راهی دیگر برای دیدن

راهی دیگر برای دیدن

دفتر فرهنگ معلولین

زهرا شاهی متولد 1345، پس از بررسی توانمندی‌های کودکان نابینا، کتابی با مشخصات زیر تألیف و منتشر کرد:
راهی دیگر برای دیدن: راهنمای عملی و علمی آموزش توانمندی‌های کودکان نابینا، تهران، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، 1384، 8+178ص.

زهرا شاهی با همکاری بهرام جدیدی، ناصر صادق‌پور، سید محمدجواد لاری و مینا پروین این کتاب را آماده کرده و هدفشان راهنمای والدین و مربیان نسبت به توانایی‌های نابینایان است.
این کتاب دارای نه فصل است: فصل اول (سخنی با والدین و مربیان) ابتدا به بیان نکات و مسائلی که در آموزش کودکان مؤثرند می‌پردازد. سی و پنج نکته‌ای که اینجا آورده در واقع تجاربی است که سال‌ها در عمل، بررسی شده است. در ادامه هفت عامل یعنی تلقین، ترس، تمرکز، تقویت حافظه، دقت، اعتماد به نفس و تأثیر از محیط را که در آموزش کودکان نابینا تأثیرگذار است بررسی شده است.
فصل دوم (آموزش مهارت‌های خودیاری) به شیوه‌هایی می‌پردازد که والدین و مربیان باید به کودکان نابینا یاد دهند تا در زمینه نظافت، آراستگی، نظم و چیدن وسایل، غذا خوردن و آداب اجتماعی خودکفا شوند. این فصل شامل این مباحث است: نظافت شخصی، شستن وسایل بازی و لباس، نظم و ترتیب، اتو و مرتب‌سازی، روش صحیح غذا خوردن، پوست کندن میوه، شناخت سبزی‌ها و پاک کردن آنها، درست کردن سالاد، رنده کردن، آداب اجتماعی یعنی سلام کردن، احترام گذاشتن، به موقع واکنش نشان دادن و خندیدن یا ناراحت شدن.
فصل سوم (درک محیط و تصور ذهنی پیرامون خود) شامل این مباحث است: مشابه‌سازی، مناسب و همانندسازی، آشنایی با طبیعت و عناصر طبیعی، آشنایی با حیوانات.
فصل چهارم (آشنایی با مهارت‌های حرکتی و ورزشی) شامل این مباحث است: شیوه آشناسازی و آموزش مهارت‌های حرکتی، رشته‌های ورزشی نابینایان، فوائد ورزش.
فصل پنجم (آموزش‌های تقویت حواس) شامل این مباحث است: روش‌های یاد دادن قوی‌تر کردن حواس پنج‌گانه، حس بویایی و چشایی، حفظ و تقویت باقیمانده بینایی، یاد دادن بازی با گل و خمیر، نقاشی، چوب.
فصل ششم (مهارت سخن‌وری و بیان)، روش‌های درست حرف زدن و تقویت قدرت بیان را توضیح می‌دهد.
فصل هفتم درباره مهارت‌های جهت‌یابی و حرکت
فصل هشتم، روش ترکیب مهارت‌های آموخته شده و چگونگی استفاده بهتر از مهارت‌ها
فصل نهم، شامل تصاویر و عکس‌های مربوط به آموزش‌ها است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *