یک نابینا برای تصدی وزارت فرهنگ تونس پیشنهاد شد

یک نابینا برای تصدی وزارت فرهنگ تونس پیشنهاد شد

تهران – ایرنا – ” هشام المشیشی ” نخست وزیر منتخب تونس که مامور تشکیل کابینه این کشور شده است ، یک نابینا به نام ” ولید الزیدی ” را به عنوان وزیر فرهنگ در لیست وزرای پیشنهادی خود قرار داد.
روزنامه تونسی الصباح روز چهارشنبه نوشت که نخست وزیر منتخب این کشور عصر سه شنبه اسامی وزرای پیشنهادی خود را برای کسب رای اعتماد از مجلس اعلام کرد که در بین آن‌ها نام ” ولید الزیدی ” قرار دارد و در صورت کسب رای اعتماد مجلس، اولین وزیر نابینا در تاریخ دولت تونس خواهد بود.
” الزیدی ” در ۳۰ آوریل ۱۹۸۶ در شهر تاجروین استان الکاف تونس به دنیا آمد و دو سال پس از تولد بر اثر بیماری، نابینا شد.
وی که ۳۴ سال سن دارد تحصیل خود را از سال ۱۹۹۳ در مدرسه ابتدایی نابینایان ” النور ” آغاز کرد و در حالی که مادرش قصد داشت او را به دلیل شرایط جسمی از مدرسه باز دارد، اصرار او موجب شد تا درس را ادامه دهد و دوره ابتدایی و متوسطه خود را بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ پشت سر بگذارد.
وی سپس به دانشگاه وارد شد و یکسال قبل مدرک دکترای خود را در رشته تخصصی زبان و زبانشناسی از دانشکده ادب، هنر و علوم انسانی دانشگاه ” منوبه ” دریافت کرد.
اگر الزیدی بتواند رای اعتماد مجلس تونس را به عنوان وزیر فرهنگ به دست آورد، همانند ” طاها حسین ” که پیش از این در زمان ” انور سادات ” رئیس جمهور فقید مصر به عنوان اولین وزیر نابینای این کشور منصوب شد برای تونس تاریخ ساز خواهد شد و ” طاها حسین تونس” لقب خواهد گرفت.
الزیدی پیش از این به کار تدریس، ترجمه و سخنوری مشغول بوده و به انجام فعالیت‌های فرهنگی علاقه داشته و بر فعالیت ” باشگاه اندیشمندان ادبی ” در خانه فرهنگ شهر تاجروین برای پرورش استعدادهای ادبی جوانان نظارت داشته است و همچنین از سابقه تولید برنامه ادبی در رادیو ” الکاف ” تونس برخوردار است.
مجلس نمایندگان تونس قرار است اول سپتامبر ب(۱۱شهریور ) رای رای اعتماد به وزرای پیشنهادی ” هشام الشمیشی ” نخست وزیر تونس جلسه علنی برگزار کند و به نوشته رسانه های تونس اعضای پیشنهادی المشیشی باید از مجموع ۲۱۷ نماینده بتوانند حداقل رای مثبت ۱۰۹ تن را کسب کنند و در همین زمینه تعدادی از احزاب تونس حمایت خود را از دولت جدید این کشور اعلام کرده‌اند.
المشیشی۳۰ روز فرصت داشت تا کابینه خود را برای رأی اعتماد به پارلمان تونس معرفی کند و در غیر این‌صورت رییس جمهوری این کشور با منحل کردن پارلمان، باید انتخابات زودهنگام برگزار می‌کرد.
احزاب تشکیل دهنده پارلمان تونس دوم مرداد امسال فهرست کاندیداهای پیشنهادی خود برای احراز مقام نخست وزیری این کشور را به قیس سعید رییس جمهوری تونس ارائه داده بودند که در نهایت رئیس جمهور تونس، ” المشیشی” را مامور تشکیل کابینه کرد.
منبع: ایرنا، 5 شهریور 1399

یک نابینا در تونس وزیر شد
او عود می نوازد؛ آواز می خواند و شعر می نویسد. “ولید الزیدی” اولین روشندل تونس است که توانست دکتری ادبیات کسب کند.
برای اولین بار، یک نابینا (روشندل) در تونس، به سمت وزیر منصوب شد.
به گزارش عصرایران به نقل از الجزیره، “ولید الزیدی” به عنوان وزیر فرهنگ جدید تونس معرفی شده است. او دارای مدرک دکتری ادبیات است.
“ولید الزیدی” یکی از اعضای هیات وزیران دولت جدید تونس به ریاست هشام المشیشی (نخست وزیر) است که دیروز چهارشنبه توانست از پارلمان، رای اعتماد بگیرد.

یک نابینا در تونس وزیر شد
الزیدی متولد 10 اردیبهشت 1365 ( 30 آوریل 1986 ) در استان الکاف تونس است. او اولین روشندل تونس است که توانست دکتری ادبیات کسب کند.
الزبیدی در کودکی، بینایی خود را از دست داد اما توانست لیسانس خود را از مرکز آموزش عالی الکفیف در شهر السوسه به دست آورد و سپس به مرکز عالی تحقیقات ادبی و علوم انسانی در شهر قرجانی رفت و در نهایت به مرکز آموزش عالی معلمان در شهر تونس پیوست.
او همچنین به عنوان استاد ترجمه در دانشکده ادبیات و هنر و علوم انسانی در شهر منوبه فعالیت می کند.
این شهروند تونسی بعد از انتخاب به عنوان وزیر فرهنگ گفت: طرح من رساندن فرهنگ برای افراد فراموش شده و نادیده گرفته شده است. رساندن فرهنگ برای کودکانی است که درمناطق کم توسعه و محروم به دنیا می آیند؛ افرادی که ارتباط میان آنها و فرهنگ، به دلایلی، قطع شده است. هدف من، مشارکت شهروندان با هر سن یا از هر بخشی در تولیدات فرهنگی کشور است.
قبل از این، الزیدی از پذیرش سمت وزیر فرهنگ خودداری کرده و نخست وزیر هم این موضوع را پذیرفته بود اما رئیس جمهوری بعد از اطلاع از این موضوع، خواستار حضور وی در کابینه شد و او نیز قبول کرد.
منبع: سایت عصر ایران، 13 شهریور 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *