نابینایی اثرگذار در زندگی بینایان

قلم زهره مسکنی منتشر می‌شود:

نابینایی اثرگذار در زندگی بینایان

زهره مسکنی در آستانه «روز جهانی عصای سفید» از انتشار اثر جدید خود با شخصیتی نابینا خبر داد و گفت: یکی از شخصیت‌های رمانم نابینایی اثرگذار در زندگی بینایان است.
نابینایی اثرگذار در زندگی بینایان
زهره مسکنی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، همزمان با 15 اکتبر (24 مهر) «روز جهانی عصای سفید»، از انتشار اثر جدید خود با شخصیتی نابینا خبر داد که به زودی از سوی نشر پیدایش برای مخاطبان نوجوان منتشر خواهد شد.
این نویسنده با اشاره به اینکه در این داستان مسائل روز نوجوانان را مورد توجه قرار داده، گفت: محور اصلی رمان بر پایه سلامت بدنی و آثار سوء زندگی ماشینی بر جسم و روح نوجوانان است، اما تلاش کرده‌ام این مفاهیم را به طور نامحسوس بر بستری از موضوعات جذاب برای نوجوانان و به صورت غیرمستقیم و شیرین به این گروه سنی تلقین و تزریق کنم.
نویسنده مجموعه داستان «زن کاغذی» با توضیح اینکه این رمان را در 30 فصل و طی حدود یک سال به رشتۀ تحریر درآورده اضافه کرد: حضور در فضای مجازی، عادات غذاخوردن، دغدغه‌های دختران دانش‌آموز، اثرگذاری رفتارهای مختلف خانواده‌ها در نوجوانان و حتی مباحثی درباره شعر و ادبیات و کتاب از جمله مباحثی است که لابه‌لای این داستان گنجانده‌ام تا خواننده بر اساس علاقه‌مندی‌های خودش در خلال دنبال‌کردن خط اصلی داستان به نتایج و برداشت‌های مفیدی هم برسد.
خالق مجموعه پنج جلدی «ماجراهای شهر مورچه‌ای» تأکید کرد: از آنجا که بر اساس پژوهش‌ها مغز انسان‌های نابینا می‌تواند با تقویت حواس دیگری همچون شنوایی بویایی یا لامسه خود را بازسازی کند و این افراد می‌توانند در حوزه‌های دیگری مانند حافظه و توانایی‌های کلامی پیشرفت چشمگیری داشته باشند، یکی از شخصیت‌های رمانم را نابینایی اثرگذار در زندگی بینایان قرار دادم. این انتخاب به این دلیل است که نشان بدهم عدم وجود یک حس نه تنها نشانه ناتوانی یا کم‌توانی نیست بلکه گاهی همان شخص آنچنان در جامعه موفق و پیشرو است که سایر افراد از وی درس‌ها و پندهای اثرگذاری می‌گیرند که شاید از هیچ شخص دیگری نمی‌توانستند چنین حس و درکی را دریافت کنند.
مسکنی، درباره سایر آثار جدید خود نیز بیان کرد: برای گروه سنی نوجوان کتاب دیگری نیز از مجموعه «قرار با ستاره» توسط نشر گویا در دست تهیه دارم که برای آشنایی نوجوانان با مشاهیر ادب و هنر گردآوری شده و به خانم «فروغ فرخزاد» اختصاص دارد. همچنین قرار است نشر «قو» کتابی شامل چند داستان کوتاه ویژه نوجوانان منتشر کند که بنده نیز یک داستان در این کتاب خواهم داشت.
زهره مسکنی پیش از این علاوه بر حضور در حوزه ادبیات داستانی بزرگسال، انتشار 5 کتاب داستان و 10 کتاب شعر کودک را در کارنامۀ ادبی خود داشته است. «هدیه‌های مادربزرگ»، «آسمان کجاست»، «ماجرای روز برفی»، «میهمانی توت فرنگی»، «سفر به شهر بازی»، «چرخ، چرخ، دوچرخه»، «یه پله و دو پله» و … از جمله آثار مسکنی در حوزه کودک است.

منبع: ایبنا، 24 مهر 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *