مصاحبه عوامل برنامه آنسوی چشمها با روزنامه ایران سپید

مصاحبه عوامل برنامه رادیویی “آن سوی چشمها” با روزنامه ایران سپید

آن سوی چشم‌ها نام برنامه‌ایست که از اول تیرماه تولید و پخش آن آغاز شده، و جمعه‌ها از ساعت 23 تا 23:55 روی آنتن رادیو معارف می‌رود. عوامل این برنامه بجز تهیه کننده همه از جامعه نابینایان هستند. در این برنامه علاوه بر پرداختن به علوم دینی و مسائل مربوط به آن، برنامه‌هایی در زمینه بررسی مسائل اجتماعی ویژه معلولان تهیه و تولید می‌شود.
علی اسماعیلی تهیه کننده این برنامه در خصوص اهداف خود از تولید «آن سوی چشم‌ها» می‌گوید:

علی اسماعیلی: خدمتتان عرض کنم که برنامه ما نامش «آن سوی چشم‌ها» است. از اول تیرماه روی آنتن رادیو معارف رفته، و جمعه شب‌ها از ساعت 23 تا 24 پخش می‌شود، و هدف ما هم درواقع جذب مخاطب روشندل و نابینا است. به هر صورت این بزرگواران به ظاهر از چشم محروم هستند، و از دیدن شاید مثلاً رسانه‌ای مثل تلویزیون. ما گفتیم که این گوش مبارکی که دارند، آن را صاحب بشویم، و معارف دین را و معارف قرآنی را به واسطه همین برنامه به آنها برسانیم. و اینکه به هر صورت بخشی از مخاطبین رادیو معارف عزیزان نابینا هستند، و تصمیم بر این شد که یک برنامه ویژه برای این دوستان هم داشته باشیم.

خبرنگار ایران‌سپید: این برنامه از چه قسمت‌هایی تشکیل شده؟

علی اسماعیلی: برنامه ما پنج شش آیتم دارد. خب من اولاً بگویم که کل عوامل و مجریان و درواقع آیتم‌های برنامه همه عزیزان روشندل هستند، همه نابینا هستند. مجریمان آقای چراغی هستند که نابینا هستند، کارشناسمان نابینا هستند که فعلاً داریم درمورد موضوع خودباوری در نابینایان صحبت می‌کنیم. یک بخش آموزش خط بریل داریم که آقای {آذرماسوله} هستند که نابینا هستند. ما اخباری که داریم، اخبار نابینایان و معلولین را هم در این برنامه به آن می‌پردازیم، حالا اخباری که گذشته یا اخباری که در پیش رو است در حوزه‌های مختلف. یعنی با توجه به اینکه ما رادیو معارف هستیم، فقط اخبار معارفی نیست. اخبار ورزشی است، اخبار سیاسی است، اخبار اجتماعی است، همه چیز را به آن می‌پردازیم. یک بخشی داریم به نام احکام نابینایان که به احکام مختص به خودشان می‌پردازیم. یک بخشی داریم بخش روایی که حالا گاهی داستان است گاهی داستانک است گاهی شعر است که خانم بقالی‌زاده بر عهده دارند. یک بخشی داریم با عنوان معرفی کتاب، که این معرفی کتاب گاهی کتاب گویا است و گاهی کتاب با خط بریل، که خانم میرجمالی عهده‌دار این بخش هستند. یکی دیگر از بخش‌های برنامه ما تلاوت یک صفحه از قرآن است که رأس ساعت 22:30 ما تلاوت یک صفحه قرآن را داریم که از ابتدای قرآن شروع کرده‌ایم، توسط جناب آقای احمد دباغ که از قاریان بسیار معروف و مشهور بین‌المللی و نابینا هم هستند. مسئولیت کانال برنامه هم که به آدرس {اتساین آن سوی چشم‌ها} در سروش و تلگرام است، بر عهده یک عزیز نابینای دیگر به نام آقای ضیائی‌فر است.

خبرنگار ایران‌سپید: محمد چراغی مداح نابینای اهل بیت اسمت و طهارت مجری برنامه آن سوی چشمها است. او هم صحبت‌هایی در تأیید آنچه علی اسماعیلی بیان کرد مطرح می‌کنند.

محمد چراغی: خداوند متعال توفیق داده که ما ذکر اهل بیت را داشته باشیم و نفَسمان را برای اهل بیت خرج بکنیم. از گذشته تا به امروز دوستان ما و عزیزان ما، با توجه به فعالیت‌ها و همکاری‌های ما با رادیو، به ما گفته بودند که صدای خوبی برای اجرا دارید، و خودمان هم با توجه به اینکه علاقه به اجرا داشتیم، حالا اینکه ما مداحی می‌کردیم درست است، ولی علاقه به اجرا داشتیم، این برای ما یک زمینه‌ای وجود داشت. اما همیشه می‌گفتم با توجه به اینکه من یک مداح هستم، اگر قرار باشد یک روزی مجری باشم باید جایی اجرا بکنم که یک مقداری سنخیت داشته باشد با آن کاری که دارم انجام می‌دهم. یعنی کسی که روضه من را بعداً می‌شنود، صدای من را در شبکه‌ای نشنیده باشد که یک مقداری برنامه‌هایش با آن کاری که من دارم می‌کنم همخوانی نداشته باشد.
وقتی که دوستان من در خردادماه 1399 با من تماس گرفتند و پیشنهاد کار در رادیو معارف را به من دادند، من خیلی خوشحال شدم، و آن بود که من می‌خواستم، و توفیق شد و ما هم پذیرفتیم که در خدمت دوستان باشیم.

خبرنگار ایران‌سپید: آقای اسماعیلی یک اشاره‌ای کرد که درواقع یک بخشی از این مطالب برمی‌گردد به همان دغدغه‌ها و مسائلی که عموماً پیرامون حوزه معلولین می‌چرخد. منتها به شکل تخصصی بقیه مطالبی که مربوط به علوم دینی و معارف است، آنها را به چه شکلی و از کجاها تهیه می‌کنید؟

محمد چراغی: محضر شما عرض بکنم که ما در برنامه‌مان دو تا برنامه‌ریزی را انجام داده‌ایم، یکی اینکه برطبق مسائل مربوط به دین، یعنی نابینایان را در حوزه دین به مردم معرفی بکنیم، از دیدگاه دین به مردم معرفی بکنیم. بخاطر همین رفتیم سراغ کارشناسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، و کارشناسانی که به پیشنهاد خود شبکه معارف از نابینایان هستند. الآن ما در خدمت دکتر رضوانی هستیم. ایشان مطالب را با توجه به منظر آیات و روایات هر هفته در بخش کارشناسیمان بررسی می‌کنند. ما بخش احکام را داریم، که این بخش احکام مربوط به نابینایان هم با توجه به استفتائاتی که از دفاتر مختلف مراجع گرفته شده، احکامی را آنجا بیان می‌کنند که مربوط به نابینایان است، و یا مورد استفاده بچه‌های نابیناست و بچه‌های نابینا با آن درگیر هستند. این یک بخش برنامه ماست که آن حوزه تخصصی کار را انجام می‌دهد.
یک بخش آن هم بخش عادی و اجتماعی است. فردی که از زبان من یا شما می‌شنود «رادیو معارف»، فکر می‌کند ما فقط در آن شبکه می‌آییم و با ادبیات خاصی صحبت می‌کنیم و فقط هم در آن حوزه داریم کار می‌کنیم. اما نه، ما آمدیم در اینجا سعی کردیم ارتباط بین معارف و جامعه را برقرار بکنیم. بخاطر همین ما سعی کردیم مطالبات بچه‌های نابینا را هم در برنامه مطرح بکنیم. برای نمونه اخیراً ما ارتباطی داشتیم با معاون آموزشی حوزه علمیه، و از ایشان خواستیم که برای ما توضیح بدهند که «چرا با گذشت سالهای فراوان بچه‌های نابینا هنوز نتوانسته‌اند به حوزه علمیه بروند؟»
«آقای {سرایی}» من همینجا خدمت شما عرض کنم، چون صدای من در {پادکست‌ها} حتماً به گوش مخاطبان ایران‌سپید می‌رسد، می‌خواهم از همه شنوندگان خواهش بکنم که از این فرصت استفاده بکنند، با توجه به اینکه این طرح خود رادیو معارف است، یعنی طرحی نیست که ما نابیناها برده باشیم رادیو معارف، خود آنها پیشنهاد داده‌اند برای اینکه یک برنامه‌ای برای ما بسازند، هر هفته در زمان پخش برنامه حتماً با ما ارتباط داشته باشند، و تمام دغدغه‌هایی را که فکر می‌کنند که باید ما در برنامه مطرح بکنیم و از مسئولین مربوطه پاسخش را بگیریم، اینها را بگویند، مخصوصاً دغدغه‌هایی که در حوزه فرهنگ و دین است.

منبع: سایت روزنامه ایران سپید، فایل صوتی، 31 تیر 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *