معرفی ناشر الکترونیکی “کتاب سبز”

کتاب سبز

اباذر نصر، دفتر فرهنگ معلولین

کتاب یک کالای اجتماعی است و سه ضلع نویسنده، ناشر و خواننده بعد اجتماعی کتاب را تکمیل می‌کند. در سال‌های اخیر واسطه‌هایی ایجاد شده‌اند که بین این اضلاع واسطه‌گری کرده و به ترویج و توسعه کتاب و کتابخوانی کمک می‌نمایند. «کتاب سبز» مرکزی است که ارتباط بین کسانی که با تألیف و ترجمه، کتاب تولید می‌کنند و کسانی که به چاپ و انتشار کتاب اشتغال دارند و نیز کسانی که مصرف کننده کتاب هستند و به منظور تأمین نیازهایشان به سراغ خرید و تهیه کتاب می‌روند، تسهیل و روان می‌نماید و تلاش می‌کند با معرفی این سه دسته به یکدیگر، دستیابی به کتاب آسان‌تر و ارزان‌تر گردد.
به عبارت دیگر «کتاب سبز» عنوان ناشری الکترونیکی است که کتاب‌ها و مقالات را به صورت دسته بندی شده به زبان فارسی، انگلیسی و… در اختیار کاربران قرار می دهد.
این ناشر در معرفی خود نوشته است: «کتاب سبز» بزرگترین مرجع رایگان دانلود کتاب الکترونیکی با بیش از ۱۰،۰۰۰ کتاب، کتاب صوتی و رمان است. با کتاب سبز در تمامی موضوعات مانند داستان و رمان، مجله، موفقیت و روانشناسی، تاریخی، کامپیوتر، علمی، دانشگاهی، کتاب صوتی و…کتاب برای دانلود قرار داده شده است. دانلود کتاب‌ها با فرمت PDF یا MP3 است. تمامی کتاب‌های موجود با در نظر گرفتن حقوق مولفان برای دانلود رایگان انتشار یافته‌اند. تمامی مولفان می‌توانند کتاب‌ها و مقالات باارزش خود را برای انتشار رایگان به کتاب سبز ارسال کنند.
آدرس سایت اینترنتی کتاب سبز www.ketabesabz.com است.
آثار مندرج در این سایت در هفت دسته اصلی شامل ادبیات، علوم، کامپیوتر، مهندسی، عمومی، مجله و کتاب صوتی دسته بندی شده اند.

ضوابط و قوانین
مدیریت کتاب سبز نیز برای استفاده از خدمات و درباره محتویات آثار عرضه شد. در این سایت، شرایط و ضوابطی تعیین کرده است که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:
– مسئولیت کتاب سبز در مورد محتوای آثار طبق قانون همانند ارائه دهندگان خدمات میزبانی می‌باشد.
– هر آنچه بر روی کتاب سبز قرار می‌گیرد، مسئولیت محتوایش به پای نویسنده، ناشر و پخش‌کننده‌ی آن است. کتاب سبز به هیچ وجه اطلاعات داده شده و قضاوت‌های انجام شده از سوی پدیدآورنده‌ی محتوا یا کاربر را تایید یا تکذیب نمی‌کند و در قبال آن هم مسئولیتی ندارد.
همچنین درباره قوانین بارگذاری کتاب دو نکته مطرح شده است:
۱. مسئولیت اصالت محتوا و مالکیت مادی و معنوی تمامی اطلاعات، مقالات، فایل‌ها، تصاویر، فایل‌های صوتی و… برعهده شخصی است که آنها را بارگذاری کرده است.
۲. انتشار هر مفهوم و محتوایی که به حقوق انحصاری افراد، حقوق تجاری، حق چاپ و نشر (copyright)، و… تجاوز کند، ممنوع است و مسئولیت آن برعهده شخصی است که آنها را بارگذاری کرده است.

آسیب شناسی آثار مرتبط با معلولین
مشکلات معلولین در زمینه کتاب متعدد است، اما یک مشکل حاد که کمتر به آن توجه شده، فقدان راهنمای کتاب و مراکزی است که آثار معلولیتی را به خوبی بشناسند و نیز نیازهای گروه‌های معلولین مثل نابینایان، ناشنوایان، افراد دارای اتیسم، کودکان دارای معلولیت، خانواده‌های دارای معلولیت و دیگر اقشار این جامعه را بشناسند و بتوانند آنان را به درستی راهنمایی کنند.
کتاب سبز در سال‌های اخیر تلاش کرده این خلأ را جبران کند. از این‌رو با نویسندگان و ناشران کتب معلولیتی تماس گرفته و آثار آنها را تجمیع و دسته‌بندی کرده است. سپس به اقشار معلولین به ویژه نابینایان خدمات می‌دهد.
در این سایت علاوه بر چندین هزار کتاب صوتی، در موضوعات مختلف، که معلولین به ویژه قشر نابینا می توانند از آن بهره ببرند، متن کامل تعداد زیادی از کتابهای معلولیتی در قالب فایل pdf نیز به صورت رایگان یا خرید الکترونیکی عرضه شده است. نیز نسخه های مناسب برای مطالعه در موبایل و تبلت نیز قرار داده شده است.
اما مشکل اساسی خدمات‌دهی چنین مراکزی به معلولین در زمینه کتاب، کمبود آثار در برخی موضوعات و فقدان آثار در بسیاری از موضوعات است. برای نمونه کتاب‌هایی مثل دانشنامه و دائرة‌المعارف نابینایی و نابینایان یا راهنمای مراکز یا راهنمای نرم‌افزارها نداریم. اما در زمینه جامعه شناسی معلولیت آثار اندکی عرضه شده است. به ویژه در زمینه تاریخ مثل تاریخ معلولیت در ایران یا در تهران یا تاریخ ناشنوایی در تهران نداریم. در واع در عرصه منابع زیربنایی و اساسی، بسیار فقیر هستیم. البته در موضوعاتی مثل توانبخشی و مناسب سازی فراوانی اثر داریم. به همین دلیل مراکزی مثل کتاب سبز دستشان باز نیست و نمی‌توانند اطلاع‌رسانی مناسب داشته باشند.
مشکل دوم فقدان اطلاعات درباره کتاب‌ها است؛ یعنی کتابشناسی درباره آثار معلولیتی بسیار اندک‌اند . دو عنوان در سال 1375 کتابخانه ملی ایران منتشر کرده و چند عنوان به صورت کتاب یا مقاله بعداً دفتر فرهنگ معلولین منتشر کرده است. غیر از کتابشناسی در دانش‌های مرتبط به حرفه کتابشناسی مثل کتاب‌سنجی (ببلیومتریکس) یا چکیده نگاری با کمبودهای جدی‌تر مواجه هستیم. مشکل سوم، نداشتن منبع در زمینه رده‌بندی معلولیتی، نداشتن اصطلاح‌نامه و تزاروس است. به علاوه به دلیل اینکه جلسات نقد و بررسی کتاب و نشست‌های رونمایی کتاب به ندرت برگزار می‌گردد، از این‌رو حرفه و دانش ارزیابی و نقد کتاب در حوزه معلولین با مشکلات مواجه است.
همه این آسیب‌ها و مشکلات موجب شده مراکزی مثل «کتاب سبز» کارآیی و سودمندی کافی نداشته باشند. نباید فراموش کرد که ریشه همه این آسیب‌ها به عدم حمایت سازمان بهزیستی به عنوان اصلی‌ترین سازمان حامی معلولان از کتاب معلولیتی است.

فهرست آثار مرتبط به معلولین
با جستجوی کلیدواژه های مرتبط با معلولیت در سایت کتاب سبز، حدود چهل عنوان کتاب به دست می‌آید. با اینکه هم اکنون آمار کتاب‌های معلولیتی در رشته‌های مختلف به حدود دو هزار عنوان می‌رسد. البته فقط آثار درباره معلولیت‌های متعارف مثل نابینایی، ناشنوایی، اختلالات حرکتی، ذهنی، رفتاری و روانی در این آمار مبنا و شاخص است. معلولیت‌هایی مثل فقیران، حاشیه نشینان شهرها، سالمندان آسیب‌مند، زنان بی سرپرست و دیگر معلولیت‌های اجتماعی که در تعریف سازمان ملل جزء معلولیت هستند ولی در این آمار لحاظ نشده‌اند، و با احتساب این نوع معلولیت‌ها، در ایران حدود شش هزار عنوان کتاب می‌توان یافت.
بنابراین حجم آثاری که مدیریت کتاب سبز جمع‌آوری کرده بسیار کم است. اکنون به فهرست این آثار توجه کنید:
– آداب برخورد با افراد دارای معلولیت، نوشته امیلی پست و پگی پست، ترجمه مریم تقدیسی، تهران، آسمان نیلگون.
– اتیسم به زبان ساده، نوشته علی اشرف باقری و شهلا رضایی، تهران، فرزانگان دانشگاه.
– اثر 56 روز تمرینات ترکیبی بر تعادل ایستا و پویا کودکان استثنایی، روشنک نجفی، تهران، قانون یار.
– اختلال اتیسم: تبیین، ارزیابی، تشخیص و درمان، نوشته سعید رضایی، تهران، آوای نور.
– اختلال طیف اتیسم: راهنمای کاربردی برای والدین، نوشته علی ابراهیمی و ماندانا قدیانی و مونا درویشی، تهران، هوشمند تدبیر.
– اختلالات رفتاری کودکان: راهنمای عملی درمان مشکلات رفتاری، نوشته زهرا سعدی، تهران، سیادت.
– بیش فعالی، اوتیسم: آموزش و راهنمای جامع برای والدین، معلمان و متخصصان، نوشته زهرا سعدی، تهران، سیادت.
– تجسمی نو برای نابینا، نوشته هلن کلر، ترجمه شهاب آتشکار،
– توانبخشی و اقتصاد، نوشته روشنک نجفی، تهران، قانون یار.
– خانواده و کودکان با نیازهای ویژه، نوشته احمد به پژوه، تهران، آوای نور.
– خدا و استیون هاوکینگ، نوشته جان سی. لن نوکس، ترجمه اسفندیار زندپور، تهران، امیرکبیر.
– دانش آموزان دیرآموز و مشکلات آموزشی، فرامرز افشار، نوشته فهیمه آرین، تهران، آوای نور.
– درآمدی بر جامعه‌شناسی قشربندی معلولیت در ایران، نوشته رضا عبداللهی، تهران، انتشارات دنیای اقتصاد.
– درمان مشکلات حسی اختلالات طیف اتیسم با رویکرد یکپارچگی حسی: راهنمای عملی برای والدین و درمانگران، نوشته زهرا اکبری بیاتیانی، تهران، آوای نور.
– راز لکنت زبان، نوشته کامبخش فرهمندپور، تهران، نسل نواندیش.
– راهنمای گام به گام مداخله زودهنگام درمانی به شیوه بازی در کودکان مبتلا به اتیسم، نوشته باربارا شر، ترجمه طاهره نجفی فرد و دیگران، تهران، آکادمیک.
– روانشناسی و آموزش کودکان و نوجوانان با نیازهای ویژه، نوشته عباسعلی حسین خانزاده، تهران، آوای نور.
– روانشناسی و آموزش مهارت های زناشویی و بلوغ افراد نابینا، نوشته مریم اصغری، تهران، آوای نور.
– روش‌ها و راهبردها در تعلیم و تربیت کودکان استثنائی، نوشته پیتر کله و لورنا چان، ترجمه فرهاد ماهر، تهران، جیحون.
– روی پاهای خودم: از قطع پاهایم تا یادگیری رقص زندگی، نوشته ایمی پردی، ترجمهفرزانه ابوالقاسم فیروزکوهی، تهران، کوله پشتی.
– شناخت اجتماعی و اختلال اتیسم، نوشته سعید رضایی، تهران، آوای نور.
– شیوۀ حرکت درمانی اوتیسم و بیداری مغز، نوشته جوآن لارا و کری باورز، ترجمه مهدی رضایی، تهران، سیادت.
– فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیازهای آموزشی ویژه، نوشته آنی اسپاروهاک و یسانی هیلد، ترجمه اسماعیل زارعی زوارکی و الهه ولایتی، تهران، آوای نور.
– کفایت اجتماعی: کودکان با اختلال اتیسیم و نقص توجه بیش فعال، نوشته مارگارت سیمرود، کلیکمن، ترجمه سعید رضایی، تهران، آوای نور.
– کفایت اجتماعی کودکان تیز هوش و عقب مانده ذهنی، نوشته مارگارت سیمرود، کلیلمن، ترجمه سعید رضایی، تهران، آوای نور.
– کفایت اجتماعی: کودکان با ناتوانایی های یادگیری، نوشته مارگارت سیمرود، ترجمه کلیکمن، سعید رضایی، تهران، آوای نور.
– کفایت اجتماعی: کودکان مبتلا به بیماری های حاد و مزمن، نوشته سعید رضایی، تهران، آوای نور.
– کودکان استثنایی: راهنمایی برای والدین، نوشته زهره سادات معینی، تهران، آوای نور.
– کودکان پیش دبستانی با آسیب بینایی، نوشته مریم اصغری، تهران، آوای نور.
– گردشگری قابل دسترس برای همه با تاکید بر گردشگران دارای معلولیت جسمی و حرکتی، نوشته نادر کردی، تهران، انتشارات پشتیبانن.
– مشاوره توانبخشی در سلامت جسم و روان، نوشته کیم اترینگتون، ترجمه نسیم پاک نیا و دیگران، تهران، آکادمیک.
– مقدمه ای بر آموزش و پرورش دانش آموزان استثنایی، نوشته سمیرا وکیلی و، تهران، آوای نور.
– موسیقی، زبان و اتیسم، نوشته آدام اوکلفورد، ترجمه میترا شه پناه، تهران، آکادمیک.
– نابینایی و توانمندی اجتماعی (رهنمودهایی برای توانمندسازی نابینایان)، نوشته جیمز آموک، ترجمه پرویز شریفی درآمدی و دیگران، تهران، آوای نور.
– نابینایی و زندگی مستقل، نوشته مریم اصغری، تهران، آوای نور.
– نابینایی و کودکان رویکرد افتراقی، نوشته دیوید اچ وارن، ترجمه پرویز شریفی درآمدی و محمدرضا شاهی، تهران، آوای نور.
– نوازنده نابینا، نوشته ولادیمیر کارالنکو، ترجمه جهانگیر افکاری، تهران، امیرکبیر. (نسخه صوتی این اثر)

کتاب‌سازی یا پرونده علمی
« کتاب سبز» علاوه بر کتاب های فوق، آثار منتسب به آقای محمد نظری گندشمین را در برخی موضوعات مرتبط با معلولیتی هم معرفی می‌کند. این آثار فاقد شابک و ثبت در کتابخانه ملی هستند و به روش جمع‌آوری مطالب از آثار موجود، تهیه شده و از جنس کتاب‌سازی هستند. به ویژه با گردآوری برخی مطالب در حوزه های روان شناسی و موفقیت در حوزه معلولین، آثاری فراهم آورده است. عناوین این آثار به شرح زیر است:
– معلولیت و موفقیت (13 جلد) : این کتاب مجموعه ای است از زندگینامه افرادی که به نوعی دارای معلولیت بوده و توانسته اند زندگی خوب و موفقی داشته باشند.
– فراشناخت یک معلول (2 جلد)
– معلولیت جسمی حرکتی
– اندیشه های یک روانشناس معلول
– معلولان شکست ناپذیر
با بررسی‌های به عمل آمده معلوم نشد هدف و شیوه‌ آقای نظری گندشمین چیست؟ آیا درصدد است با جمع‌آوری مطالب و تشکیل پرونده علمی به معلولین کمک کند تا در پژوهش بتوانند به آسانی پیش بروند. چنانکه بسیاری از مراکز علمی جهان به منطور تسهیل و آسان‌سازی فرآیند تحقیقات، منابع مختلف را جستجو و پس از شناسایی، جمع‌آوری و به آنها هم نظام داده و کار پژوهشگران را سرعت داده و آسان می‌نمایند.
یا هدف‌های تجاری و کتاب‌سازی در پس این پروژه هست و با ارائه کتاب افزون‌تر می‌خواهند به درآمد بیشتر برسند.
امیدواریم آقای محمد نظری خط‌مشی نخست را داشته و با نیت و هدف مساعدت علمی به معلولان به تهیه و تولید آثار مزبور پرداخته باشد.
افراد دارای معلولیت که درصد تدوین پایان نامه یا تحقیق هستند یا می‌خواهند درباره موضوعی تحقیق نمایند یا پژوهشگرانی که درصدد انجام پژوهشی در حوزه موضوعات معلولیتی هستند، سایت و گنجینه کتاب سبز امکان خوبی برای آنها است و می‌توانند به عنوان یک کتابخانه سیار و دیجیتال از منابع آن بهره‌مند شوند. آدرس‌های این سایت عبارت است از:
سایت کتاب سبز: www.ketabesabz.com
ایمیل ناشر: info@ketabesabz.com

*.ا.ن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *