معلولی که مردانه پای تولید ایستاد

معلولی که مردانه پای تولید ایستاد
بسته بندی مواد غذایی با دستان توانمند معلولان لرستانی

گروه استان‌ها- غلامرضا برنجی، معلول موفق و کار آفرین لرستانی است که مردانه پای تولید ایستاد و با ایجاد شرکت تولید و بسته بندی مواد غذایی برای معلولان استان اشتغالزایی کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، او معلول جسمی ـ حرکتی است و با ویلچر تردد می‌کند اما این محدودیت نه تنها مانع پیشرفتش نشده بلکه با تأسیس شرکت تعاونی «بسته‌بندی موادغذایی معلولین شهر باستان» در حال حاضر برای 9 نفر اشتغالزایی ایجاد کرده است.
«برنجی» در زندگی شخصی خود هم یک فرد موفق و الگوی خوبی برای همه افراد سالم و معلول است او متأهل و صاحب 2 فرزند است، دارای مدرک مربی‌گری فوتبال آسیاست و در زمینه کارهای هنری و موسیقی هم فعالیت دارد.فروتنی، روحیه خودباوری، شکرگذاری و راضی بودن به رضای خداوند، ایمان و توکل قوی، امید به آینده و عزم و اراده راسخ از مهمترین مؤلفه‌هایی است که از غلامرضا برنجی یک شخصیت دوست داشتنی و موفق ساخته است.
این کارآفرین لرستانی به خبرنگار تسنیم می‌گوید: سال 93 شرکت تعاونی بسته‌بندی موادغذایی معلولین شهر باستان را به ثبت رساندم و در زمینه تولید حلوا ارده، شیره خرما، شیره انگور و انواع مرباجات فعالیت داریم.
وی عنوان می‌کند: در حال حاضر پنج نیروی مستقیم و بیمه شده در کارگاه داریم و به طور غیر مستقیم نیز برای چهار نفر اشتغالزایی ایجاد شده است؛ البته ظرفیت به‌کارگیری 15 نیروی مستقیم در شرکت وجود دارد ولی ما می‌خواهیم به تدریج کار خود را توسعه دهیم تا بتوانیم از عهده آن برآییم و شکست نخوریم.
این کارآفرین لرستانی بیان می‌کند: در گذشته به کار خرید و فروش برنج و تولید حلوا ارده مشغول بودم بعد در سال 93 برای اینکه رسمیت بیشتری به کار خود ببخشم و از طرفی فرصتی هم برای اشتغالزایی دیگران ایجاد کنم یک شرکت تعاونی ثبت و راه‌اندازی کردم که در تمام این مراحل دوست و همکارم آقای محمد مقدسی ما را در این مجموعه همراهی کرده‌اند.
وی در این شرکت پیگیری امور اداری، طلب و وصول‌ها و انعقاد قردادها را برعهده دارد و تصریح می‌کند: آنقدر پیچ و خم‌های اداری زیادی است که احساس می‌کنیم حمایت از تولیدکننده فقط یک شعار است.
برنجی رمز موفقیت خود را در «توکل به خدا» می‌داند و می‌گوید: شاید این حرف خیلی شعاری به‌نظر برسد ولی در مورد من، توکل به خدا عامل موفقیت و حرکت رو به جلو بوده است.
وی خاطرنشان می‌کند: همین که تعدادی هر چند محدود از افرادی که واقعاً محتاج‌اند در این مجموعه به کار گرفته شده‌اند برای من کافی است و تمام تلاش خود را می‌کنم که این سفره گسترده شود و افراد بیشتری بتوانند از آن روزی بخورند.

چشم‌انداز ما در این کار، ایجاد فرصت شغلی برای 800 فرد معلول است
این کارآفرین لرستانی با بیان اینکه عاشق کارم هستم و هدف اصلی من در این کار، ایجاد فرصت اشتغال برای دیگران است، ادامه می‌دهد: الگوی من در کسب و کار، سید محمد موسوی، مدیرکل و صاحب امتیاز شامپوهای بهداشتی فیروز در شهرستان قزوین است که 800 نیروی معلول را به کارگیری کرده است و من نیز آرزو دارم مثل این مرد بزرگ، چنین بستری را برای معلولین ایجاد کنم و می‌دانم اگر انسان تلاش کند، هیچ هدفی غیرممکن نیست.
وی معتقد است هر کس خودش انتخاب می‌کند که چگونه زندگی کند و اگر کسی حال خوشی ندارد خودش مسبب این حال شده چون انسان از راه‌های مختلفی می‌تواند روحیه خود را ارتقا دهد.
برنجی بیان می‌کند: این طرز فکر اشتباه است که چون من معلولم باید منتظر بمانم تا فرد سالمی کار کند و به من برساند، مسلماً حق گرفتنی است و هر کسی که تلاش کند می‌تواند جای خود را در جامعه پیدا کند.
وی می‌گوید: افتخار می‌کنم که وقتی از خیابان رد می‌شوم همه با دیدن من خدا را شکر می‌کنند همین که مسبب یاد خدا و شکرگزاری بنده‌های خدا شده‌ام برای من بسیار باارزش است؛ خداوند پای مرا گرفت اما هزاران چیز با ارزش به من عطا کرد که باید بابت تک تک آنها از خداوند تشکر کنم.
این کارآفرین لرستانی عنوان می‌کند: برخی جوانان به محض اینکه به مشکلی برمی‌خورند یا شکستی در زندگی آنها ایجاد می‌شود به سیگار و اعتیاد روی می‌آورند و خیلی سریع روحیه خود را از دست می‌دهند ولی انسان باید قوی باشد.
وی ادامه می‌دهد: هر کس که خواهان یک زندگی ایده‌آل است باید برای رسیدن به اهداف و رویاهایش بجنگد و در برابر مشکلات تسلیم نشود افرادی که سالم هستند خیلی از ما جلوترند و با نعمتی که خداوند در اختیار آنها قرار داده می توانند گام‌های بلندی بردارند به شرطی که قدر این نعمت سلامتی را بدانند و خود را باور داشته باشند.
برنجی با بیان اینکه سرمایه نمی‌تواند تضمین کننده موفقیت یک فرد باشد، عنوان می‌کند: چه بسیار افرادی که سرمایه‌ زیادی به آنها رسید اما با بی‌برنامگی، آن را از دست دادند و بالعکس گاهی می‌بینیم که جامعه به یک بچه فقیر روستایی افتخار می‎کند؛ یعنی همه چیز به اراده انسان برمی‌گردد.
وی می‌گوید: همیشه در زندگی، خود به خدا سپرده‌ام شاید گاهی رشته اتصال ما باریک شده و به مو رسیده باشد اما پاره نشده است.
این کارآفرین لرستانی عنوان می‌کند: خادم همه لرستانی‌ها و معلولین هستم؛ این افتخار نصیب من شده که پرچم خادمی همه معلولین را در دست بگیرم انشالله که این پرچم از دست ما نیافتد.
وی بیان کرد: در پایان از خانم طاهری، معاونت اجتماعی توانبخشی و همه مسئولینی که در این راه ما را حمایت کردند تقدیر و تشکر می‌کنم.

گزارش از نسیم کریمی صابر
منبع: سایت تسنیم، 1 آبان 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *