انجمن های فعال در معنویت درمانی

انجمن‌های فعال در معنویت درمانی

دفتر فرهنگ معلولین

روان‌پزشکان در امریکا در دهه‌های اخیر بیش از گذشته به دین درمانی و معنویت درمانی معلولان روحی ـ روانی پرداخته و برای این منظور مراکز و انجمن‌هایی تأسیس کرده‌اند. اکنون به برخی از تشکل‌های مهم و فعال در عرصه معنویت‌درمانی می‌پردازیم.

انجمن روان‌شناسان علاقه‌مند به موضوعات دینی
بخش سی و ششم انجمن روانشناسی آمریکا ـ یعنی روانشناسی دین ـ از تشکیلات عمده برای روان‌شناسان علاقه‌مند به بررسی روانشناختی دین است. خاستگاه این تشکیلاتی انجمن روانشناسی کاتولیک‌های امریکایی (ACPA) بود که در سال ۱۹۴۶ تأسیس شد. انگیزه تشکیل این انجمن (ACPA) معرفی روانشناسی به کاتولیک‌ها و تشویق آنان به کسب درجه دکتری روانشناسی بود (ریودر ، ۱۹۹۹). اما انجمن سرانجام هدف اولیه خود را کنار گذاشت و در ۱۹۷۰ به تجدید سازمان اساسی دست زد. نام انجمن به PIRI (روانشناسان علاقه مند به موضوعات دینی) تغییر کرد و در ۱۹۷۶ در حکم یکی از بخش‌های انجمن روانشناسی آمریکا به رسمیت شناخته شد. در سال ۱۹۹۳ اعضا در رأی‌گیری، اسم این بخش را به روانشناسی دین تغییر دادند. اکنون هدف بخش ۳۶ ارتقای پژوهش روانشناختی در زمینه دین و معنویت است و همکاری پژوهشی در موقعیت‌های بالینی و سایر شرایط کاربردی در این حوزه را تشویق می‌کند.

انجمن روانشناسی فرا فردی
انجمن روانشناسی فرا فردی در سال ۱۹۷۲ تأسیس شد تا آموزش، نظریه پردازی، پژوهش و بررسی را در حیطه عملی روانشناسی فرا فردی تشویق کند. این شاخه از روانشناسی به بررسی فصل مشترک تجربه‌های معنوی و روانشناسی اختصاص دارد و نحوه تلفيق نظریه‌ها و مفاهیم روانشناختی را با فعالیتها و اعمال دینی و معنوی بررسی و مشخص می‌کند. حیطه مورد علاقه روانشناسی فرا فردی بررسی حالتهای عرفانی و رازآمیز آگاهی، تمرین‌های مراقبه، تجربه‌های معنوی و همپوشی چنین تجربه‌هایی با حالات مرضی مثل افسردگی و روانپریشی است. این انجمن برای ایجاد زبان مشترک بین علم و سنن دینی و معنوی تلاش و استفاده از مراقبه را در موقعیت‌ها و شرایط گوناگون مراقبت‌های بهداشتی
تشویق می‌کند. روانشناسی فرا فردی رواندرمانی را شکلی از کسب آگاهی برای کسب هویت بزرگ‌تری در نظر می‌گیرد که از راه افزایش آگاهی و شهود تسهیل می‌شود. مجله روانشناسی فرا فردی آن دسته از مقالات نظری و علمی را منتشر می‌سازد که به تلفیق روانشناسی و معنویت اختصاص دارد.

انجمن بررسی‌های دینی و جامعه بررسی علمی دین
انجمن بررسی‌های دینی در سال ۱۹۵۱ با عنوان گروه مطالعات دینی تشکیل شد. امروزه این گروه بررسی جنبه‌های گوناگون دین و از جمله تجربه‌های دینی، دین و زندگی خانوادگی، نهضت‌های دینی، پویایی‌های فِرَق دینی و گروه‌های دینی اخلاقی را تشویق و ترغیب می‌کند. هیئت مدیره انجمن متشکل از عده‌ای از افراد علاقه‌مند از جمله دانشمندان علوم اجتماعی، مربیان و وعاظ دینی و دین‌شناسان است. در مجله تخصصی انجمن، بازنگری پژوهش‌های دینی، مقالات گوناگونی در حوزه‌های دینی چاپ می‌شود.
و بالاخره جامعه بررسی علمی دین به ارتقای پژوهش‌های علمی، اجتماعی درباره نهادهای دینی و نیز تجربه‌های دینی می‌پردازد. این جامعه در سال ۱۹۴۹ بنیان نهاده شد و در پی تشویق گفتگو بین حوزه‌های روان‌شناسی، بررسی‌های دینی، جامعه‌شناسی، بررسی‌های بین‌المللی، بررسی‌های مربوط به جنسیت، بررسی‌های سیاسی و اقتصادی است. مجله تخصصی جامعه، مجله بررسی علمی دین است که چند رشته‌ای است و در آن مقالاتی درباره بررسی علمی ـ اجتماعی دین چاپ می‌شود. در مجموع، این سازمان‌ها و سازمان‌های دیگر در حال کار برای ارتقای پژوهش‌های روانشناختی درباره دین و معنویت و کاربرد این دانش در موقعیت‌های گوناگون‌اند.

مأخذ: دین و معنویت در روان‌درمانی و مشاوره، ثور یوهانسِن، ترجمه فرید براتی سِده، تهران، رشد، 1391، ص17-19.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *