تاثیر بحران کرونا ویروس بر مشاغل معلولان

تاثیر بحران کروناویروس بر مشاغل معلولان

 گزارش‌های منتشر شده حاکی از این است که نیم میلیون جوان بریتانیایی معلول پس از همه‌گیری با بحران شغلی مواجه شده‌اند.
اگرچه محدودیت خانه‌نشینی کرونایی کاهش خواهد یافت، اما اثرات آن به‌ویژه در اشتغال، می‌تواند در سال‌های آینده احساس شود و برای افراد معلول، یافتن شغل دشوارتر از قبل خواهد شد.
جوانان معلول در جامعه با آسیب‌های مضاعف، به دلیل ناتوانی و رقابت برای یافتن شغل مواجه هستند.
گروهی از سازمان‌ها به سرپرستی انجمن ملی کودکان ناشنوا در بریتانیا (National Deaf Children’s Society) خواستار تغییر در برنامه دولت برای مشاغل شدند تا از بروز بحران اشتغال‌زایی در بین جوانان معلول سنین ۱۶ تا ۲۵ سال جلوگیری شود.
بدون اصلاحات در این زمینه جوانان معلول در معرض بیکاری‌های طولانی‌مدت قرار خواهند گرفت.
دولت‌ها باید برای به کار گرفتن جوانان تلاش کنند، اما این نگرانی هست که افراد ناتوان همچنان برای دستیابی به شغل در تلاش باشند و باید راهنمایی لازم برای معلولان همراه با مشاوره انجام شود.
شکاف قابل‌توجهی در اشتغال افراد معلول و غیر معلول است. آمارهای سال گذشته دولت نشان می‌دهد که شکاف شغلی ۲۸.۶ درصدی بین افراد معلول و غیر معلول وجود دارد.
سازمان همکاری و توسعه اقتصادی تخمین می‌زند، بیکاری در انگلیس تا پایان سال ۲۰۲۰ به “رکورد حداکثر” (۱۱.۷) برسد.
دولت‌ها نباید افراد معلول را فراموش کنند و ابتکارات لازم برای این افراد در این روزهای دشوار را در نظر بگیرند. شاید، کروناویروس بتواند فرصت‌های شغلی برای افراد معلول را متحول کند.
دورکاری برای بسیاری از افراد در زمان شیوع بیماری کووید- ۱۹ روشی جدید است، اگرچه این نوع کارکردن، با نقاط ضعفی مواجه بوده، اما برای افراد معلول منافعی به همراه داشته است.
افراد معلول در محیط‌های کاری با مشکلاتی مواجه هستند. نتایج تحقیقات نشان داد که این افراد در این بحران‌، احتمال از دست‌دادن شغل را تجربه می کنند.
دورکاری برای افرادی با نقص حرکتی، افرادی که رفت‌وآمد به محل کار برای آنان دشوار یا هزینه دارد و یا افرادی که نیاز به استراحت‌های مکرر دارند، بسیار مفید است.
اگر پیامدهای بیماری همه‌گیر کروناویروس منجر به پذیرش دورکاری شود، این موضوع باعث ایجاد آینده بهتر شغلی برای این گروه افراد خواهد شد.
نتایج تحقیقات نشان داده است که افراد معلول بعد از استخدام باید با کلیشه‌ها و نگرش منفی افراد که منجر به کاهش رشد شغلی و کیفیت زندگی آنها می‌شود، مقابله کنند. حداقل برخی از موانع اشتغال معلولان، ممکن است باکار از خانه کاهش یابد.
محققان اظهار کردند: این تحقیق به معنی چشم‌پوشی برای بحران از دست دادن میلیون‌ها شغل نیست، اما می‌تواند ساختار کار برای دوران پساکرونایی را تغییر دهد. بنابراین، بعد از پایان این بحران، آیا کارفرمایان روش دورکاری را ادامه خواهند داد؟ و آیا این روش می‌تواند برای کارمندان معلول مفید باشد؟
مآخذ: theconversation.com ؛ inews.co.uk

منبع: ایسنا، 22 مرداد 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *