فناوری اطلاعات و ارتباطات

فناوری اطلاعات و ارتباطات

دفتر فرهنگ معلولین

کتابی در معرفی نرم افزارها و سخت افزارها و تأثیر آنها در توانمند سازی.
مهیار مهرآذر متولد 1353 مجری صدا و سیما، خطاط، شاعر و کارشناس موسیقی است. او کتابی درباره فناوری اطلاعات و ارتباطات (Information and communication technology ICT) و کارآیی آن در معلولان نوشته که با مشخصات زیر منتشر شده است:
فناوری اطلاعات و ارتباطات مؤثرترین راه برای توانمندسازی معلولان، تهران، انتشارات به اندیش، 1397، 85ص.

این کتاب هر چند تبویب ندارد اما مجموعه مباحث آن در چهار زمینه است:
کلیات درباره فناوری اطلاعات و ارتباطات و تأثیر آن در جامعه معلولین به ویژه نابینایان، سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مربوط به نابینایان، سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای ناشنوایان، سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای معلولان جسمی ـ حرکتی. اما عناوین مباحث در هر یک از این چهار بخش این‌گونه است:
تعریف معلول، توانمندسازی معلولان، فناوری اطلاعات و ارتباطات، آشنایی با دسترسی به ICT، تاریخچه ICT در ایران و جهان، استانداردها و روش‌ها، راهنمای دسترسی به محتوای وب، کنسرسیوم یونیک، دیزی Daisy.
سخت‌افزارهای مخصوص نابینایان: در این بخش، سخت‌افزارهای متعلق به نابینایان را که در ایران تولید شده یا در خارج ساخته شده، معرفی کرده است: صفحه کلید پورتست، صفحه کلید کیوورتی، صفحه کلید البا، صفحه کلید لایت.
اما سخت‌افزارهای تولید شده در ایران عبارت‌اند از: برجسته نگار2، سروش.
نرم‌افزارهای تولید شده در ایران: پک‌جاز، نوید، پخش کتاب گویا، نت سفید، فارسی نویسا، ایران سپید.
سخت‌افزارهای ساخته شده در دیگر کشورها برای نابینایان: برچسب‌ساز بریل، کمک کارت بریل، مترجم بریل، تبلت بریل، ساعت زنگ‌دار، ساعت مچی بریل.
نرم‌افزارهای مخصوص نابینایان: ترجمه مطالب ریاضی وی مت، تبدیل متن به بریل، تبدیل بریل به متن، بریل ریاضی، تبدیل متن به صدا، خواننده صفحه نمایش جاوز، درشت نمایی، صفحه‌نمایش، قابلیت‌های سیستم عامل ویندوز برای نابینایان.
در ادامه به معرفی سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای ناشنوایان و معلولان جسمی و حرکتی می‌پردازد و در پایان چند توصیه ارائه کرده است. بیشتر حجم این کتاب در معرفی نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای نابینایان است.
مأخذ
فناوری اطلاعات و ارتباطات، مهیار مهرآذر، تهران، 1397.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *