دردآورترین مشکل معلولان نداشتن مسکن و سرپناه است

عدم اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان
دردآورترین مشکل معلولان نداشتن مسکن و سرپناه است

فعال مطالبه‌گری معلولان بهزیستی گفت:قانون حمایت از حقوق معلولان از سوی رئیس جمهور ابلاغ شده ولی متاسفانه بندهای مهم آن اجرا نمی‌شود و بودجه کامل آن را پرداخت نمی‌کنند.
اسماعیل محمدیانی نسب در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در مشهد گفت: عدم نظارت بر رفتار و برخورد تند و دور از شان و کرامت انسانی برخی از مسئولان کارکنان و مددکاران ادارات بهزیستی و کلینیک‌های مددکاری بیشتر شهرها و استانها با معلولان و مددجویان تحت پوشش بهزیستی، حتی به حدی رسیده که تهدید به قطع مستمری ارباب رجوع می‌کنند که واقعا جای تاسف دارد که یک معلول و مددجو هنگام مراجعه به مسئول مربوطه یا مددکار با این گونه برخوردها مواجه شود.
وی افزود: یکی دیگر از مشکلات جامعه معلولان، تبعیض بین معلولان شدید، بسیار شدید، و معلولان ضایعه نخاعی بابت پرداخت حق پرستاری و پرداخت وسایل بهداشتی، پانسمان، و وسایل کمک توانبخشی است درصورتی که بسیاری از معلولان شدید و بسیار شدیدی که نخاعی نیستند اما همیشه و مدام زخم و عفونتهای شدیدی در بدن دارند و حتی زخم‌هایشان از زخم افراد ضایعه نخاعی بیشتر و وحشتناک تر است. قبلا وسایل بهداشتی و پانسمان را به این افراد اختصاص می دادند اما حدود ۶ سال است که کلا این اقلام قطع شده و هیچ فکری در این خصوص اندیشیده نمی‌شود.
فعال مطالبه‌گری معلولان بهزیستی با اشاره به محرومیت معلولان اتباع خارجی از تمامی خدمات سازمان بهزیستی و عدم رسیدگی به وضعیت این افراد در ایران گفت: پس از پیگیری هایی که انجام دادم اداره اتباع گفت سازمان بهزیستی و سازمان بهزیستی گفت اداره اتباع، تا جایی پیش رفتم که بخشنامه شد برای معلولان اتباع مستمری برقرار شود ولی هنگام ثبت مستمری سیستم با خطا مواجه می شد.
محمدیانی نسب ادامه داد: بدترین و دردآورترین مشکلات معلولان نداشتن مسکن و سرپناه است و در شرایط فعلی توان پرداخت اجاره و رهن را به هیچ عنوان ندارند، یک معلول از طریق بهزیستی اگر بخواهد صاحب خانه شود ، باید مبلغی پرداخت کند و آورده اولیه داشته باشد که بیشتر معلولان قادر به پرداخت این مقدار و آورده اولیه نیستن چون واقعا توان پرداخت ندارند.
وی گفت: حدود چهارصد هزار نفر از مددجویان معلول از دریافت عیدی (۶۳ تا ۱۲۰ هزار تومانی) محروم مانده‌اند و حداقل ۱۶۰ هزار فرد معلول به دلیل عدم پرداخت بودجه در نوبت مستمری ناچیز هستند و هیچ فکری برای افراد پشت نوبتی نمی‌شود.
فعال مطالبه‌گری معلولان بهزیستی افزود: قانون حمایت از حقوق معلولان از سوی رییس جمهور ابلاغ شده ولی متاسفانه بندهای مهم آن اجرا نمی‌شود و بودجه کامل آن را پرداخت نمی‌کنند، در صورتی که زمان تصویب و ابلاغ این قانون بیشتر مسئولان شعار میدادند که با تصویب و ابلاغ قانون حمایت از حقوق معلولان تحول بزرگی در زندگی افراد دارای معلولیت ایجاد خواهد شد و مشکلات برای معلولان مرتفع خواهد شد.
وی ادامه داد: تنها خواسته ما از دستگاه قضا این است به موضوع عدم اجرای کامل قانون حمایت از حقوق معلولان و تخصیص بودجه کامل این قانون، و موضوعات گرانی برخی موارد و قطع یارانه پر درآمدها به بهانه معلولان ورود پبدا کرده و معلولان را یاری کنند، زیرا رئیس قوه قضائیه با شعار مبارزه با فساد و حمایت از اقشار ضعیف بر راس کار آمده است.

منبع: ایلنا، 22 تیر 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *