اجرای کمپین “صدای اوتیسم” توسط دست های مهربان

اجرای کمپین “صدای اوتیسم” توسط دست‌های مهربان

بنیاد خیریه دست‌های مهربان با هدف حمایت از کودکان اوتیسم و همچنین تجهیز بزرگ‌ترین مدرسه‌ی اوتیسم کشور، کمپین «صدای اوتیسم» را آغاز کرده است.
معاون توسعه و ارتباطات این بنیاد خیریه با اعلام خبر آغاز کمپین صدای اوتیسم گفت: از آنجایی که بحث آموزش و توان‌بخشی کودکان اوتیسم در ایران همواره مغفول مانده، بنیاد نیکوکاری دست‌های مهربان از سال ۱۳۹۶ بر آن شد تا این خلأ را جبران کرده و با ساخت بزرگ‌ترین و تخصصی‌ترین مدرسه‌ی اوتیسم کشور، گام بزرگی را در این راه بردارد.
محمد میرزایی افزود: ساخت بزرگ‌ترین مدرسه‌ی اوتیسم کشور هم‌اکنون توسط دست‌های مهربان به مراحل پایانی رسیده و بهره‌برداری از مدرسه مستلزم تجهیز آن است.
وی با بیان اینکه ساخت مدرسه در مراحل پایانی قرار دارد گفت: این مدرسه 3200 متر مربع مساحت و ۲۸۰۰ متر زیربنا دارد و مجهز به ۴۸ فضای آموزشی برای کودکان اوتیسم است.
میرزایی ادامه داد: نیاز به ساخت چنین مدرسه‌ای در کشور به‌شدت احساس می‌شد زیرا حدود یک میلیون فرد دارای اوتیسم داریم که فقدان فضای آموزشی برای این افراد احساس می‌شود.
به گفته میرزایی، تجهیز مدرسه باید با در نظر گرفتن شرایط بچه‌های اوتیسم انجام شود.
معاون توسعه و ارتباطات بنیاد نیکوکاری دست‌های مهربان افزود: مدرسه کودکان اوتیسم باید آکوستیک باشد، لوازم بازی و آموزش این بچه‌ها از بچه‌های عادی متفاوت است، نور فضای آموزشی باید استانداردهای افراد دارای اوتیسم را داشته باشد. بحث توان‌بخشی از مهم‌ترین قسمت‌های تجهیز مدرسه است چراکه توان‌بخشی نیاز به تجهیزاتی دارد تا این کودکان را به سمتی ببرد که تقویت شده و در نهایت بتوانند با مردم و دنیای اطرافشان ارتباط بهتری بگیرند.
وی گفت: همچنین مدرسه‌ای که بچه‌های اوتیسم در آن آموزش می‌بینند باید سیستم گرمایشی و سرمایشی خاص داشته باشد که بسیار گران‌قیمت است.
این فعال حوزه نیکوکاری کشور اظهار داشت: مورد بعدی آنکه این کودکان به صدا حساس هستند. پس صدای محیط باید کنترل شده باشد و وسایل بازی و آموزش مورد نیاز برای تقویت حواس پنج‌گانه این بچه‌ها متفاوت از کودکان عادی است.
به گفته میرزایی اوتیسم(درخودماندگی) در پسرها شایع‌تر از دخترها است. این بچه‌ها در ایجاد و برقراری مهارت‌های کلامی و غیرکلامی، بازی، ارتباط با دیگران و محیط اطرافشان مشکل دارند و توان‌بخشی می‌تواند به این فرایند سهولت ببخشد و باعث مستقل شدن آنها شود.
معاون توسعه و ارتباطات بنیاد نیکوکاری دست‌های مهربان تصریح کرد: با حمایت و توان‌بخشی این بچه‌ها، می‌توان امیدوار بود که از میان آنها نوابغی شناسایی و به جامعه معرفی شوند. همان‌طور که در دنیا افراد سرشناسی نظیر نیوتن، انیشتین، میکل آنژ و اندی وارهول دارای طیف اوتیسم بوده اما باعث ایجاد تحولاتی بزرگ در دنیا شده‌اند.
میرزایی گفت: ما نیاز داریم این مدارس با استانداردهای روز دنیا در نقاط دیگر کشور نیز راه‌اندازی شود تا بچه‌های بیشتری در راستای عدالت آموزشی، بتوانند از حق آموزش برخوردار شوند.
به گفته وی، بنیاد دست‌های مهربان قصد دارد این مدرسه را پس از تجهیز، اول مهر ماه و با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی افتتاح کند.
میرزایی افزود: مدرسه در دو شیفت صبح و بعدازظهر فعالیت خواهد داشت و مربیانی که قرار است در این مدارس مشغول به کار شوند همه متخصصین حوزه اوتیسم هستند. همین‌طور از افرادی که علاقه‌‌مند به کار داوطلبانه هستند و در حوزه اوتیسم فعالیت داشته‌اند درخواست مشارکت و همکاری داریم.
بنیاد نیکوکاری دست‌های مهربان از طریق ۱۳ شعبه خود در سراسر کشور فراخوان همکاری برای تجهیز مدرسه اوتیسم و پیوستن به پویش «صدای اوتیسم» داده است.
مسئولان این بنیاد امیدوارند افراد مختلف، به‌ویژه هنرمندان و ورزشکاران از طریق کمک‌های نقدی یا انتشار این فراخوان در شبکه‌های اجتماعی خود به این پویش بپیوندند تا هرچه زودتر این مدرسه برای کودکان دارای اوتیسم تجهیز شود.
معاون توسعه و ارتباطات بنیاد نیکوکاری دست‌های مهربان در پایان گفت:‌ هر فردی در هر کجای ایران با پیوستن به این پویش می‌تواند صدای بچه‌های اوتیسم شده و در این امر خیر سهیم شود.

منبع: سایت عصر ایران، 22 مرداد 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *