هفته بهزیستی و خبرهای خوب برای معلولان

هفته بهزیستی و خبرهای خوب برای معلولان

تهران – ایرنا – اخبار مختلفی در زمینه جامعه هدف و مددجویان سازمان بهزیستی کشور به مناسبت هفته بهزیستی از ۲۱ تا ۲۵ تیر ماه اعلام شده که از جمله آنها می‌توان به این خبر اشاره کرد که از سال ۱۳۸۵ تاکنون، ۱۲۶ هزار مسکن به افراد دارای معلولیت و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی واگذار شده است.
۲۵ تیر ماه در تقویم رسمی کشور روز «بهزیستی و تامین اجتماعی» نامگذاری شده و به این مناسبت اخبار مختلفی از سوی مسئولان سازمان بهزیستی کشور اعلام شد و نوید گام های بلندتر بهزیستی را برای جامعه هدف دارد.
اکنون ۹۳۱ مرکز توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی با هدف ارتقای سطح کیفیت زندگی افراد دارای معلولیت فعالیت می کنند و ۸۱۸ هزار فرد دارای معلولیت از خدمات حمایتی مانند مستمری، حق پرستاری، کمک هزینه تحصیلی و ایاب و ذهاب بهره مند شده اند و علاوه بر آن سازمان بهزیستی کشور، ۴۸۴ هزار فرد دارای معلولیت در ۹۹ درصد روستاهای کشور با برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه شناسایی شده اند.
یکی دیگر از خبرهای خوب برای افراد دارای معلولیت نیز طی ماه های اخیر این بوده که با ابلاغ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت اجرای قانون سه درصد استخدام معلولان در دستگاه های دولتی الزامی شد.
اعطای تسهیلات مسکن به افراد دارای معلولیت نیز یکی دیگر از اقدامات خوبی است که به ویژه در ماه های اخیر به آن اهتمام ویژه ای شده است؛ از ۲۱۰۰ واحد مسکونی واگذار شده، ۴۶۶ واحد به خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول و هزار و ۶۳۴ واحد نیز به سایر خانوارها مانند خانوارهای دارای یک فرد معلول و زنان سرپرست خانوار اختصاص می یابد؛ این واحدها با همراهی وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن، سپاه، خیرین مسکن ساز و بسیج سازندگی با متوسط متراژ ۷۵ متر با تسهیلات بانکی تا ۴۰ میلیون تومان و ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض برای خانوارها ساخته شده است.
برای مسکن خانوارهای دو معلول به بالا نیز ۵۵۰ میلیارد تومان تامین اعتبار شده که از این میزان ۳۱۰ میلیارد تومان هم هزینه شده است. هرچند که در حال حاضر صد هزار خانوار پشت دریافت نوبت مسکن هستند که برای تامین مسکن این تعداد به بیش از سه هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است.

اختصاص ۷۳ درصد بودجه قانون حمایت از حقوق معلولان
درباره اعتبارات قانون حمایت از حقوق معلولان نیز وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در سال ۹۸ اولین بار بودجه قانون حمایت از حقوق معلولان تخصیص یافت، اعلام کرد: بودجه در نظر گرفته شده در این بخش ۱۱۰۰ میلیارد بود که ۷۷۶ میلیارد یعنی ۷۳ درصد آن تخصیص یافته است.
وی با بیان اینکه دو هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ مستمری برای یک میلیون و ۶۹ هزار خانوار پرداخت شده است، تصریح کرد: همچنین بعد از تصویب قانون حمایت از حقوق معلولان برای شروع اجرای قانون در خصوص ماده ۲۷ پرداخت کمک هزینه نگهداری از معلولان شدید و خیلی شدید دهک‌های یک تا سه آغاز شد به طوریکه ۲۸۰ میلیارد تومان در سال به شکل هر سه ماه یکبار مبلغی برای ۱۹۱ هزار خانوار پرداخت می‌شود.
رییس سازمان بهزیستی افزود: حق پرستاری افراد معلول دارای ضایعه نخاعی شامل ۲۶ هزار خانوار در سال معادل ۱۷۴ میلیارد تومان پرداخت می‌شود که سرانه هر نفر ۵۵۴ هزار تومان است. این مبلغ در گذشته به شکل سرانه ۲۰۰ هزار تومان بود. برای فرزندان معلول در مراکز شبه خانواده نیز سرانه ۹۲۵ هزار تومانی در ماه پرداخت می‌شد که به شکل الکترونیکی و متمرکز روی کارت بانکی آنها قرار می‌گیرد.

معلولان و خانه های کوچک حمایتی
در هفته بهزیستی، شاهد راه اندازی چهل خانه کوچک حمایتی و گروهی معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن بودیم؛ افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید، نیازمند نگهداری در مراکز هستند و قرار است آنها از مراکز بزرگ و از آسایشگاه ها به سمت مراکز کوچک سوق داده شوند.
برای توانبخشی معلولان، سالمندان و افراد دارای اختلال روان مزمن نیز ۴۸۵ میلیارد تومان در نظر گرفته و پرداخت شد.
همچنین برای کاردرمانی و فیزیوتراپی و توانبخشی به ازای هر فرد در مراکز درجه یک مبلغ ۶۲۷ هزار تومان در ماه پرداخت می‌شود. برای مراکز درجه دوم ۵۶۲ هزار تومان پرداخت می شود که این هم طبق مصوبه هیئت وزیران برای ۱۳۱۴ مرکز انجام می شود.
در ارتباط با تأمین وسایل بهداشتی افراد دارای معلولیت و دارای ضایعه نخاعی علاوه بر بحث حق پرستاری که به ۵۲۴ هزار تومان افزایش پیدا کرده، سرانه تامین وسایل بهداشتی آنها از ماه جاری به دو برابر افزایش پیدا میکند یعنی از ۸۰ هزار تومان تا ۱۰۰ هزار تومان به مبلغ ۱۶۰ هزار تا ۲۰۰ هزار تومان بسته به ضایعه نخاعی، گردنی و کمری افزایش می‌یابد که برای ۲۷ هزار و ۸۷۶ خانوار این کار انجام شده است.
در حوزه پیشگیری از معلولیت نیز تاکنون یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از خدمات مشاوره ژنتیک در کشور به منظور پیشگیری از معلولیت ها بهره مند شدند.
سازمان بهزیستی کشور به عنوان نهاد متولی امور افراد دارای معلولیت، به موجب لایحه قانونی سال ۱۳۵۹ در جهت تحقق مفاد اصول ۳، ٢١ و ٢۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در زمینه تحقق عدالت اجتماعی تشکیل شده است.

منبع: ایرنا، 25 تیر 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *