سفر نابینایان به دنیای عکس‌ها با قابلیت Picture Smart در JAWS

سفر نابینایان به دنیای عکس‌ها با قابلیت Picture Smart در JAWS

از نسخه ۲۰۱۹ صفحه خوان JAWS به بعد، قابلیتی به نام Picture Smart به انبوهِ امکانات این صفحه خوان قدیمی اضافه شده است.
به گزارش ایران سپید Picture Smart, قابلیتی است که به کاربر امکان می‌دهد عکسی را به JAWS معرفی کند و صفحه خوان هم می‌تواند به کمک هوش مصنوعی و چند ابزار ساده، محتوای عکس را برای کاربر توضیح دهد. آنچه در ادامه می‌خوانید، تجربه موزیسین نابینا، Dave Baker، در باره استفاده‌اش از این قابلیت است. Dave این تجربه را برای وبلاگ Freedom Scientific ارسال کرده است.
Dave Baker می‌نویسد: «من به عنوان یک آهنگساز مستقل، احتیاج دارم برای آهنگ‌هایی که می‌سازم عکس انتخاب کنم و بعد آنها را به دست سفارش دهنده‌ها برسانم یا بر روی کانالم در youtube قرار دهم. پیدا کردن یک نفر که بتواند عکس‌ها را برایم توضیح دهد خیلی وقت‌ها سخت می‌شود و تازه اگر پیدا هم کنم، تضمینی نیست که به شکلی بی‌طرفانه توضیحات را ارائه دهد. حالا می‌توانم به کمک قابلیت Picture Smart در JAWS, این کار را به آسانی انجام دهم.
به عنوان یک آهنگساز آمبیِنت، زیاد از من خواسته می‌شود که قطعاتی با محوریت طبیعت بسازم. تصور کنید کار تصنیفِ یک قطعه با موضوع رعد و برق همین حالا تمام شده و می‌خواهم یک عکسِ مناسب برایش انتخاب کنم. وارد وبسایتی می‌شوم که معمولاً عکس‌های هنری را از آنجا بارگیری می‌کنم. در کادر جستجو عبارت رعد و برق را می‌نویسم تا موتور جستجوی وبسایت، عکس‌های مرتبط را برایم پیدا کند. نتایج بر روی صفحه ظاهر می‌شوند. به کمک کلید‌های O و Shift + O بر روی هر یک از نتایج قرار می‌گیرم. عکس‌ها در قالب لینک نشان داده می‌شوند و فعلاً Picture Smart نمی‌تواند در توصیف آنها کمکی به من بکند. صاحبان عکس‌ها معمولاً خودشان توضیح مختصری در باره عکس‌ها می‌نویسند. به عکسی می‌رسم که صاحبش در توضیح عکس نوشته: جزیره‌ای در آرامشِ قبل از طوفان. قطعه‌ای که ساخته‌ام، با بادی چوبی‌ها آغاز می‌شود و در میانه قطعه، همه ارکستر مشغول نواختن می‌شوند و سر آخر هم با همراهی غرش کوبه‌ای‌ها به پایان می‌رسد. حدسم این است که همین عکس ممکن است به کارم بیاید. آن را دانلود می‌کنم و به حرکت بر روی عکس‌های بعدی ادامه می‌دهم. تمام عکس‌هایی را که احتمال می‌دهم به کارم خواهد آمد، دانلود می‌کنم.
حالا وقت آن رسیده که عکس‌ها را شناسایی کنم. به پوشه دانلود‌هایم می‌روم و عکس‌ها را پیدا می‌کنم. بر روی عکس قرار می‌گیرم و Picture Smart را فعال می‌کنم. برای فعال کردن این قابلیت، باید از فرمان‌های چند لایه‌ای JAWS استفاده کنم. اگر فرمان مربوط به Picture Smart را ندانم، به سادگی می‌توانم بعد از فشردن Insert + Space، کلید J را بفشارم و با نوشتن عبارت Picture Smart, این قابلیت را در میان تمام فرمان‌ها جستجو کنم. Picture Smart می‌تواند محتوای عکس را در یک فایل که از اینترنت دانلود کرده‌اید یا عکسی که با دوربین گرفته شده یا حتی بخشی از یک نرم‌افزار که هیچ چیزش در حالت عادی خوانده نمی‌شود، تشریح کند. Insert + Space و بعد P و سپس F را می‌فشارم تا محتوای عکس از سه زاویه برایم خوانده شود: جزئیات عکس، نوشته‌های احتمالی داخل عکس‌ها و همینطور Tag ها یا توضیحات کوتاهی که صاحبان عکس‌ها به آنها اضافه می‌کنند. با این توضیحات، به سادگی می‌توانم از جزئیات عکس‌ها آگاه شوم و موارد مناسب را پیدا کنم و به آهنگ‌هایی که می‌سازم، الصاق کنم.

منبع: سایت روزنامه ایران سپید، 10 خرداد 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *