پویش ملی «آگاه سازی جامعه نسبت به کم شنوایی و ناشنوایی»

همزمان با هفته جهانی ناشنوایان ( 21 الی 26 سپتامبر – هفته اول مهرماه )؛

پویش ملی « آگاه سازی جامعه نسبت به کم شنوایی و ناشنوایی »، فعالیت خود را آغاز کرد

پویش ملی « آگاه سازی جامعه نسبت به کم شنوایی و ناشنوایی »، همزمان با هفته جهانی ناشنوایان ( 21 الی 26 سپتامبر – هفته اول مهرماه )، به همت کمیته مطالعات ناشنوایی و کم شنوایی مرکز تحقیقات توانبخشی اعصاب اطفال دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و با همکاری انجمن پروانه ها ( متشکل از والدین کودکان ناشنوا و کم شنوای ایران )، فعالیت خود را آغاز کرد.
دکتر « گیتا موللی » عضو هیات علمی و مسئول کمیته مطالعات کم شنوایی و ناشنوایی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، با اعلام این خبر، گفت: کم شنوایی و ناشنوایی، شایع ترین اختلال مادرزادی است، بطوری که از هر هزار تولد زنده، یک الی سه نوزاد حتما دچار کم شنوایی عمیق دوطرفه دائمی است که اگر نوزادان با کم شنوایی خفیف تر و یا یک طرفه را به آن اضافه کنیم، تعداد نوزادان کم شنوا به 16 در هزار تولد افزایش می یابد.
وی افزود: طی سه سال گذشته پویش ملی « آگاه سازی جامعه نسبت به نقش تشخیص و مداخله زودهنگام کم شنوایی و ناشنوایی » برای اطلاع رسانی هرچه بیشتر به مردم و خانواده ها برای پیشگیری از تولد نوزادان با کم شنوایی و ناشنوایی و تشخیص و مداخله زودهنگام برای بهبود کیفیت زندگی کودکان کم شنوا و ناشنوا در جهت موفقیت آنان مطابق با همسالان شنوایشان، فعالیت کرد.
وی در گفت وگو با خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: امسال نیز همزمان با هفته جهانی ناشنوایان (21 الی 26 سپتامبر) ، کمیته مطالعات ناشنوایی و کم شنوایی مرکز تحقیقات توانبخشی اعصاب اطفال دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با همکاری انجمن پروانه ها که متشکل از والدین کودکان ناشنوا و کم شنوای ایران است، این پویش را برگزار می کند و طی سه روز اخیر که از اعلام فعالیت پویش می گذرد، مراکز و نهادهای مختلفی به این پویش پیوسته اند تا سهمی در اطلاع رسانی و آگاه سازی جامعه نسبت به مسایل کم شنوایان و ناشنوایان داشته باشند.
بگفته این استاد و محقق حوزه کم شنوایی و ناشنوایی، طی دو روز گذشته ” اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت با اعلام حمایت از این فعالیت کشوری، استارت آپ هلیکس (دانشگاه علوم پزشکی تهران)، کانون ناشنوایان ایران، استارت اپ اپلیکیشن هاناپ، شبکه توانبخشی ایران، انجمن آوا ( والدین کودکان آسیب دیده شنوایی کرمانشاه )، و شرکت آوا اندیش روژ زاگرس (طرح شنوبین) ناشنوایان ” ، به این پویش مردمی و ملی پیوسته اند.
وی همچنین، از ” گروه های آموزشی رشد و پرورش کودکان پیش از دبستان و روانشناسی کودکان استثنایی، کمیته آموزش اوان کودکی مرکز تحقیقات توانبخشی اعصاب اطفال، مفدا (معاونت فرهنگی – دانشجویی) و انجمن دانشجویان کودکان استثنایی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ” ، بعنوان دیگر همراهان این پویش ملی نام برد.
دکتر موللی با اشاره به اینکه حدود 50 درصد کم شنوایی ها قابل پیشگیری است، تاکید کرد: یکی از مهمترین عوامل کم شنوایی در همه کشورها که قابل پیشگیری می باشد، ازدواج های فامیلی است. بطوری که 60 تا 70 درصد کودکان کم شنوا حاصل ازدواج های فامیلی هستند ، حتی اگر در آن خانواده و یا فامیل، فرد کم شنوایی وجود نداشته باشد، ژن مربوطه، سبب تولد نوزاد کم شنوا می شود، درصورتی که اگر آگاه سازی در جامعه گسترش یابد، خانواده ها از مشاوره های پیش از بارداری استفاده می کنند و با اقدامات پیشگیرانه، از تولد نوزاد مبتلا به کم شنوایی یا ناشنوایی جلوگیری خواهند کرد.
وی به بیماری های ژنتیکی ، سندرمی و حوادث ، بعنوان دیگر عوامل کم شنوایی اشاره کرد و افزود: آنچه که در کم شنوایی بسیار حائز اهمیت است، نقش اقدامات پیشگیرانه و همچنین ” تشخیص و مداخلات زودهنگام در بدو تولد ” است که بسیار ساده می باشد اما در عین حال، در سرنوشت و آینده تحصیلی و فعالیت اجتماعی کودک بسیار تاثیرگذار است.
این عضو هیات علمی دانشگاه تصریح کرد: اگر در بدو تولد، تشخیص بموقع انجام شود و برای نوزاد، سمعک استفاده کرده و آموزش های مناسب براساس اصول علمی به والدین داده شود، این نوزاد می تواند رشد طبیعی داشته و بمانند همسالان شنوای خود، زبان آموزی داشته و خواندن و نوشتن بیاموزد.
این فعال حوزه کم شنوایی و ناشنوایی که سالها با برگزاری کارگاه های کشوری، گایدلاین مداخله زودهنگام و زبان اشاره کودک را به مربیان و خانواده ها آموزش داده و با انتشار ده ها نسخه کتاب، مقاله و کتابچه در ارتقای سطح آگاهی جامعه تلاش کرده است، در پایان این گفت وگو، افزود: در کنار تمام اقدامات علمی، آموزشی و همچنین بهداشتی و درمانی، جای قانون « اجباری کردن تشخیص و مداخله زودهنگام کم شنوایی و ناشنوایی در بدو تولد » خالی است که امیدواریم مجلس شورای اسلامی برای پیشگیری از کم شنوایی و ناشنوایی در جامعه و مداخلات ضروری در بدو تولد، به این مهم توجه ویژه داشته باشد.

منبع: سایت دانشگاه علوم بهزیستی، 30 شهریور 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *