نخستین جشنواره ادبی «ما ام‌اس داریم» برگزیدگانش را شناخت

نخستین جشنواره ادبی «ما ام‌اس داریم» برگزیدگانش را شناخت

دبیر جشنواره ادبی «ما ام‌اس داریم» با اعلام پایان مراحل داوری این جشنواره گفت: برندگان این جشنواره پس از دو مرحله داوری مشخص شده‌اند و آثار راه‌یافته به مرحله نخست داوری در کتابی با همین نام منتشر خواهند شد.
نخستین جشنواره ادبی «ما ام‌اس داریم» برگزیدگانش را شناخت
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نخستین جشنواره «ما ام‌اس داریم» به‌صورت مشترک از سوی انجمن ام اس ایران و انتشارات هزاره ققنوس برگزار شد. در این دوره 90 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.
مریم پیمان؛ دبیر جشنواره درباره روند داوری توضیح داد: در مرحله نخست، 27 اثر و در مرحله دوم 10 اثر برای بررسی نهایی تعیین شدند و از میان 10 اثر منتخب، سه اثر رتبه‌های نخست تا سوم را کسب کردند و یک اثر نیز شایسته تقدیر شناخته شد. برگزیدگان به ترتیب نفر اول تا سوم، میترا شاهسونی، کیمیا کریمی و فریبا فقیهی هستند و راضیه مهدی‌زاده نیز شایسته تقدیر معرفی شد. هیات داوران همچنین از علیرضا فتحیان و نسرین امامی‌زاده برای ارسال شعرهای زیبا درباره بیماری ام.اس تقدیر کرد.
وی افزود: در میان آثار ارسالی به جشنواره، نوشته‌هایی از مبتلایان به بیماری ام‌اس و خانواده‌های آن‌ها و نیز نویسندگان و اهالی ادبیات دیده می‌شد و نسبت حضور زنان به مردان نیز سه به یک بود که مشابه میزان ابتلای به بیماری در زنان و مردان است. باید گفت آثار نویسندگان حرفه‌ای عموماً تصویری نادرست از مبتلایان ارائه می‌کرد و به این دلیل این دسته آثار حائز رتبه نشدند، زیرا جشنواره به دنبال ترسیم چهره‌ای واقعی از بیماری است. آثار ارسالی نشان می‌دهد که بیشتر نویسندگان با جست‌وجوهای شتابزده در فضای مجازی به اطلاعاتی نادرست درباره بیماری دست یافته بودند و تصویر اغراق‌شده‌ای از بیماری را ارائه کرده‌اند، اما بیماران براساس تجربه شخصی واقعیت‌های آن‌را نوشته بودند.»
دبیر جشنواره، علت برگزار نشدن مراسم اختتامیه را شیوع بیماری کرونا دانست و بیان کرد: هیأت داوران منتظر اعلام نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا برای برگزاری مراسم اختتامیه بود و به همین دلیل نتایج را دیرتر از زمان موعود اعلام کردند. اما در نهایت به دلیل شیوع بالای بیماری و نگرانی از شرایط ویژه بیماران مبتلای علاقه‌مند از برگزاری حضوری این برنامه منصرف شد. از این‌رو با اعلام اسامی برندگان، واریز وجه جوایز آن‌ها به حساب سه برنده و ارسال لوح تقدیر به نشانی آن‌ها به کار خود در این مرحله از سوی انجمن ام‌اس، دوماهنامه پیام ام‌اس و انتشارات هزاره ققنوس پایان داد.
انتشارات سفیر اردهال 27 اثر برگزیده و برخی از آثار درخشان منتشر شده در بخش «ما ام‌اسی‌ها» دوماهنامه‌ی پیام ام.اس را در کتاب جشنواره به چاپ خواهد رساند. نویسندگان این آثار به ترتیب الفبا عبارتند از: الهه آقابیگلو، نسرین امامی‌زاد، معصومه امیری، میثمه پرآور، مهدی پیرهادی، ریحانه حاجی‌محمدی، محسن حسینخانی، رؤیا خلجی، زهرا خوش‌زبان، سمیرا رجایی، نوید رحمانیان، میترا شاهسونی، الهام شهرابی‌فراهانی، مرتضی صارمی، سیده سهیلا صفری، فاطمه صفری، علیرضا فتحیان، معصومه فرمانی، فریبا فقیهی، کیمیا کریمی، معصومه کلهر، محمدجلیل مظفری، راضیه مهدی‌زاده، بارانا میرعزتی و گلچهر یاوری.

منبع: ایبنا، 1 تیر 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *