تولید کتاب چند رسانه‌ای ويژه ناشنوایان با موضوع معرفى مشاهیر و مفاخر

تولید کتاب چند رسانه ای ويژه ناشنوایان با موضوع معرفى مشاهیر و مفاخر
در بخش ناشنوایان کتابخانه عمومی محمد بهمن بیگی در شهر شیراز

میثم جوانبخت *

نقش بسيار زياد مفاخر و مشاهیر در معرفی فرهنگ و آیین یک ملت، انكارناپذير است و بی تردید اين چهره‌های ماندگار، دستمایه خوبی برای تقویت فرهنگ بومی و ملی يك کشورند. در همان حال که مشاهیر ملی، یادآور پیشینه و فرآيند بالندگی، توانایی و تعالی یک ملت هستند، مشاهیر بین‌المللى، جلوه‌های تابناکی از زوایای گوناگون بالندگی و تعالی جامعه انسانی در عرصه جهانی را به‌نمایش می‌گذارند.
شناخت، معرفی و بهره‌مندی اصولی از ظرفیت‌های حیات‌بخش مشاهیر می‌تواند به‌مثابه نیرویی فزاینده در راستای تقویت روابط انسانى، صلح جهانی و مواجهه مدنی با آن‌ چیزی باشد که زندگی بشر امروزی را با چالش‌ها و بحران‌های گاه بس‌عمیق و نگران‌کننده رو به‌رو ساخته است.
در مسير اجرای برنامه های ادبی، فرهنگی و کتابخوانی برای ناشنوایان و کم شنوایان، این بار به خاطر شرایط کرونایی و پرهیز از اجرای برنامه های حضوری، بخش ناشنوایان کتابخانه عمومی محمد بهمن بیگی با هدف آشنایی ناشنوایان با مفاخر و مشاهیر کشور با تولید 5 کتاب چند رسانه‌ای ويژه ناشنوایان تا کنون و انتشار آن ها در فضای مجازی در خدمت اين قشر از مخاطبان كتابخانه هاى عمومى بوده است. “خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی”، “شیخ اجل سعدی شیرازی”، “حکیم ابوالقاسم فردوسی”، “صدرالدین محمد بن ابراهیم قوام شیرازی معروف به مُلاصَدرا و صدرالمتألهین”، شیخ الرییس ابو علی سینا شخصیت هایی هستند که تاکنون در قالب کتاب چند رسانه ای مناسب سازی شده برای ناشنوایان و کم شنوایان تولید شده اند و در اختیار جامعه ناشنوایان قرار دارند.
برای توليد يك کتاب چند رسانه‌ای ويژه ناشنوايان، ابتدا متن اوليه اى درباره هر يك از اين شخصیت ها آماده شده، سپس متخصصان حوزه ناشنوایان، متن را برای ناشنوایان، مناسب سازی نموده و بعد از آن، توسط مترجم زبان اشاره، ترجمه می شود و نوبت به تدوین و امور رایانه ای می رسد و در نهایت، متن گوياى كتاب توسط يك گوينده نيز برای کم شنوایان به آن اضافه می شود.
در کتاب چند رسانه ای مناسب سازی شده برای ناشنوایان که از ترکیب رسانه‌های منفرد، مانند متن مناسب سازی شده، فیلم، ویدئو، عکس، انیمیشن و… تولید می شود، هر فرد با توجه به موقعیت و شرایطش، سطح یادگیری خود را افزایش می دهد.
در اين کتاب هاى معرفى مشاهير، متن كتاب به سه شيوه ‘زیرنویس’، ‘ترجمه به زبان اشاره’ توسط سرکار خانم مهناز زارع مهذبیه، دبیر مدرسه استثنایی ناشنوایان کاشف و ‘گویندگی متن’ توسط سرکار خانم یلدا تاشک، به ناشنوایان و کم شنوایان ارائه شد.

ناشنوایان عزیز می توانند این اثار را در سایت آپارات با جستجوی کلمه ” آشنایی ناشنوایان با مشاهیر و مفاخر” و یا از طریق لینک های زیر دانلود و مشاهده نمایند:

حافظ:
https://www.aparat.com/v/jzmZo

سعدی:
https://www.aparat.com/v/UOESx

فردوسی:
https://www.aparat.com/v/sezNB

ملاصدرا:
https://www.aparat.com/v/eS0us

ابو علی سینا
https://www.aparat.com/v/twPya

* رئیس اداره امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *