اخراج معلولان از برخی مراکز نگهداری بهزیستی؟!

اخراج معلولان از برخی مراکز نگهداری بهزیستی؟!

در حالی برخی از مراکز نگهداری معلولان و سالمندان اقدام به اخراج مددجویان از مراکز کرده‌اند که در هیچکدام از بخشنامه‌های بهزیستی نسبت به اخراج این افراد در بحران کرونا اشاره نشده است و همین امر منجر به سردرگمی و بلاتکلیفی خانواده‌ها شده است.
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ با شیوع ویروس کرونا در کشور و با توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، دستورالعمل‌های از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت به دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف ابلاغ شد و دستگاه‌ها، مکلف به رعایت پروتکل‌ها شدند.
سازمان بهزیستی نیز به عنوان یکی از دستگاه‌های ارایه کننده خدمات به معلولان، سالمندان، کودکان و همچنین معتادان در فرایند درمانی موظف به رعایت پروتکل‌های ستاد ملی کرونا شد.
وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور در تاریخ 24 فروردین سال 99 در این باره گفت: پس از شیوع بیماری ویروس کرونا در کشور چین از تاریخ 5 بهمن ماه 98، نخستین دستورالعمل و بخشنامه سازمان بهزیستی برای مراکز نگهداری از سالمندان و معلولین ابلاغ شد. طبق آماری که از کشور چین داشتیم سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای در خطر بیشتری در ارتباط با آسیب و یا فوت ناشی از بیماری کرونا ویروس قرارداشتند، از این رو بیش از 60 دستورالعمل و بخشنامه و ابلاغیه برای مراکز مختلف تحت پوشش سازمان بهزیستی برای پیشگیری و کنترل بیماری کرونا ابلاغ شد؛ به منظور پیشگیری و گسترش ویروس کرونا، طبق بخشنامه‌های اولیه هرگونه ملاقات از مراکز معلولین و سالمندان ممنوع اعلام و قرنطینه هر مرکز آغاز شد و به همه مراکز توصیه شد تا از پرسنل ثابت و تمام وقت استفاده کنند و از همکاری با پرسنل داوطلب حتی المقدور جلوگیری شود.
به گزارش تسنیم، ریاست سازمان بهزیستی کشور در حالی بخشنامه‌ای این سازمان را برای مراکز تحت نظارت بهزیستی ابلاغ کرده است که در این بخشنامه اشاره‌ای به اخراج معلولان از مراکز بهزستی آنهم معلولان ذهنی نشده است که بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته تعدادی از مراکز اقدام به اخراج معلولان از مراکز نگهداری کرده‌اند و این در حالیست که نگهداری این افراد برای خانواده‌ها سخت و دشوار است.
همچنین این مراکز در پی درخواست خانواده‌ها برای پذیرش مجدد فرزندانشان اعلام کرده‌اند که هنوز بخشنامه‌ای از سوی بهزیستی دال بر پذیرش این افراد ابلاغ نشده است!
در همین ارتباط نیز محمد نفریه؛ رئیس ستاد مقابله با بیماری‌های واگیردار سازمان بهزیستی کشور در تاریخ 22 اردیبهشت ماه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از آغاز پذیرش سالمندان و معلولان جدید در مراکز بهزیستی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و با حکم داستانی خبر داد.
به گزارش تسنیم در حالی مراکز نگهداری معلولان و سالمندان با اقدامات خودسرانه خود خانواده‌ها را سرگردان کرده‌اند که انتظار می‌رود سازمان بهزیستی در این زمینه ورود و با افراد متخلف برخورد کند.
منبع: تسنیم، 5 خرداد 1399

انجمن توانبخشی غیردولتی: معلولان با موافقت خانواده‌ها ترخیص شدند/خانواده برخی معلولان: مجبورمان کردند
مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین گفت: با شیوع کرونا برای مدیریت این بیماری در مراکز معلولین که آسیب آنها بسیار بیشتر از اقشار عادی جامعه است، با اعلام بهزیستی مددجویانی که خانواده‌های آنها رضایت داشتند به خانواده‌ها سپرده شد.
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ؛ در پی انتشار خبری با عنوان ” اخراج معلولان از برخی مراکز نگهداری بهزیستی ” در تاریخ 5 خرداد، سعید سعدآبادی مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در این باره گفت: در ارتباط با خبر اخراج معلولان از مراکز شبانه روزی اعلام میدارم که موضوع به این شکل نیست.
وی تصریح کرد: در ابتدای شیوع کرونا برای مدیریت این بیماری در مراکز معلولان که آسیب آنها بسیار بیشتر از اقشار عادی جامعه است، بهزیستی اعلام کرد مددجویانی که خانواده‌های آنها توانایی و رضایت دارند به منزل فرستاده شوند تا از آسیب‌های احتمالی کرونا در امان باشند و با برطرف شدن این مشکل بهزیستی اعلام کرد مددجویانی که به خانواده‌ها برگردانده شده‌اند با رعایت پروتکل قرنطینه می‌توانند به مراکز بازگردند.
سعدآبادی ادامه داد: همچنین مراکز توانبخشی برای پذیرش مددجویان جدید نیز پس از قرنطینه کردن و تست‌های مربوطه می‌توانند نسبت به پذیرش آنها اقدام کنند.
مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور درباره تعداد مراکز شبانه روزی نگهداری از معلولان و سالمندان خاطرنشان کرد: هم اکنون 900 مرکز شبانه روزی نگهداری از معلولان، سالمندان، و بیماران روانی مزمن با به حدود 50 هزار مددجو در بخش غیردولتی خدمات ارائه دریافت می‌کنند و خوشبختانه با تمهیدات سازمان بهزیستی کشور و به ویژه معاونت توانبخشی کمترین آسیب از کرونا در این مراکز حاصل شده است و ان‌شاءالله در آینده هم این مشکل مدیریت خواهد شد.
به گزارش تسنیم در حالی سعید سعدآبادی مدیرعامل انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولین کشور عنوان کرده است که معلولان با رضایت خانواده‌ به آنها برگردانده شده است که برخی از خانواده‌ها با توجه به شرایط فرزندانشان امکان نگهداری مقطعی و کوتاه مدت را هم نداشته و با توجه به تأکید مدیران مراکز مجبور به بازگرداندن فرزندانشان به منازل شدند.
همچنین بنابر گفته سعدآبادی با برطرف شدن آسیب‌های احتمالی از ویروس کرونا و بر اساس اعلام بهزیستی مددجویانی که به خانواده‌ها برگردانده شده‌اند با رعایت پروتکل قرنطینه می‌توانند به مراکز بازگردند که این مسئله نیز از سوی مراکز رعایت نمی‌شود و برخی از مراکز از پذیرش این افراد، سرباز می‌زنند و اعلام می‌کنند که هنوز بخشنامه‌ای در این زمینه به آنها اعلام نشده است!
منبع: تسنیم، 6 خرداد 1399

بازگرداندن ۳۰۰۰ نفر از معلولان و سالمندان در پی شیوع کرونا به خانواده‌ها
مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور از بازگرداندن بیش از ۳ هزار نفر از معلولان و سالمندان در پی شیوع کرونا به خانواده‌ها خبر داد.
مصطفی سراج در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با اشاره به اینکه هزینه نگهداری هر معلول و سالمند در مراکز توانبخشی شبانه‌روزی حداقل 2 میلیون و 500 هزار تومان محاسبه شده است، اظهار کرد: از این رقم، مبلغ 920 هزار تومان تحت عنوان یارانه به معلولان و سالمندانی که سرپرست دارند از سوی بهزیستی به مراکز پرداخت می‌شود.
وی تصریح کرد: معلولان و سالمندان مجهول‌ الهویه نیز مبلغ یک میلیون و 110 هزار تومان را بابت دریافت خدمات در مراکز توانبخشی دریافت می‌کنند که البته این ارقام به صورت متمرکز به حساب مراکز توانبخشی واریز می‌شود.
سراج همچنین به اقدامات انجام شده از سوی سازمان بهزیستی در پی شیوع ویروس کرونا در کشور اشاره و تصریح کرد: در همین ارتباط اقدامات موثری در مراکز شبانه روزی انجام گرفت و توانستیم با برنامه ریزی مناسب، تعداد افراد مبتلا به ویروس را در مراکز کنترل و کاهش دهیم.
مدیرکل دفتر امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: همزمان با شیوع ویروس کرونا، حدود 3 هزار نفر از 51 هزار مددجوی حاضر در مراکز نگهداری به خانواده‌هاشان بازگردانده شدند که البته در روزهای اخیر و بنا بر بخشنامه ابلاغ شده از سوی بهزیستی پذیرش مجدد این افراد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی آغاز شده است.
وی همچنین از خانواده‌های که با تخلفات احتمالی از سوی مراکز روبرو می‌شوند، خواست تا این موارد را از طریق بهزیستی پیگیری کنند.
سراج گفت: هیچ محدودیتی برای پذیرش سالمندان و معلولان نیست و این افراد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با حکم قضایی در مراکز پذیرش می‌شوند.
منبع: تسنیم، 7 خرداد 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *