برگزیدگان جشنواره آوا و نمای نابینایان فارس معرفی شدند

برگزیدگان جشنواره آوا و نمای نابینایان فارس معرفی شدند

شیراز- ایرنا- آیین اختتامیه نخستین جشنواره استانی آوا و نما ویژه نابینایان استان فارس برگزار شد و برگزیدگان آن معرفی شدند.
فراخوان این جشنواره به همت موسسه نابینایان توانگران کارآفرین شیراز در شهریورماه ۱۳۹۸ و با دعوت از هنرمندان نابینا و کم‌بینا در زمینه‌های صوت، تصویر، شنیداری، آموزش، گردشگری، اشتغال و تعامل با نابینایان اعلام شد.
مدیرعامل موسسه نابینایان توانگران کارآفرین شیراز، دوشنبه در این آیین با اشاره به پیشینه فعالیت این موسسه از سال ۱۳۸۵ عنوان کرد: مشکل اصلی نابینایان این است که هنوز اجتماع نمی‌داند، نیاز آنان چیست.
محمد قاسم شایسته‌نیا، برگزاری این جشنواره هنری و فرهنگی را اتفاق بزرگی خواند و افزود: هیچ‌کس از توانمندی‌های معلولان در عرصه اشتغال به‌درستی آگاه نیست و قصد داریم با تداوم این جشنواره و دیگر برنامه‌های مشابه، توانمندی‌های نابینایان را در عرصه‌های گوناگون به‌ویژه در حوزه اشتغال به همگان معرفی کنیم.
وی بیان داشت: این موسسه از بدو تاسیس خود با رسانه‌ها، دانشگاه‌ها و مراجع اجتماعی ارتباط‌های خوبی برقرار کرده است تا از این طریق بتواند توانایی نابینایان و کم‌بینایان را نشان دهد و بر این باوریم که اگر در کل کشور هر کارخانه یک نابینا را به خدمت بگیرد، هیچ مشکلی برای اشتغال این قشر نخواهیم داشت.
شایسته‌نیا اضافه کرد: در این مسیر همواره شاهد هدایت الهی بوده‌ایم و دلیلش آن است که برای مظلوم ترین گروه اجتماع کار می‌کنیم.
مدیرعامل موسسه نابینایان توانگران کارآفرین شیراز ادامه داد: نابینایان با مشقت تحصیل می‌کنند، اما پس از دانش‌آموختگی، امکان ورود به بازار کار را ندارند و امیدواریم به مرحله‌ای برسیم که مشکلات نابینایان در تمام زمینه‌ها رفع شود.
مدیرکل بهزیستی استان فارس هم در این آیین اظهار داشت: رویکرد خلاقانه به هر موضوع باعث خیر و برکت است، به ویژه پرداختن به موضوعی مانند توان‌یابی و توانمندی.
محمدصادق کشفی‌نژاد افزود: این جشنواره‌ها این موضوع را یادآوری می‌کند که اگر بخشی از حواس انسان کار نمی‌کند، مابقی حواس قوی‌تر عمل می‌کنند و می‌توان هوشمندانه از آنها بهره گرفت.
در ادامه این آیین، برگزیدگان رویداد فرهنگی هنری آوا و نما معرفی و تقدیر شدند. در بخش عکاسی با تلفن همراه، شمایل زارع، نجمه غیاثی و پروانه صالحی‌نیا به ترتیب اول تا سوم شدند، در بخش عکاسی با دوربین حرفه‌ای، مژگان شیخه پور، عباس عباسی مهر و رباب اسدزاده رتبه های اول تا سوم را کسب کردند.
در بخش پادکست، نبی‌الله طالبی، علی جعفری و مجتبی اکبری برگزیده شدند و در بخش گویندگی، میترا آسیابان، سحر علی‌پور و زهرا صداقت به عنوان نفرات برتر معرفی شدند.
پادکست، نوعی فایل صوتی و دیجیتال است که در فضای اینترنت ساخته می‌شود تا روی رایانه و یا دستگاه همراه قابل دانلود کردن باشد. پادکست به طور معمول به صورت دنباله‌دار و سریالی ارائه می‌شود و قسمت‌های جدید آن توسط کاربران عضو از طریق ایمیل آنها و یا روش‌های دیگر قابل دریافت است.
فراخوان همایش توانمندی‌های علمی – پژوهشی نابینایان و کم بینایان
همچنین در بخش دیگری از این آیین از فراخوان سومین همایش سراسری توانمندی‌های علمی- پژوهشی نابینایان و کم بینایان رونمایی شد.
دبیر علمی این همایش گفت: اهداف این همایش، شناساندن توانمندی‌های علمی پژوهشی نابینایان و کم بینایان به جامعه، ارتقای حس خودباوری در جامعه نابینایان و کم بینایان، تبادل نظر و بررسی علمی مسائل و مشکلات جامعه نابینایان و کم بینایان از دیدگاه نخبگان علمی نابینا و کم بینا، شناسایی و معرفی نخبگان علمی و پژوهشی نابینا و کم بینا و معرفی آخرین دستاوردهای علمی پژوهشی نابینایان و کم بینایان است.
سعید قشقایی ادامه داد: در این همایش، پژوهش‌های علمی انجام شده توسط افراد نابینا و کم بینا ارائه خواهد شد، از این رو شرکت‌کنندگان در سطح تحصیلات تکمیلی می‌توانند پایان نامه‌ها، مقاله‌های علمی‌ پژوهشی، علمی‌ترویجی و علمی‌تخصصی خود را به این همایش ارسال کنند.
وی، زمان اختتامیه این برنامه را عید غدیر سال ۱۴۰۰ عنوان کرد و افزود: نشانی الکترونیکی hamayeshtavangaran@gmail.com پاسخگوی علاقه‌مندان در این زمینه است.
منبع: ایرنا، 20 مرداد 1399

نابینایان و بینایان در یک جشنواره ی فرهنگی
آیین اختتامیه ی نخستین جشنواره ی استانی «آوا و نما» به همت مؤسسه ی توانگران شیراز در سطح استان فارس برگزار شد و برگزیدگان این جشنواره در برنامه ی اختتامیه معرفی شدند.
به گزارش ایران سپید, نخستین جشنواره ی «آوا و نما» در دو حوزه ی عکس و صدا (پادکست) در سطح استان فارس برگزار شد. در این جشنواره علاوه بر نابینایان, افراد بینا هم شرکت کرده بودند. مینا قائدی, دبیر اجرایی این جشنواره در گفت و گو با ایران سپید, درباره ی اهداف برگزاری جشنواره ی «آوا و نما» اظهار می دارد: «هدف اصلی از برگزاری این جشنواره, ارزش گزاری بر اساس تفاوت های فردی بود. درست است که میان افراد مختلف تفاوت وجود دارد؛ اما همه ی تفاوت ها محترمند. دقیقاً ما خواستیم همین موضوع را به تصویر بکشیم.»
قائدی در خصوص آغاز به کار این جشنواره چنین اظهار می دارد: «کلید این اتفاق از مهر سال گذشته زده شد. وقتی ایده را در اداره ی ارشاد شیراز مطرح کردیم, گفته شد چون برای اولین بار است که چنین جشنواره ای برگزار می شود, حتماً باید مجوز استانی هم صادر شود. بر همین مبنا مراحل اداری برای اخذ مجوز استانی را طی کردیم و با وجودی که اعلام کرده بودیم در سطح استان این جشنواره برگزار می شود, اما از سراسر کشور اثر دریافت کردیم.»
دبیر نخستین جشنواره ی «آوا و نما» در ادامه به بخش های مختلف جشنواره و آثار دریافتی اشاره می کند: «حدود 520 اثر در بخش عکس داشتیم. این بخش شامل آثار عکاسی شده به وسیله ی مبایل و دوربین های حرفه ای بود. در بخش صدا که مربوط به تولید پادکست می شد هم 120 اثر به دبیرخانه ارسال شد. با این توضیح که در بخش صدا, گویندگی مورد داوری قرار گرفت. بر اساس بازبینی آثار به وسیله ی هیئت داوران, مجموعاً 12 اثر برگزیده شد.»
قائدی در خصوص اعضای هیئت داوران اظهار می دارد: «در بخش عکس, آقایان محمد امین دانشفر, رمضان محمدیان و خانم فروغ عدالتپور که هر سه از اساتید و خبره های عرصه ی عکاسی و عضو انجمن عکاسان هستند و در بخش صدا, آقایان محمدجواد حسن شاهی و کاظم یاسری که هر دو از تهیه کننده های خوب صدا و سیمای استان فارس هستند, اعضای هیئت داوران را تشکیل دادند. در کنار اعضای هیئت داوران, آقای اشکان چنگیزی هم همراهی خوبی با ما داشتند. قرار بود اختتامیه ی جشنواره 15 اسفند سال گذشته برگزار شود که متأسفانه با موج اول کرونا مواجه شدیم. به دنبال فرصت مناسبی بودیم که این برنامه را به شکلی مفصل و با شکوه برگزار کنیم؛ اما شیوع موج دوم کرونا کار را سخت کرد. بنا بر این, تصمیم گرفتیم دوستان شیرازی را پذیرش کنیم و به صورت لایو هم در خدمت دیگر دوستان باشیم.»
قائدی به محور های جشنواره هم اشاره کرده و می گوید: «اشتغال نابینایان, آموزش نابینایان, گردشگری نابینایان و تعامل بین افراد بینا و نابینا, 4 محور اصلی این جشنواره بود. تا پیش از برگزاری جشنواره, مؤسسه ی توانگران شیراز به این مقوله ها بسیار پرداخته بود.»
مینا قائدی همچنین به نگرش برگزار کنندگان این جشنواره اشاره کرده و اظهار می دارد: «اساساً هدف ما پرهیز از نگاه ترحم انگیز بود. بنا بر همین تفکر, قبل از اینکه آثار به شکلی حرفه ای و از سوی داوران خبره بررسی شوند, آن ها را در اختیار یک گروه داوری متشکل از کارشناسان امور نابینایان و همچنین کارشناسان حوزه ی عکس قرار دادیم تا از نگاه صرفاً احساسی دوری کنیم. به همین علت سعی کردیم در رقابت میان افراد نابینا و بینا, نگاه حرفه ای بر نگاه فرهنگی یا احساسی غلبه کند. در واقع تمام معیار هایی که در جشنواره های حرفه ای مورد توجه قرار می گیرند, در این جشنواره هم مورد توجه و هم تأکید قرار گرفتند. بیشتر نابینایان در بخش صدا و گویندگی شرکت کرده بودند؛ اما خانواده هایشان در بخش عکس حضور داشتند. البته نفرات اول ما در بخش صدا و تولید پادکست, افراد بینایی بودند که ارتباط خوبی با نابینایان داشتند.»
به گفته مینا قائدی, دبیر اجرایی جشنواره، این رویداد ارزشمند در آبنده ای نزدیک در مقیاس کشوری برگزار خواهد شد.
در حاشیه ی این برنامه, از پوستر سومین دوره ی همایش علمی-پژوهشی نابینایان و کم بینایان رونمایی شد.
اسامی برندگان این جشنواره به شرح زیر است:
بخش عکاسی با موبایل
نفر اول شمایل زارع
نفر دوم نجمه غیاثی
نفر سوم پروانه صالحی نیا
بخش دوربین حرفه ای
نفر اول
مژگان شیخه پور
عباس عباسی مهر
نفر سوم رباب اسد زاده
پادکست
نفر اول نبی الله طالبی
نفر دوم علی جعفری نابینا
نفر سوم مجتبی اکبری
گویندگی نفر اول میترا اسیابان
نفر دوم سحر علی پور نابینا
نفر سوم زهرا صداقت
منبع: سایت رزونامه ایران سپید، 20 مرداد 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *