هنرستان موسیقی نابینایان

هنرستان موسیقی نابینایان

دفتر فرهنگ معلولین

معصومه نحوی متولد 1361 دارای کارشناسی ارشد معماری است و به دلیل اینکه پدرش نوازنده و موسیقی‌دان است، خانم نحوی هم درصدد برآمده تا برای نابینایان اقدامی انجام دهد. از این‌رو طراحی ارائه کرد که بر اساس آن هنرستانی برای آموزش موسیقی به نابینایان ساخته و تأسیس شود. خانم نحوی بعداً این طرح‌نامه را به صورت کتاب و با مشخصات زیر منتشر کرده است:
طراحی هنرستان شبانه‌روزی موسیقی نابینایان با تکیه بر علوم رفتاری، معصومه نحوی، اصفهان، صالحیان، 1398، 129ص.

استاد امیدعلی نحوی فرزند قربانعلی متولد 1328 در همدان بود. او در پنج سالگی بر اثر سرخک نابینا شد. از سال 1334 در مدرسه شبانه روزی رودکی شروع به آموختن موسیقی می‌کند. او فعالیت‌های گسترده‌ای در زمینه موسیقی داشت و به موفقیت‌های بسیار دست یافت و بالاخره در خرداد 1387 درگذشت.
فرزندش مهندس معصومه نحوی درصدد زنده نگه داشتن یاد و خاطره پدرش است و طرحی برای ایجاد هنرستان موسیقی برای نابینایان است. به همین منظور طرح‌نامه‌اش را به صورت کتاب عرضه کرده است. این کتاب دارای مباحث زیر است:
تعریف موسیقی و معرفی هنرستان موسیقی، عوامل مؤثر بر ارتقای سطح آموزشی نابینایان، نمونه‌هایی از هنرستان‌های موسیقی در داخل و خارج، اصول و ضوابط طراحی هنرستان، مشخصات معماری این هنرستان.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *