۶۰۰۰ معلول مهاجر در مشهد زندگی می کنند

۶۰۰۰ معلول مهاجر با کارت آمایش سرزمین در مشهد زندگی می‌کنند

مدیر انجمن معلولان باور سبز از وجود ۶۰۰۰ معلول مهاجر در مشهد خبر داد که با داشتن کارت آمایش سرزمین، هیچ‌گونه خدمات توان‌بخشی‌ای از ایران دریافت نمی‌کنند.
علی صمدی جوان/شهرآرانیوز، مرتضی عبدی با اعلام این خبر گفت: این ۶۰۰۰ نفر که عنوان شد، فقط قسمت مشخص و شناسایی شده مهاجران ساکن ایران هستند و قطعا جمعیت آن‌ها بیشتر است.
وی که از افراد معلول افغانستانی و فعال هم‌میهنان خود می‌باشد، تأکید کرد: تعداد زیادی از هم‌میهنان ما هستند که یا به‌صورت غیرقانونی وارد ایران شده‌اند یا در حین اقامت، تاریخ روادید آنان به پایان رسیده است و به‌علت هزینه‌های بالا، قید تمدید یا بازگشت به کشور را زده‌اند. متأسفانه اداره امور اتباع مشهد درباره آمار دقیق شهروندان افغانستانی، به‌ویژه معلولان، آمار دقیقی ندارد یا آنکه نمی‌دهد.
مدیر مؤسسه باور سبز درباره مشکلات معلولان مهاجر با سازمان بهزیستی ایران خاطرنشان کرد: جمعی از هم‌وطنان ما که کارت آمایش سرزمین دارند، اما سازمان بهزیستی ایران از صدور کارت شناسایی ویژه معلولان برای آن‌ها امتناع می‌کند.
وی ادامه داد: در مرکزی که چند سال است به همت دوستانمان در منطقه گلشهر دایر کرده‌ایم، انواع خدمات لازم را به هم‌میهنان خود ارائه می‌دهیم. اما در زمینه‌های کاردرمانی یا توان‌بخشی، به ما اجازه کار نمی‌دهند و فرد معلول افغانی باید متحمل هزینه‌های سنگین درمانی شود.
عبدی افزود: در مؤسسه باور سبز، بیش از ۸۰۰ عضو معلول داریم که خدمات متنوعی را دریافت می‌کنند. اگر سازمان بهزیستی ایران با هم‌وطنان ما همکاری لازم را انجام دهد، قطعا مشکلات ما کمتر خواهد شد.
وی در ادامه به اجراشدن قانون اعطای تابعیت به فرزند دارای مادر ایرانی اشاره کرد و گفت: این قانون برای بسیاری از هم‌وطنان ما که همسر ایرانی دارند، مفید خواهد بود و از این پس فرزندان آنان می‌توانند با دریافت شناسنامه ایرانی از خدمات دولتی بهره‌مند شوند.
منبع: سایت روزنامه شهرآرا نیوز، 18 خرداد 1399

معلولان مهاجر افغانستانی می‌توانند پرونده بهزیستی تشکیل دهند
رئیس اداره بهزیستی مشهد از امکان ثبت پرونده مددجویی معلولان مهاجر افغانستانی که مادر ایرانی دارند، خبر داد.
علی صمدی جوان/شهرآرانیوز، محسن مروی گفت: ملاک ثبت اطلاعات معلولان مهاجر از افغانستان در سامانه بهزیستی کشور، دارا بودن کارت آمایش است. اما این به منزله ارائه تمام خدمات به این افراد نیست.
وی ادامه داد: اکنون، حدود ۱۶۰۰ پرونده ثبت شده از معلولان افغانستانی دارای کارت آمایش در بهزیستی مشهد وجود دارد. این افراد امکان استفاده از خدمات توان‌بخشی را دارند، اما براساس دستورالعمل سازمان بهزیستی، امکان ارائه خدمات مستمر مالی به این افراد وجود ندارد.
مروی در ادامه افزود: اکنون براساس دستور معاونت حقوقی سازمان بهزیستی کشور، دارندگان کارت آمایش می‌توانند از امکان ثبت شدت معلولیت خود بهره‌مند شوند.
رئیس اداره بهزیستی مشهد درباره چرایی ارائه‌نشدن تمام خدمات توان‌بخشی به این افراد تصریح کرد: براساس قوانین مهاجرتی کشور، افرادی که کارت آمایش دارند، اقامت آنان تأییدشده است. اما امکان ارائه خدمات لازم به افرادی که تابعیت موقت دارند را نخواهیم داشت.
مروی درباره خدماتی که اینک به افراد معلول افغانستانی داده می‌شود، تأکید کرد: اقداماتی همچون نامه تمدید کارت آمایش، نامه به مدرسه یا دانشگاه محل تحصیل، گواهی‌نامه رانندگی، درخواست وسایل کمک توان‌بخشی همچون عصا و صندلی چرخ‌دار، بخشی از خدمات همیشگی ما به این افراد است که با معرفی‌نامه‌های بهزیستی، خدمات و تعرفه‌های بسیار پایین‌تری را کسب می‌کنند.
رئیس اداره بهزیستی مشهد از امکان ثبت پرونده توان‌بخشی برای آن دسته از مهاجرانی که مادر ایرانی دارند، خبر داد و گفت: از این به بعد، تمام معلولانی که مادر ایرانی و پدر مهاجر دارند می‌توانند با دریافت شناسنامه و هویت ایرانی، پرونده توان‌بخشی تشکیل دهند.
وی افزود: این افراد باید اطلاعات هویتی جدیدشان را در سامانه نوبت‌دهی کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی ثبت و نوبت دریافت کنند. پس از طی مراحل اداری و ثبت پرونده و تعیین مددکار، این افراد رسما به چرخه حمایتی بهزیستی کشور خواهند پیوست و مفاد قوانین رسمی کشور درباره معلولان برایشان اجرا می‌شود.
گفتنی است، اکنون بیش از ۶۰ هزار پرونده مددکاری توان‌بخشی در بهزیستی مشهد ثبت شده است که از این تعداد، تنها ۲۸ هزار نفر مستمری دریافت می‌کنند و بقیه در صف انتظار به سر می‌برند.
منبع: سایت روزنامه شهرآرا نیوز، 19 خرداد 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *