مهندس نابینا: فاطمه بیابانی

مهندس نابینا: فاطمه بیابانی
اولین مهندس عمران نابینای ایران کیست؟
با چه چالش‌هایی مواجه بوده و چه خواسته‌هایی از مسئولان دارد؟!

فاطمه بیابانی متولد ۷۱ کارشناس ارشد رشته مهندسی عمران گرایش سازه از دانشگاه باهنر
دبستان را در مدرسه نابینایان سیرجان خواندم و به شدت از ریاضی متنفر بودم.در راهنمایی و دبیرستان بواسطه معلمان خیلی خوبی که داشتم به ریاضی علاقه مند شدم.
در سال اول کنکور به دلیل عدم توضیح مسائل ریاضی توسط منشی متاسفانه نتوانستم موفق بشوم.در سال دوم با کسب رتبه سه هزار در کنکور از دانشگاه صنعتی سیرجان موفق شدم نابینایی من هم بهانه دست اساتید داد که سنکاندازی کنند!
قولهایی که رئیس دانشگاه صنعتی سیرجان قبل از ورود من به این دانشگاه داده بود عملی نشدند. قبل از ورود من به دانشگاه مرا در یک مراسم دعوت کردند و گفتند خواسته هایت را بگو خواستههایی مثل؛خوابگاه،یک گروه ضبط که کتابها را ضبط کنند و یک نفر که آزمایشها را در آزمایشگاه برای من توصیف کند و هیچکدام عملی نشدند.

چه سنگاندازیهایی کردند؟
وقتی که دیدم خواسته هایم عملی نمیشود به وزیر علوم یک درخواست دادم و کمک خواستم .ایشان هم مسئوالن را توبیخ کردند ،مسئوالن به بهانه نابینایی سنگ انداختند که؛ تو نمیتونی این رشته را ادامه بدی. استادی داشتیم که معتقد بود به علت نابینایی باید از این رشته انصراف بدهم.
در این مسیر توهینهایی هم به من شد. از جمله؛دوست استادی که معتقد بود من باید انصراف بدهم رئیس بخش شد و توهینهایی نظیر؛ مدرک تو باعث بی آبرویی دانشگاه ماست،خندهام میگیره بگم یک نابینا مهندس عمرانه.در شأن رشته و اساتید عمران نیست که یک نابینا در این رشته تحصیل کنه. من به یک نابینا مدرک مهندسی عمران بدهم که به من بخندند! به من میشد. هنگام فارغالتحصیلی رئیس بخش با نفرت گفت علیرغم تمام مقابله های ما، متاسفانه مدرکت رو گرفتی!

با تمام این مشکالت چه شد در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دادی؟
یکی از چالشهای آن استاد و دوستش پاسکردن درس فوالد توسط من بود استادی که داشتم مرا به فوالد عالقمند کرد و انگیزه ادامه تحصیلم شد.

این کتاب فوالد با این قطر را چجوری پاس کردید؟
امکاناتی نبود.در ترم هفتم و هشتم همکالسیم مرا به خانهاش میبرد و درس میآموخت و من بواسطه ایشان توانستم هم درسهایم را پاس کنم و هم مدرکم را بگیرم

چه اتفاقی باعث شد مدت زمان تحصیل شما از ۴ سال به ۵ سال و نیم افزایش یافت؟
توهینها و لجاجتهای رئیس بخش عمران و دوست صمیمیش باعث طوالنی شدن تحصیلم شدند به طور مثال؛ از درسهای که با آنان داشتم مرا میانداختند.
مثال منشی از رشته کامپیوتر برای من انتخاب میکردند که نمیدانست تیر، نبشی و پروفیل و …چیست در صورتی که این کار میتوانست درست انجام شود مثل کنکور،یک شخص متخصص و یک مراقب برای من انتخاب کنند.

چه شد برخالف دوران سخت کارشناسی،دوران کارشناسی ارشد از بهترین دوران زندگی شما شد؟
دکتر جهانشاهی انگیزه بزرگی در زندگی من بودند.وقتی وارد دوره ارشد شدم دیدم دیدگاهها کامال متفاوتند.اساتید به جای تحقیر،تحسین میکنند و نابینایی من از نظر آنها مشکل نیست و معتقدند رشته عمران وسیعتر از مهندس ناظر ساختمان است همچنین معتقد بودند با ذهن توانایی که دارم در علم عمران میتوانم ایدههای جدیدی ابداع کنم.

چگونه با نرمافزارهای عمران کار میکنید؟
من به منوهای این نرمافزارها کامال مسلط هستم.کاری که در پروژهای دوره کارشناسی هم اتفاق افتاد. استاد هر سوالی که از من میپرسید من منوی نرم افزار رو کامل براش میگفتم. کامال به این نرم افزارها مسلطم و به کمک یک براحتی انجام میدهم

فاطمه بعد از ۲۸ سال میتواند بینا شود اما چگونه؟
یک عینک در کشورهای خارجی وجود دارد که سیستمش به مغز القاء میکند و میتوانم ببینم و همینطور در کشورهای خارجی عمل جراحی با نام پیوند شبکیه انجام میشود.هزینه عمل جراحی را نمیدانم اما هزینه عینک ۴۰۰
میلیون تومان است.

به عنوان تنها مهندس عمران نابینای ایران چه توقعی از مسئوالن دارید؟
امکاناتی مثل گویاسازی نرمافزارها فراهم بشود و همینطور یک تیم متخصص برای ضبط کتابها و اگر این امکانات فراهم نیست،در کشورهای خارج بورسیه شوم تا از امکانات آنان استفاده کنم.
از همه اساتید دوره کارشناسی ارشدم تشکر میکنم

خانم بیابانی شما چند تا بچه دارید و فاطمه بچه چندم شماست؟
چهار فرزند دارم و فاژمه چهارمیست.

چه اتفاقی باعث نابینایی فاطمه شد؟
زمانی که فاطمه را باردار بودم،در ماشین باز شد از ماشین افتادم و از همان زمان دچار استرس و ضربان قلب شدم.بعد از به دنیا آمدن فاطمه متوجه شدیم نابیناست.

هیچ حمایتی از جانب مسئوالن از فاطمه به عنوان یک نخبه ملی شده است؟
از طرف مسئوالن هیچ حمایتی نشده است!

منبع: کانال تلگرامی کمپین پیگیری حقوق معلولان، 15 خرداد 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *