گزارش نشست موسسه رفاه نابینایان سقز با نماینده مجلس

گزارش نشست هم اندیشی هیات مدیره موسسه رفاه نابینایان سقز
با آقای بهزاد رحیمی نماینده منتخب مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی

چهار شنبه مورخ دهم اردیبهشت ماه 1399 از ساعت 14 تا 15:30 آقای بهزاد رحیمی نماینده منتخب مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی به همراه هیات همراه آقایان برومند و غزالی در یک دیدار صمیمی و دوستانه پای صحبت های هیات مدیره موسسه رفاه نابینایان سقز در ساختمان آن موسسه نشستند.

در ابتدای این نشست ماموستا حسن فیض بخش رییس و آقای محمد فیروزی مدیرعامل موسسه ضمن خیرمقدم به آقای رحیمی و هیات همراه، انتخاب ایشان به عنوان نماینده منتخب مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی را تبریک گفته و از تلاش های آقای مهندس محسن بیگلری نماینده حاضر برای جامعه معلولان در طول هشت سال دوره نمایندگی ایشان تقدیر و تشکر نمودند.

در ادامه نشست سایر اعضای هیات مدیره و همیاران موسسه خانم غفوری و آقایان عبدالله زاده، روشنی زاده، کریمی، جعفری، آسور و سرگران ضمن ارائه گزارشی از عملکرد، رویکرد های نوین به معلولیت، نحوه فعالیت ها، تعداد اعضا و مشکلات و موانع آنان، مطالبات خود از نماینده منتخب را به شرح ذیل مطرح نمودند.
1. اتخاذ رویکرد همه جانبه و یکپارچه به معلولیت در قانون گذاری. به نحوی که در تصویب کلیه قوانین در حد امکان مسائل مربوط به معلولیت نیز مورد پیش بینی قرار گیرد و نه صرفا به قوانین خاص معلولیت اکتفا کنند.
2. بیان مسائل و مشکلات افراد دارای معلولیت در مصاحبه های مختلف با رسانه ها و ترغیب افکار عمومی به منظور حمایت از آنان.
3. فعال کردن فراکسیون معلولان به کمک همکاران خود و حضور فعال در آن فراکسیون.
4. طرح مسائل افراد دارای معلولیت در نطقها و فرصتهای به وجود آمده برای سخنرانی در صحن علنی مجلس و سایر نشست ها و جلسات.
5. استفاده از سازکار های تذکر، سوال و حتی استیضاح در جایی که حقوق افراد دارای معلولیت از سوی وزارتخانه های مربوطه نقض می شوند.
6. در نظر گرفتن مسائل افراد دارای معلولیت با مطالعه برنامه های وزرای پیشنهادی از سوی رییس جمهور جهت رای اعتماد یا عدم اعتماد به آنان.
7. با توجه به صلاحیت ملی وکیل مردم به عنوان نماینده ملت موضع گیری ملی نیز در امور افراد دارای معلولیت داشته و برنامه ها و فعالیت های کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت را پیگیری، همراهی و حمایت نمایید.
8. تلاش مسرانه جهت نظارت بر اجرای قانون تصویب کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت و قانون حمایت از حقوق معلولان داشته باشید. با اولویت بر اجرای مواد 15 و 27 قانون حمایت از حقوق معلولان.
9. در زمان بررسی برنامه بودجه سال بعد، اختصاص بودجه کافی و متناسب برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان پافشاری و پیگیری شود.
10. ارتباط خود را با موسسه رفاه نابینایان حفظ کرده و به صورت دوره ای از محل موسسه بازدید داشته و در جریان مسائل و مشکلات این گروه از موکلان خود قرار گیرید.
11. در تکمیل ساخت بنای نیمه کاره موسسه از طریق جذب کمک های دولتی و مردمی مجموعه را همراهی کنید.
12. از نفوذ خود در میان مسئولین شهرستانی، استانی و کشوری برای پیشبرد حقوق افراد دارای معلولیت بهره گیرید.
13. انتصاب مشاور یا رابط آشنا با امور افراد دارای معلولیت به منظور تسهیل در پیگیری امور و در جریان قرار گرفتن مسائل و مشکلات آنان.

در بخش دیگر نشست، آقای بهزاد رحیمی ضمن ابراز خرسندی از حضور در موسسه رفاه نابینایان آمادگی خود را جهت همراهی با موسسه و به طور کلی جامعه نابینایان و معلولان اعلام نمودند. نماینده منتخب مردم شهرستان های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشتند که خود دارای معلولیت از ناحیه دو انگشت دست بوده و از این حیث با جامعه معلولان بیگانه نیست. ایشان همچنین بیان داشتند که: نکات مطرح شده از سوی اعضای هیات مدیره موسسه رفاه نابینایان جنبه آموزشی داشته و از این حیث، با دیدگاه نو و متفاوتی در خصوص افراد دارای معلولیت پای به بهارستان خواهند گذاشت.

آقای برومند از همراهان نماینده منتخب نیز ضمن بیان خاطره ای از دوران دانشگاه بر حمایت از شهروندان دارای معلولیت نه به عنوان یک دیدگاه خیریه ای بلکه به عنوان یک ضرورت قانونی تاکید کردند.

در پایان نشست، نماینده منتخب و هیات همراه از نمایشگاه وسایل کمک توانبخشی نابینایان و نحوه کار با آنها و همچنین از ساختمان موسسه و روند تکمیل ساخت آن بازدید نمودند.

منبع: کانال تلگرامی کمپین پیگیری حقوق معلولان، 14 اردیبهشت 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *