نهله غندور

نهله غندور
Nahleh Ghandour

خانم نهله غندور متولد بیروت در 1957 و اصالتاً فلسطینی ـ لبنانی است. مدیر مهدکودک بنیاد فرهنگی غسان کانافانی در اردوگاه پناهندگان فلسطینی در مار الیاس است. سال 2008، اولین کتابش را با عنوان “Kaleidoscope” را منتشر کرد. وی مقالات انتقادی زیادی در مورد شرایط اقتصادی ـ اجتماعی پناهندگان فلسطینی در لبنان و سایرین درباره افراد با نیازهای ویژه نوشته است. سال 2010، اولین کتاب کودک “Heya Humma Hunna” را منتشر کرد، که به ادبیات کودکان در کلام عرب جایزه آنا لیندت اهدا شد.
خانم غندور از فعالان مدنی و فرهنگی کودکان دارای معلولیت در جامعه فلسطین است. چند کتاب برای درباره کودکان معلول فلسطینی نوشته است. یکی از این کتاب‌ها «هی، هما و هن» است. این اثر به فارسی ترجمه و با عنوان او و آنها در تهران منتشر شده است.
محتوای این اثر درباره دختری است که نمی‌تواند مثل بچه‌های دیگر راه برود، اما می‌خواهد در فعالیت‌های مدرسه مشارکت داشته باشد. داستان از دو نگاه روایت می‌شود: روایت “آنها” برای “او” و “او” برای “آنها”. بین دو بخش کتاب چند صفحه خالی آمده که کودک می‌تواند آنها را با نقاشی‌ها یا روایت موازی خودش از قصه پر کند.
غسان کانافانی (درست‌تر غسان کنفانی) از شخصیت‌های فرهنگی و روزنامه‌نگار و نویسنده فلسطینی است. پس از درگذشت مهدکودک و بنیاد فرهنگی به نام او ثبت شد. غسان در 9 آوریل 1936 در عکا متولد شد و در 8 ژوئیه 1972 در بیروت درگذشت. او از روزنامه‌نگاران، نویسندگان داستان و پژوهشگر اجتماعی و نیز از اعضای رهبری جبهه مردمی برای آزادی فلسطین بود.
او در رشته ادبیات عرب از دانشگاه دمشق فارغ‌التحصیل شد و با انفجار بمبی که موساد در ماشین او گذاشته بود، کشته شد. چند عنوان کتاب دارد. کتاب مردانی از آفتاب او به فارسی توس احسان موسوی خلخالی ترجمه (نیلوفر، 1392) و منتشر شده است. نیز داستان‌های او را غلامرضا امامی ترجمه و در 1393منتشر کرد.

منبع:سایت ویکی‌پدیا

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.