کتاب درشت خط

کتاب درشت خط

دفتر فرهنگ معلولین

کتاب درشت خط یکی از نیازهای اصلی دانش‌آموزان کم‌بینا و نیز سالمندانی است که به پیرچشمی و دیگر آسیب‌های بینایی دچار شده‌اند، است. آموزش‌ و پرورش استثنایی امکانات و تمهیداتی را برای دانش‌آموزان کم‌بینا در نظر گرفته شده است. خانم سوسن ضیایی در 12 مهر 1391 در مصاحبه با ایبنا، برخی اقدامات آموزش استثنایی را توضیح داده است.
تا قبل از 1396 این پرسش مطرح بود که کتاب درشت خط یا کتاب با خط بریل کدام یک برای کم‌بینایان بهتر است و اکثر مدیریت نظر می‌دادند که درشت خط بهتر است. اما آقای قدمی رئیس آموزش استثنایی در 21 اردیبهشت 94 اعلام کرد، جایگزین مناسب برای درشت خط، تبلت است و گفت قرار شده به همه دانش‌آموزان تبلت بدهند.
اما درباره پیشینه کتاب درشت خط در جهان و ایران هنوز متن مدون جامعی به دست نیامده است. آقای محمدحسن وجدانی‌نژاد در سال 1363 به عنوان کارشناس نابینایی در وزارت آموزش و پرورش مشغول می‌شود او در این باره نوشته است:
در رابطه با کتاب‌های درشت خط هم باید بگویم که تا زمانی که بنده وارد سیستم مدیریت آموزش و پرورش نشده بودم کتاب‌های درشت خط اصلاً وجود نداشت وقتی وارد سازمان شدم این ضرورت را احساس کردم چون اکثر بچه‌ها کم‌بینا بودند و باید کمک می‌کردیم تا آنها هم بتوانند کتاب بخوانند ما سعی کردیم کتاب‌های ابتدایی را درشت خط کنیم با آقای حداد عادل هم در این مورد مذاکره کردیم ایشان هم پذیرفتند و ما را به یکی از مدیرانشان ارجاع دادند. که البته این کار هزینه سنگینی در برداشت با آن مدیر هم به توافق رسیدیم تا اینکه کتاب‌ها را چاپ کنند و در سراسر کشور پخش نمایند ولی وقتی به مدارس رسید. مدارس نمی‌توانستند از آنها استفاده کنند چون قدرت تشخیص و نیازسنجی نداشتند با اینکه ما در تربیت معلم نحوه استفاده از این کتب را آموزش می‌دادیم.

مآخذ:
ـ کتاب‌های درشت خط شده برای دانش‌آموزان دبستانی نیمه بینا، خبرگزاری برنا، 1 آبان 1393
ـ برابری دانش‌آموزان کم‌بینا، بریل بهتر یا درشت خط؟، 23 شهریور 96 gooshkon.ir
ـ تبلت جایگزین کتاب درشت خط برای دانش‌آموزان نیمه بینا می‌شود، 21 اردیبهشت 94، www.yic.ir
ـ کتاب درشت خط، 18 شهریور 94 www.farsnews
ـ کتاب‌هایی با موضوع کتاب‌های درشت خط، سایت شهر کتاب آنلاین
ـ دوازده عنوان کتاب درسی دانش‌آموزان کم‌بینا درشت خط شدند، مصاحبه با سوسن ضیایی، 12 مهر 1391، سایت ایبنا
ـ استاد محمدحسن وجدانی‌نژاد فعال در جامعه و فرهنگ نابینایی، محمد نوری، قم، 1395.

*.م.ن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *