مندان به آموزش موسیقی کم می‌شود. شرایط اقتصادی، سخت‌گیری‌های که برای اجرای کنسرت و تولید آلبوم موسیقی می‌شود از عمده دلایل کم شدن علاقه‌مندان به موسیقی است.

* ترویج موسیقی غربی در رسانه ملی
خالق قطعه موسیقی «اجابت» تصریح کرد: اگر دقت کنیم رسانه ملی اقدام به پخش آهنگ‌های ریتمیک معروف خارجی به خصوص در برنامه‌های ورزشی می‌کند، اما اقدام به پخش تصویر سازهای موسیقی اصیل ایرانی مانند تار و سه‌تار که ساز‌های سنتی ایرانی هستند، نمی‌کند.

* حرکت جوانان به سمت تولید موسیقی زیرزمینی
نویسنده کتاب آموزش ساز دهنی با انتقاد از وضعیت کنونی موسیقی کشور اظهار داشت: یکی از شرایط بد ثبت آهنگ و انتشار آلبوم موسیقی این است که آهنگساز می‌بایست با یک کمپانی قرارداد ببندد تا آن شرکت اقدام به دریافت مجوز کند، این مسئله باعث می‌شود آهنگساز متحمل هزینه زیاد اضافی و اتلاف وقت شود و اگر هم پس از سخت‌گیری‌های زیاد و زمان طولانی موفق به دریافت مجوز شوند دیگر آن آهنگ‌ها کاملاً به روز نیستند؛ به همین دلایل دیگر جوانان تمایل زیادی به گرفتن مجوز ندارند و به ساخت موسیقی‌های زیرزمینی روی می‌آورند.
این آهنگساز کشورمان یادآور شد: اگر به همین صورت این روند‌ها ادامه داشته باشند و این مسائل اصلاح نشوند موسیقی ایرانی که جزئی از فرهنگ ماست، نسبت به کشورهای دیگر بسیار عقب خواهد ماند و آسیب جدی می‌بیند. (www.farsnews.com)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *