عدم وجود زبان اشاره و یا زیر نویس در کنفرانس خبری ریاست سازمان بهزیستی

عدم وجود زبان اشاره و یا زیر نویس در کنفرانس خبری ریاست سازمان بهزیستی

بنام خدا

جناب آقای دکتر قبادی دانا
ریاست محترم سازمان بهزیستی کشور
گزارش تصویری کنفرانس خبری جنابعالی در خصوص شیوع ویروس کرونا در مراکز تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور، در تاریخ ٢۴ فروردین ماه از شبکه خبر رویت شد.

این کنفرانس خبری در کنار ارزش‌های خبر رسانی خود یک نکته قابل تامل نیز در خود داشت و آن عدم وجود مترجم زبان اشاره و یا حداقل زیر نویسی برای بهره برداری عزیزان ناشنوا بود.

این مساله باعث ناخشنودی و البته حیرت ناشنوایان شده، زیرا شاهد آن بودند که تنها به فاصله یک روز بعد از اعلام ارسال نامه رئیس بهزیستی کشور در مورد درخواست مناسب سازی برنامه های سیما برای ناشنوایان، همین ریاست محترم کنفرانس خبری برگزار می‌کند که در جریان آن توجهی به این مساله نشده و کلا حقوق شهروندی مخاطبان ناشنوا نادیده گرفته شده است!

از آنجا که آن سازمان بارها خود را متولی امور ناشنوایان دانسته و به سازمان‌های مردم نهاد اجازه تعامل مستقیم با مسولان رسانه ملی را نداده این نقصان و خلاء در برنامه های سیما، مسؤلیت خاصی برای آن سازمان ایجاد نموده که انتظار می‌رود مدیران آن سازمان متوجه این مسؤلیت باشند.

از طرفی این مساله با توجه به مصاحبه چندی پیش معاونت توانبخشی آن سازمان که مدعی شده بود «سازمان بهزیستی مصمم به رفع مشکلات ارتباطی ناشنوایان با مستقر کردن مترجم زبان اشاره در اماکن عمومی است» منافات داشته و بنظر میرسد این سازمان بایستی مناسب سازی را ابتدا از درون تشکیلات خود آغاز نماید و پس از این تجربه درونی پیگیر مناسب سازی سایر نقاط برای ناشنوایان باشد.

با احترام
شبکه ملی سازمانهای مردم نهاد ناشنوایان ایران

منبع: کانال تلگرامی روابط عمومی شبکه ملی ناشنوایان، 26 فروردین 1399

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *