ادارات متولی مناسب‌سازی خود به این مقوله پایبند نیستند

ادارات متولی مناسب‌سازی خود به این مقوله پایبند نیستند/ مناسب سازی از دغدغه‌های مهم معلولین است

نائب رئیس شبکه ملی تشکل‌های غیردولتی معلولان جسمی حرکتی کشور گفت: در برخی ادارات که خود متولی مناسب ‌سازی محیط معلولین هستند، اصول مناسب سازی رعایت نشده است.
ادارات متولی مناسب‌سازی خود به این مقوله پایبند نیستند/ مناسب سازی از دغدغه‌های مهم معلولین است
رحمان دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک با بیان اینکه مقوله مناسب سازی یکی از دغدغه‌های مهم و اصلی در طول فرآیند مطالبه‌گیری حقوق معلولین است، اظهار کرد: مناسب‌سازی نقش بسزایی در تسهیل حضور اجتماعی و نقش آفرینی معلولان در جامعه داشته و دارد.
وی تصریح کرد: در طول سالیان گذشته بسترهای مناسب قانونی برای تحقق مطالبات معلولین فراهم شده و در این راستا مسئولیت‌ها و تکالیف قانونی مشخصی بر عهده دستگاههای مختلف دولتی و عمومی گذاشته است.
نائب رئیس شبکه ملی تشکل های غیردولتی معلولان جسمی حرکتی کشور بیان داشت: در صدر این دستگاه‌های مسئول در حوزه مناسب سازی ساختمان‌ها و اماکن عمومی، وزارت راه و شهرسازی است که مسئولیت دبیری ستاد مناسب سازی کشور را عهده دار است و باید نقشی کلیدی و محوری در سیاست‌گذاری‌ها، برنامه ریزی‌ها و نظارت بر حسن اجرای تکالیف مناسب سازی در سراسر کشور ایفاء کند و بنابراین انتظار معلولین از این وزارتخانه در ارتقای وضعیت مناسب سازی ساختمان‌ها و اماکن عمومی شهرها و روستاها بسیار زیاد است.
دلاوری افزود: انتظار این است که در اداره کل راه و شهرسازی که خود مسئولیت خطیر مناسب‌سازی را بر عهده دارد مشکل چندانی برای دسترسی وجود نداشته باشد، اما در ساختمان این اداره کل که اتفاقا مدت زمانی است در حال مرمت و بازسازی است و در هر بار مراجعه تذکراتی برای مناسب سازی اصولی به افراد مربوطه داده شده، اما متاسفانه در بر همان پاشنه‌ای می‌چرخد که همیشه چرخیده و ساختمان اداره‌ای که موظف است اصول مناسب سازی را با دقت و وسواس بیشتری اجرا کند و برای سایر نهادها نیز یک الگوی تمام عیار باشد با استانداردهای اولیه مناسب سازی فاصله بسیاری دارد و برای دسترسی به برخی طبقات اداری تدبیری اندیشیده نشده است.
وی عنوان کرد: به عنوان نمونه سطح شیبداری که جدیدا در داخل ساختمان طراحی و احداث شده کاملا غیر استاندارد و حداقل دارای شیب ۴۵ درجه است بطوریکه حتی افراد سالم هم قادر به استفاده از این سطح شیبدار نیستند.
نائب رئیس شبکه ملی تشکل های غیردولتی معلولان جسمی حرکتی کشور تاکید کرد: تا زمانی که کلیدی‌ترین سازمان متولی مناسب سازی در استان اعتقاد و عزم جدی به رعایت استانداردهای مناسب سازی برای معلولین نداشته باشد از سایر دستگاه‌ها و نهادها نیز نمی‌توان انتظار چندانی داشت.
دلاوری گفت: بنظر می‌رسد ستاد مناسب سازی استان که ریاست آن بر عهده شخص استاندار است باید با جدیت و اهتمام بیشتری مهمترین مطالبه به حق معلولان در سراسر استان را مدیریت و پیگیری و به جامعه معلولان گزارش کند.

منبع: فارس، 22 خرداد 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *