فاطمه محمدی‌ها و مرضیه دهقان

فاطمه محمدی‌ها

فاطمه محمدی‌ها در سال 1361 در خانواده‌ای پر جمعیت در یکی از روستاهای قزوین به نام نصرت آباد متولد شد. دو ساله بود که بر اثر تب شدید، معلولیت فلج اطفال یافت. وقتی به سن مدرسه رفتن رسید، به کلاس اول پا گذاشت و تا کلاس چهارم را در همان روستا پیش رفت. اما چون در روستا، کلاس بالاتر نبود مجبور شد به شهرستان اقبالیه مهاجرت کند؛ و اکنون مدرک کارشناسی حسابداری دارد.
پدر و مادرش با هر زحمتی بود شرایط را مهیا می‌کردند تا او و برادران و خواهرانش درس بخوانند.
فاطمه از سال 88 توسط یکی از دوستانش با کانون توانای قزوین آشنا شد و همکاری خودش را با کانون آغاز کرد و امروز در واحد مالی کانون مشغول به کار است.
او به والیبال نشسته علاقه دارد و عضو تیم کانون است. نیز به شنا هم علاقه دارد.
مأخذ
ماهنامه الکترونیکی پیک توانا، شماره دوم، ص11.

مرضیه دهقان

مرضیه دهقان در پاییز سال 1369 در شهر مبارکه اصفهان به دنیا آمد. به هنگام زایمان به دلیل کمبود اکسیژن، دچار معلولیت شد و به سی‌پی (فلج مغزی) مبتلا شد. اما سی‌پی او بسیار شدید است به طوری که دست‌ها و پاهایش را نمی‌تواند حرکت دهد، نمی‌تواند بنشیند، نمی‌تواند راه برود، نمی‌تواند با کسی صحبت کند. تنها راه ارتباطش فشار دکمه موبایل با دندان‌هایش است. به همین دلیل نتوانسته به مدرسه برود. چون نمی‌تواند روی نیمکت بنشیند. در واقع فقط سرش تکان می‌خورد و بقیه اعضاء و اندام‌های او سکون دارند. اما با کمک مادرش توانسته مداد را با دهانش بگیرد و روی کاغذ تمرین حروف را بکند.
تنهایی‌هایش را با شعر سرودن و گوش دادن به رادیو یا برنامه‌ها می‌گذراند. شعرهایش را جمع‌آوری کرد و کتابی به نام سکوت را به چاپ رساند.
در خاطراتش می‌گوید: من همان کودکی هستم که از کودکی عاشق شعر بودم و بیشتر اوقاتم را در خانه شعر می‌سرودم.
مأخذ
ماهنامه الکترونیکی پیک توانا، شماره دوم، ص23.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.