کتاب‌های کودک معلولیتی برتر، 1395

کتاب‌های کودک معلولیتی برتر، 1395

دفتر فرهنگ معلولین

شورای کتاب کودک در اردیبهشت‌ماه 1395 با صدور اطلاعیه‌ای از تولیدکنندگان کتاب برای کودکان و نوجوانان دارای معلولیت و نیاز ویژه خواست تا نسخه‌ای از آخرین تولیدات خود را به دبیرخانه این شورا ارسال کنند تا برای انتخاب و گزینش به عنوان اثر برتر اقدام شود.
شورای کتاب کودک شعبه IBBY در ایران است که موظف است هر دو سال، آخرین آثار تولیدی را جمع‌آوری و پس از داوری اولیه و انتخاب آثار برتر، این آثار را برای دبیرخانه IBBY بفرستد. این نهاد هر دو سال بین آثار رسیده از سراسر جهان، آثاری را به عنوان برتر جهانی معرفی می‌نماید. IBBY مخفف International Board on Book for young people و به معنای دفتر بین‌‌المللی کتاب برای نسل جوان است که در تورنتو کانادا استقرار دارد. این دفتر، 74 کشور عضو دارد.
این دفتر هر دو سال یکبار بین کتب کودک رسیده، داوری کرده و آثار برتر را معرفی و به پدیدآورندگان امکان می دهد تا بتوانند، اثر خود را در نمایشگاه‌های بین‌المللی شرکت دهند. سپس این آثار در کتابخانه عمومی کانادا / تورنتو، مرکز اسناد کتاب‌های کودکان و نوجوانان معلول نگهداری می‌شوند. اما کتاب‌هایی می‌توانند در این رقابت شرکت کنند که داری ویژگی‌های زیر باشند:
ـ درباره کودکان دارای معلولیت باشد.
ـ شخصیت‌های در این کتاب‌ها که مطالب کتاب درباره آنها است، معلولیت و ناتوانی دارند.
ـ کتب پارچه‌ای و کتاب‌های تصویری که همه کودکان اعم از معلول و عادی از آن لذت ببرند.

شورای کتاب کودک عضو IBBY و نماینده رسمی آن در ایران است. این شورا برای سال 1395 چهار اثر زیر را انتخاب و برای دفتر IBBY فرستاد:
ـ کتاب حس لمسی مرغ سرخ پا کوتاه، ستاره اقتداری
ـ زیبا صدایم کن، نوشته فرهاد حسن‌زاده، انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
ـ کلاه حصیری، مصطفی خرامان
ـ احتیاط خطر حمله موش‌ها و دیگران، نوشته سید علی شجاعی، با تصویرپردازی نازنین عباسی، نشر سیستان.

دلایل انتخاب این آثار عبارت بودند از:
ـ داشتن سوژه مناسب
ـ القای امید و پایداری و صبر در خوانندگان
ـ پرداخت مناسب شخصیت‌ها و جزئیات
ـ بیان مفاهیم فلسفی و اجتماعی با زبانی ساده و روان
ـ تصویری هنرمندانه و خلاق و زیبا

قابل توجه نویسندگان و ناشران کتاب‌های معلولیتی، به ویژه معلولانی که از طریق نویسندگی و تألیف مقاله و کتاب درآمد کسب می‌کنند، شرکت در این‌گونه رقابت‌ها، در زندگی افراد بسیار مؤثر است.
در کشورهای اروپایی و نیز در آمریکا و ژاپن، بسیاری از معلولان با نوشتن چند کتاب و حضور در چند رقابت یا جایزه و نشست، تمامی هزینه زندگی‌شان را تأمین می کنند. در لندن و در پاریس چند نابینا و کم‌شنوا و فردی که معلولیت حرکتی (فلج پا) داشت را دیدم که می‌گفتند اگر کسی سه کتاب داشته باشد می‌تواند به درآمدی برسد و زندگی متوسطی داشته باشد. این درآمد با انتشار کتاب، با گزارش و معرفی در نشریات، با حضور و مشارکت در مراسم نقد و بررسی کتاب در رسانه‌ها، نیز از طریق بیمه نویسندگان و مراکز حامی و نیز اختصاص جوایز و هدایا به دست می‌آید.
البته کتاب‌هایی بوده که با استقبال مردم مواجه شده و ظرف چند سال، حدود ده چاپ با تیراژه‌های میلیونی داشته و زندگی نویسنده را دگرگون ساخته است.
در ایران هم می‌توان این شرایط را فراهم آورد، معلولان با پشتکار، تلاش و درایت، می‌توانند زمینه‌هایی فراهم آورند که بتوانند درآمد مناسب و آبرومندانه از طریق فعالیت‌های فرهنگی مثل نویسندگی کتاب داشته باشند.
مآخذ: سایت مجتمع رعد، 7 شهریورماه 1395 ؛ ایسنا، 1395 ؛ سایت IBBY
*.م.ن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *