علی اصغر فرقانی و تدریس مثنوی

علی اصغر فرقانی و تدریس مثنوی

دوشنبه 27 بهمن 1399 جناب آقای علی اصغر فرقانی از شهر نیشابور برای بازدید به دفتر فرهنگ معلولین تشریف آوردند. ایشان معلم بازنشسته است و در نیشابور كلاس جذاب مثنوی خوانی و تفسیر مثنوی برای علاقه مندان برگزار می نماید.
مجموعه های صوتی و گویا مرتبط و تولیدی دفتر فرهنگ معلولین تقدیم شد و قرار شد برای برگزاری کلاس های مثنوی برای معلولان برنامه ریزی شود.

مولانا جلال‌الدین محمد بلخی مشهور به مولوی (۶۰۴- ۶۷۲ق)، فرهنگی خلق کرده که برای معلولان هر دوره به ویژه افراد دارای معلولیت در این عصر، نسخه شفابخش و زداینده آلام و سازنده است. متأسفانه کمتر به این بُعد مولانا و کتاب‌هایش به ویژه مثنوی معنوی پرداخته شده است. زیرا اصلی‌ترین عناصر در اندیشه مولانا، جبرگریزی، مختار بودن، مؤثر بودن در سرنوشت خود، امید به آینده، تلاش برای وصل به معنویت و اخلاقیات نیک، قناعت و دوری از آز و حرص و طمع به عنوان عامل مهم در ساختن زندگی مطلوب، اتکا نداشتن به دیگران و روی پای خود ایستادن، توکل به عنایات الهی و بهر‌ه‌مندی از امدادهای خداوند، ضرورت رهایی از جهل و غفلت، لزوم افزایش شور و اشتیاق و دوری از کسلی و تنبلی است و همه این‌ها برای معلولان سودمند و سازنده است.

مولانا و معلولیت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *