افتتاح استودیوی تخصصی اشاره

افتتاح استودیوی تخصصی اشاره

دفتر فرهنگ معلولین

دکتر سید جواد حسینی رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در مراسم افتتاح استودیو اشاره شهر تهران در مصاحبه با روزنامه ایران سپید گفت: راه‌اندازی پنج استودیو تخصصی ویژه گروه‌های مختلف آموزش و پرورش استثنایی در سال جاری هدف‌گذاری شده، نیز راه‌اندازی پایگاه‌های جامع آموزش و محتوای آموزشی در تمامی گروه‌های هفت‌گانه استثنایی در دستور کار قرار دارد.
همه این اقدامات به منظور گسترش آموزش مجازی و از راه دور در زمان سیطره کرونا است. اما خود آقای حسینی متذکر شده که چهل درصد دانش‌آموزان استثنایی، امکانات ارتباطی ندارند.
بنابراین اولویت ضروری‌تر تأمین امکانات برای این چهل درصد است. اگر تأمین نشود دانش‌آموزان بسیار از پیشرفت آموزشی محروم خواهند شد.
یک نکته مهم دیگر، زیرساخت‌های فرهنگی آموزشی است. تحقیقات، کتاب، مقاله، نشریه در زمینه‌های مختلف آموزش و پرورش استثنایی یک ضرورت است. کمبود انواع کتاب‌ها برای اقشار مختلف محسوس است، به ویژه کتب مرجع یک نیاز همگانی است.
*.م.ن

افتتاح استودیو تخصصی اشاره در آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران
با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی استودیو تخصصی اشاره با هدف تولید محتوای آموزشی ویژه ناشنوایان افتتاح شد
به گزارش ایران سپید دکتر سید جواد حسینی در مراسم افتتاح استودیو اشاره شهر تهران با بیان اینکه راه اندازی ۵ استودیو تخصصی ویژه گروه های مختلف آموزش و پرورش استثنایی در سال جاری هدف‌گذاری شده است اظهار داشت: راه اندازی پایگاه های جامع آموزش و محتوای آموزشی در تمامی گروه های هفت گانه استثنایی در دستور کار قرار دارد و اولین گام برای این کار راه اندازی استودیو تولید محتوای آموزش در استان ها است
وی افزود: محتواهای آموزشی تولید شده استاندارد در این پایگاه های جامع آموزشی با روش های مختلف در اختیار دانش آموزان با نیازهای ویژه قرار خواهد گرفت.
معاون وزیر با بیان اینکه جهان با پدیده ناخواسته کرونا مواجه شده است که همه ابعاد زندگی را تحت تاثیر خود قرار داده است اظهار داشت: این پدیده سلامت، اقتصاد و اشتغال، روابط اجتماعی و آموزش و پرورش را تحت تاثیر قرار داده است و دولت ها در این شرایط در مربعی دنبال تعادل بین حوزه سلامت، روابط اجتماعی، اقتصاد و آموزش هستند.
وی افزود: در کشور ما هم تعادل بخشی بین حوزه سلامت و آموزش و پرورش توسط وزارت آموزش و پرورش در دستور کار قرار گرفت.
وی‌ با بیان اینکه باید به گونه ای آموزش و پرورش تنظیم می شد که سلامت آسیب نبیند و به همین منظور طولانی ترین تعطیلات ناخواسته فیزیکی آموزش و پرورش ‌در دنیا شکل گرفت اظهار داشت: فضای مجازی تعادل بخشی بین آموزش و سلامت را رقم زد.
وی گفت: در راستای تعادل بخشی بین حوزه سلامت و آموزش، وزارت آموزش و پرورش سریع ترین واکنش را نشان داد و علیرغم تعطیلی فضای فیزیکی مدارس آموزش تعطیل نشد و صدا و سیما و فضای مجازی به کمک آموزش آمدند.
حسینی افزود: حضور خلاقانه معلمان در بستر فضای مجازی و ادامه آموزش از این طریق دستاوردهای بزرگی را به همراه داشت و فقط در آموزش و پرورش استثنایی ۵ میلیون ساعت آموزش در بستر فضای مجازی تولید و ارائه شده است.
معاون وزیر با بیان اینکه فضای مجازی مکان جدیدی برای عمق بخشی به تعلیم و تربیت است اظهار داشت: بستر مجازی و دنیای دیجیتال در عصر کرونا کارکرد بزرگی در آموزش داشت و این کارکرد می تواند در بقیه ایام سال بویژه زمان تعطیلی مدارس بدلیل آلودگی هوا یا بلایای طبیعی ادامه داشته باشد.
وی افزود: تا کنون هفتاد پویش در بستر فضای مجازی ویژه آموزش و پرورش استثنایی شکل گرفته است و ۶۲۰ اثر آموزشی همکاران در سراسر کشور جمع آوری شده است و پس ارزیابی، محتواهای مفید در اختیار دانش آموزان هدف قرار خواهد گرفت.
حسینی با بیان اینکه آموزش و پرورش به دنبال شبکه ای مستقل، امن، با انعطاف، پر ظرفیت و اختصاصی بود و با این هدف شبکه شاد شکل گرفت افزود: ۴۸ درصد دانش آموزان آموزش و پرورش استثنایی، ۷۳ درصد معلمان، ۸۵ درصد کلاس ها و صد درصد مدارس استثنایی به این شبکه متصل شده اند.
وی افزود: مناسب سازی شبکه شاد برای استفاده دانش آموزان با نیازهای ویژه در دستور کار قرار دارد‌.
حسینی با بیان اینکه یکی از کارکردهای آموزش مجازی تحقق عدالت آموزشی است افزود: در شرایط عادی نیز آموزش مجازی می تواند در کنار آموزش فیزیکی قرار گیرد و به عنوان آموزش مکمل و مقوم به مدد آموزش بیاید.
حسینی با بیان اینکه ۴۰‌درصد دانش آموزان با نیازهای ویژه به هیچگونه امکانات ارتباطی و شبکه ای دسترسی ندارند اظهار داشت: ارسال بسته های آموزشی و آموزش های منزل محور ازجمله فعالیت ویژه برای این دانش آموزان می باشد
وی تصریح کرد: با راه اندازی استودیو های تخصصی در آموزش و پرورش استثنایی محتواهای آموزشی استاندارد تولید و در اختیار دانش آموزان، بویژه دانش آموزانی که امکانات شبکه ای و ارتباطی ندارند قرار خواهد گرفت.

آغاز پویش تولید محتوای آموزشی و توانبخشی
معاون برنامه ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در مراسم افتتاح استودیو تخصصی اشاره آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران از آغاز پویش تولید محتوای آموزشی و توانبخشی خبر داد
به گزارش ایران سپید دکتر مجید هداوند در این مراسم اظهار داشت: بعد از شیوع بیماری کرونا و تعطیلی مدارس در جهت فعالیت های آموزشی دانش آموزان با نیازهای ویژه در فضای مجازی، بیش از ۱۰ هزار گروه مجازی در کشور تشکیل شد.
وی با بیان اینکه در کل کشور بسته های آموزشی تهیه و در اختیار معلمین، اولیاء و دانش آموزان قرار گرفته است، تصریح کرد: ابتدای شروع کار شبکه شاد با مشکلاتی مواجه شدیم ‌و خوشبختانه با پیگیری های صورت گرفته بسیاری از این موارد از قبیل احراز هویت، مدارس چند پایه، پیش دبستانی ها، در حال برطرف شدن است
هداوند افزود: آماری که از دانش آموز و کلاس گرفته شده نشان می ده وضعیت اتصال دانش آموزان به شبکه شاد از لحاظ آماری به سطح خوبی رسیده است.
وی در ادامه اظهار داشت: قریب به ۴۰ درصد از دانش آموزان با نیازهای ویژه از امکاناتی مثل گوشی همراه پ اینترنت محروم بوده و نتوانسته اند که به این شبکه متصل شوند.
دکتر هداوند همچنین اضافه کرد: در ایام تعطیلی مدارس، پویش های مختلفی در سطح کشور شکل گرفته و بیش از ۲۰ استان کارهای بسیار خوبی با هدف تقویت، ایجاد انگیزه و اعتماد به نفس برای دانش آموزان با نیاز ویژه انجام داده اند
وی ادامه داد:موضوعاتی از جمله هر روز یک سوره قرآن، ترویج فرهنگ نماز، جشن عبادت در مدرسه مجازی و پویش ورزش در منزل از جمله پویش های استانی می باشد که در استانهای سراسر کشور انجام شده است.
وی از آغاز پویش تولید محتوای آموزشی و توانبخشی خبر داد و اظهار داشت: شیوه نامه تولید محتوای الکترونیکی و آموزش مجازی تدوین و به استان ها ارسال شده است.

منبع: سایت روزنامه ایران سپید، 28 اردیبهشت 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *