تكنولوژى، ابزار در دسترس كتابداران براى تبديل تهديدهاى دوران کرونا به فرصت در جامعه ناشنوایان

تكنولوژى، ابزار در دسترس كتابداران
براى تبديل تهديدهاى دوران کرونا به فرصت در جامعه ناشنوایان

میثم جوانبخت (رئیس اداره امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس)
8 خرداد 1399

با شيوع ویروس کرونا كه منجر به تغییر اجبارى سبك زندگی و کم رنگ شدن حضور فیزیکی و ارتباط چهره به چهره شد، زندگى تمام مردم دنیا تغيير كرد و در شوک بزرگی فرو رفت. برای خیلی از افراد، تحمل این شرايط، بسیار سخت بود و اين مدد تکنولوژی بود که سختی های این دوران را کمی کاهش داد.
برای بسیاری از مردم دنیا، تجربه دوری از جامعه، تجربه اى جدید و متفاوت بود که البته آن را “سخت” توصیف می کنیم و همه دست به دعا برداشته ایم که هرچه زودتر از شر این ویروس، نجات يابيم. اما اگر بتوانیم تهدیدهاى اين دوران را به فرصت تبدیل كنيم و از همین شرایط موجود، نهایت استفاده را ببریم و تنها به تماشاى گذر عمر ننشینیم، آنگاه ما برنده واقعی هستیم. اگر بتوانیم با استفاده از نعمت تکنولوژی و با چشم بستن به روى لذت در کنار هم بودن، از قابلیت های آن به خوبی بهره ببريم آنگاه به تکنولوژی به چشم یک ناجی نگاه خواهیم کرد و در استفاده حداکثری از آن مى كوشيم.
آثار مثبت تکنولوژی در زندگی همه مردم آشكار است و تحولات زیادی را ايجاد كرده که در ادامه، قابلیت های آن را در بخش ناشنوایان کتابخانه های عمومی شرح مى دهيم:

*قصه گویی ضبط شده به زبان اشاره
همه ما با قصه ها خاطره های زيبايى ساخته ايم كه جزء لذت بخش ترین بخش خاطراتمان شده اند. اگر تا دیروز، کتابدار بخش کودک برای یک جلسه قصه گویی به زبان اشاره برای کودکان ناشنوا، نیاز به مکان و زمان خاصی داشت اکنون با کمک تکنولوژی می تواند قصه خود را ضبط و از طریق شبکه های مختلف اجتماعی برای افراد بیشتری ارسال نماید و حالا بدون محدوديت، تعداد افراد بیشتری می توانند از لذت اين قصه ها بهره ببرند.

*کلاس های گفتگو محور در شبکه های اجتماعی
به یاد دارم زمانی که اولین کلاس های داستان نویسی برای ناشنوایان در کتابخانه برگزار می شد معمولاً شروع کلاس ها با تأخير همراه بود و هر کس برای آن دلیلی داشت؛ دلايلى مثل گرمای هوا، ساعت نامناسب کلاس، تأخير راننده آژانس، ترافيك و… . به هر روى، هر کس دلیلی برای خودش داشت اما اكنون به مدد شبکه های اجتماعی و همه گیری آنها، براى برگزاری کارگاه ها و کلاس های مختلف به صورت گفتگو محور، خیلی از این مشکلات و محدوديات رفع شده اند. اگر پيش از اين دوران، كلاس ها با حداکثر ١٥ نفر تشکیل می شدند حالا با حضور بیش از ٦٠ نفر آن هم از نقاط مختلف کشور، می توان چنين برنامه هاى آموزشى را برگزار نمود كه افراد بیشتری بتوانند با هزینه بسیار اندک و زحمت بسيار کمتر از كلاس هاى حضوری، در آن شرکت کنند.

*آشنایی با مفاخر و مشاهیر در قالب کتاب چند رسانه ای مناسب سازی شده برای ناشنوایان
کتاب چند رسانه‌ای مناسب سازی شده برای ناشنوایان، کتابی است که با ترکیب رسانه‌های منفرد همچون ویدئو، عکس، انیمیشن و متون مناسب سازى شده و… از طریق فن‌آوری هاى رایانه اى به‌صورت محصولی واحد بر محملی ذخیره شده است و انتشار آن بر روی محمل های مختلف مانند شبکه های اجتماعی، فرصتی برابر به ناشنوایان در دسترسی به اطلاعات می دهد تا ديگر محدود به حضور فيزيكى مترجم زبان اشاره برای معرفی مشاهیر و مفاخر كشور و جهان نباشيم. با ضبط جملات به زبان اشاره و تهیه یک فایل ویدئویی مناسب ناشنوایان می توانيم این کتاب را بدون محدویت در اختیار همه مخاطبان قرار دهيم.

*برگزاری نشست های کتابخوان آنلاین با زبان اشاره
نشست کتابخوان به نشستی گفته می شود که افراد در آن کتاب های مفید و کاربردی را که خوانده اند به هم معرفی و با ديگران به اشتراک می گذارند. در نتيجه، سایر افراد به مطالعه این منابع اطلاعاتى ترغيب می شوند و از موضوع و ساير جزئيات کتاب معرفی شده آگاه می شوند. اگر تا پيش از اين دوران، چنين نشست هايى در کتابخانه به صورت حضوری برگزار مى شد اكنون به مدد تکنولوژی و با استفاده از ظرفیت های نوين آن مى توان به صورت ارتباط لایو و مستقيم نشست کتابخوان زنده برگزار کرد تا هر ناشنوایی با استفاده از زبان اشاره به معرفی کتاب بپردازد.

3 پاسخ
 1. عنایت کریمی
  عنایت کریمی گفته:

  باسلام در اینکه قرنطینه در زمان کرونا برای شما تبدیل به یک فرصت شد ان هم در جهت خدمت به قشر ناشنوایان شکی در این نیست از همت و تلاش شما نهایت سپاس و قدردانی را مینماییم.

  پاسخ
 2. فیروزه مهتابی.کارشناس ناشنوایان اداره کل.اداره استثنایی فارس
  فیروزه مهتابی.کارشناس ناشنوایان اداره کل.اداره استثنایی فارس گفته:

  با درود و سپاس از فعالیت ها و خدمات شایسته وبستر مناسبی که برای عزیزان ناشنوا ایجاد نمودید و این فرصت و امکان رافراهم کردید که ناشنوایان هم بتوانند از خدمات کتابخانه استفاده بهینه نمایند و درجهت ارتقاء درک مطلب و سطح اگاهی این عزیزان با استفاده ازابزار قصه گویی ؛برگزاری نشست ها ومعرفی مشاهیر ودیگر خدمات ارزنده تان گامهای موثری جهت تثبیت اموخته های این عزیزان در کلاسهای درس مدارس استثنایی و همگام و هم راستا با اموزش و پرورش ناشنوایان برداشتید.
  گامهایتان پرتوان باد.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *