مؤسسه فرهنگی هنری معلولین آرتا فرین

مؤسسه فرهنگی هنری معلولین آرتا فرین

این مؤسسه در سال 1389 در استان هرمزگان تأسیس شد. مؤسس و مدیرعامل آن خانم سمیره دیناری است. او لیسانس مهندسی فناوری اطلاعات و فوق لیسانس کارگردانی نمایش دارد که از دانشکده هنر شیراز دریافت کرده است.
حوزه فعالیتش اجتماعی و فرهنگی و هنری است و در زمینه‌ فعالیت‌های فرهنگی، هنری و آموزشی برای معلولان و افراد آسیب‌پذیر استان هرمزگان کار می‌کند. این موسسه با هدف ترویج هنر برای افراد دارای معلولیت در استان هرمزگان راه‌اندازی شد.
ساختار اداری آن این‌گونه است که دو نفر همکار و مدیرعامل دارد. مدیرعامل آن از اول سیره دیناری بوده است. فعالیت موسسه فعلاً برگزرای دوره‌های آموزشی و هنری و ارائه خدمات مددکاری به اعضا است. 50 نفر عضو افتخاری دارد. که در زمینه‌های هنری و همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی برای مددجویان با مؤسسه همکاری دارند. موسسه آرتافرین حدود 180 نفر مددجوی توان‌یاب جسمی حرکتی را تحت پوشش خود دارد و خدمات توان‌بخشی، مشاوره‌های فردی و گروهی و دوره‌های هنری و آموزشی را برای این افراد برگزار می‌کند. این موسسه در زمینه تئاتر معلولان یکی از موسسات فعال در استان و کشور محسوب می‌شود. یک گروه تئاتر با سابقه 14 سال فعالیت دارد که هر ساله در جشنواره‌های منطقه‌ای و کشوری حضور فعال داشته و مقام‌های زیادی را هم کسب کرده است. لازم به ذکر است که موسسه آرتافرین، سابقه برگزاری دو دوره جشنواره تئاتر منطقه‌ای خلیج فارس را به دبیری داشته است. کلاس‌های آموزشی برای مددجویان دارای معلولیت تحت پوشش مؤسسه، برگزار می‌کند. علاوه بر این چون استان هرمزگان یک منطقه محروم از لحاظ امکانات فرهنگی هنری است، برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی تا جایی که بتوان برای خردسالان و نوجوانان منطقه هم کلاس‌های هنری و آموزشی برگزار کند. کلاس‌های آموزشی هنری شامل، بازیگری کودک و بزرگسال، نقاشی، هویه کاری و کلاس زبان انگلیسی کودکان به روش نمایشی است که با هدف توانمندسازی و افزایش خودباوری این افراد و تغییر نگرش افراد جامعه نسبت به توان‌یابان برگزار می‌شود.
این مؤسسه در حوزه توان‌بخشی، دو مسیر توان‌بخشی فردی و توان‌بخشی اجتماعی را دنبال می‌کند. هنر از جمله ابزاری است که نقش مهمی در آگاه‌سازی و مشارکت اجتماعی افراد دارای معلولیت دارد. به همین دلیل روی این مسئله بسیار تأکید دارد.
جشنواره تئاتر معلولان یک رویکرد هنری در راستای توانمندسازی افراد دارای معلولیت است که از سال 82 به همت سازمان بهزیستی، در شش منطقه از کشور برگزار می‌شود. این شش منطقه، شامل چند استان همجوار با نام‌های کویر، کاسپین، طلوع، آفتاب، خزر و خلیج فارس است می‌باشد. خروجی جشنواره‌های منطقه‌ای، در جشنواره بین‌المللی تئاتر معلولان بود که تا سال 95 به صورت دو سالانه برگزار می‌شد. از سال 95 به بعد به دلیل کمبود بودجه، برگزاری این جشنواره متوقف شد. با توجه به نقش هنر در توان‌بخشی اجتماعی افراد دارای معلولیت، جشنواره تئاتر معلولان می‌تواند فرصتی برای شناخت توانایی مددجویان باشد و نیاز است که از این فعالیت هنری حمایت ویژه انجام شود.
گروه تئاتر آرتافرین، از سال 94 تا کنون در همه جشنواره‌های استانی و جشنواره‌های منطقه‌ای تئاتر معلولان و همچنین جشنواره‌های بین‌المللی شرکت کرده است و مقام‌های زیادی هم به دست آورده است. در بازیگری، کارگردانی، نویسندگی، موسیقی، طراحی لباس نمایش، نورپردازی و گریم از رتبه‌های اول تا سوم را دریافت کرده است. در اینجا جا دارد از آقای رضا آزاد دریایی، کارگردان با تجربه تئاتر که از سال 84 با گروه تئاتر معلولان آرت‌آفرین شروع به کار کردند و موفقیت‌های آرتافرین نتیجه زحمات ایشان است، تشکر و قدردانی شود.
قابل ذکر است که آذرماه امسال، استان هرمزگان میزبان جشنواره منطقه‌ای تئاتر مناطق کویر و خلیج فارس بود که مؤسسه آرتافرین برگزار کننده جشنواره و خانم دیناری هم دبیر جشنواره بود مدیر اجرایی جشنواره آقای محمد حمزوی بودند که در این راه زحمات زیادی را متقبل شد. همچنین از سرکار خانم دکتر فخری، مسئول امور هنری سازمان بهزیستی کشور و آقای کاظم ارجمندنیا از کارگردان‌های برجسته تئاتر معلولان شهر بوشهر که در برگزاری جشنواره تئاتر معلولان امسال زحمات زیادی کشیدند هم تشکر می‌شود.
عضوگیری مؤسسه زا طریق فراخوان انجام می‌شود. راه‌های ارتباطی ما هم از طریق پیچ اینستاگرام به آدرس artafarinjonoub است و همچنین آدرس اینترنتی این مؤسسه با عنوان مؤسسه فرهنگی هنری آرتافرین در گوگل موجود است.
آدرس مؤسسه: بندرعباس، اکوی ملت، بلوار وارگر، نبش کارگر 33، مؤسسه فرهنگی هنری معلولین آرتافرین
تلفن: 07633441607- 07633441606

مأخذ: فصلنامه توان‌یاب، شماره 75ـ76، بهار و تابستان 1399، ص 50ـ52

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.