«دامن قرار» جشنواره ای ویژه روزهای قرنطینه

«دامن قرار» جشنواره ای ویژه روزهای قرنطینه

جشنواره «دامن قرار»، ویژه معلولان و با موضوع روزهای قرار در قرنطینه، به کوشش معاونت امور توان‌بخشی بهزیستی خراسان رضوی اجرا خواهد شد.

علی صمدی جوان/شهرآرانیوز؛ مسعود فیروزی با اعلام این خبر افزود: شیوع ویروس کرونا و اجبار به سپری کردن اوقات در منزل و قرنطینه، برای تمام افراد جامعه روزهای سختی را رقم زد، اما جامعه معلولان در این ایام وضعیتی متفاوت داشت. رعایت شرایط قرنطینه و اجرای فعالیت‌های لازم برای جلوگیری از شیوع بیماری، برای معلولان سخت‌تر از سایر اقشار جامعه است.
اما چیزی که این روزها را برای این عزیزان متفاوت کرده است، حس شدن پاره‌ای از مشکلات افراد معلول توسط سایر افراد جامعه است؛ آنجا مشکلات دامن‌گیر یک معلول برای حضور در جامعه، برای این افراد سبکی از زندگی را به وجود آورده است که در آن هر فعالیتی تا آنجا که ممکن است باید بدون بیرون آمدن از خانه و تردد در معابر انجام شود.
وی در ادامه به نقش مؤثر و مهم هنر در توانمندی معلولان اشاره کرد و گفت: معاونت توان‌بخشی بهزیستی خراسان رضوی همواره در تلاش بوده است تا از این عنصر اساسی و مؤثر در نیل به توانمندی معلولان استفاده کند که جشنواره‌های هنری از این دست، نمونه‌ای از تلاش بهزیستی برای تحقق این هدف است.
معاون امور توان‌بخشی بهزیستی خراسان رضوی در تشریح جشنواره ادبی «دامن قرار» بیان کرد: نام این جشنواره تضمینی از شعر مشهور شیخ اجل، سعدی علیه‌الرحمه است که می‌فرماید: «نه دست صبر که در آستین عقل کشم، نه پای عقل که در دامن قرار کشم». استفاده از این نام به این دلیل بود که حال‌وهوای معلولان را به جامعه در زمان شیوع بیماری و قرنطینه و همچنین سایر ایام گوشزد کنیم و شرایط سخت حضور آن‌ها در جامعه که منجر به قرار ایشان در خانه‌هایشان شده است را در لفافه زیبای هنر برای همه بازگو کنیم.
فیروزی افزود: مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره تا آخر خردادماه امسال خواهد بود و اختتامیه جشنواره در هفته بهزیستی برگزار خواهد شد.

منبع: شهرآرا نیوز، 24 اردیبهشت 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *