بیانیه شبکه ملی تشکلهای مردم نهاد معلولان جسمی حرکتی

بیانیه شبکه ملی تشکلهای مردم نهاد معلولان جسمی حرکتی مجوز بهزیستی

با تبریک سال نو و آرزوی سلامتی و موفقیت در سال ۱۳۹۹ و تقدیر از زحمتکشان حوزه سلامت و درمان

وقایع سال پیش زندگی جمعی و فردی همه افراد دارای معلولیت را تحت تاثیر زیادی قرار داد و شرایط ناخواسته ای را ایجاد نمود . امیدواری اکثریت بر این است که قانون جدید اوضاع آنها را بهبود خواهد بخشید و وضعیتشان را تغییر چشمگیری خواهد داد . بی تردید مسوولان دولتی و غیردولتی و فعالان اجتماعی و کارشناسان امر تلاش های زیادی انجام دادند تا این امید زنده بماند اما سرعت وقایع به گونه ای پیش رفت و این احساس قوت گرفت گویی گام های رو به جلو با سختی برداشته می شود و دستیابی به اهداف عالیه آتی دشوار تر می نماید .

در موارد زیر متذکر شرایط سال گذشته و بالتبع اقدامات لازم در سال جدید خواهیم شد :
۱-“قانون حمایت از حقوق معلولان” در دومین سال اجرای خود با فراز و نشیب های زیادی مواجه شد و همگان باید سعی کنند تا بسترهای اجرایی قانون در سراسر کشور و برای همه ، تثبیت شود و عاملان اجرای این قانون بیش از پیش متعهد و متضمن به اجرای کامل آن در حوزه کاری و تخصصی خود باشند .
۲-همه دستگاه های مشمول بند ت ماده ۱ قانون ، مکلف اند گزارش های عملکردی و مالی (بر اساس بودجه های تخصیص داده شده و هزینه شده مرتبط با این قانون) خود را بطور شفاف ، قابل راستی آزمایی و در دسترس را اعلام نمایند .
۳-بر اساس بودجه ۱۳۹۹ و با توجه بودجه های تخصیصی هر دستگاه ، برنامه های آنها در جهت اجرای قانون و آیین نامه های آن اعلام شود و از نظر مشورتی کارشناسان و سازمان های غیردولتی مرتبط با حوزه افراد دارای معلولیت نهایت استفاده برده شود .
۴-اختصاص بودجه ناکافی و ناقص ۱۳۹۸ شرایط اجرای قانون را با همه تلاش های انجام شده ، کند ساخت و اجرای کامل آن با موانع زیادی مواجه شد که بی شک ادامه این روند توسط سازمان برنامه و بودجه در سال کنونی می تواند اجرای قانون را در زمان طلایی خود دچار وقفه و نقصان سازد .
۵-فرهنگ سازی و تغییر نگرش ها نسبت به افراد دارای معلولیت اهمیت بسیار دارد و متولیان اصلی این امر با وظایف تکلیفی تصریح شده در قانون اقدامات کم تاثیری انجام داده اند . نشر فیلم ها و خبرهای آزار و اذیت افراد دارای معلولیت و عدم رعایت حق و حقوق آنها در جامعه و مشکلات فرهنگی-اجتماعی آنها نشان از بی برنامگی و بی توجهی به این مساله دارد .
۶-از محورهای اصلی قانون نظارت آن است که پس از دو سال “کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای این قانون” تنها یک جلسه برگزار کرده است و این ناکافی است و باید در امر نظارت سریع تر و دقیق تر عمل کرد و متخلفان اجرای قانون را بدون اغماض به مجازات های تعیین شده رساند .
۷-نقش تشکلهای مردم نهاد افراد دارای معلولیت در اجرای کامل قانون حائز اهمیت است و باید با دوری از حواشی و اتحاد موثر به افزایش آگاهی ها و ارتقای عملکرد سازمانی خود بپردازند و بطور هماهنگ اجرای قانون را در هر حوزه جغرافیایی که هستند مطالبه نمایند .
۸-صدای افراد دارای معلولیت باید با شیوه ها و تکنیک های نوین رسانه ای به جامعه رسانده شود و نخبگان و مردم نسبت به مسائل این حوزه باید حساس و اگاه شوند تا فرآیند اجرای قانون تسهیل و تسریع گردد .
۹-با توجه به شرایط وخیم کرونایی کنونی لازم است به پیشگیری ، درمان و معیشت این افراد توجه ویژه تری شود و برنامه ها و اقدامات به گونه طرح و اجرا شود که همه انواع معلولیت را دربر گیرد .
۱۰-اشتغال همیشه از جدی ترین مسائل بوده است و امید است با برنامه ای فراگیر و مبتنی بر قانون و آیین نامه های آن ، اشتغال پایدار و استقلال اجتماعی را برای آنها فراهم ساخت. وابسته سازی بیش از حد به مستمری ها ، حق معیشت ها و یارانه های گوناگون ، زندگی آنها را در درازمدت دچار تغییرات اساسی نخواهد ساخت .
۱۱-متاسفانه در ارائه خدمات افراد دارای
به معلولیت های متوسط و خفیف بی توجهی زیادی شده است و از مزایای قانون بی بهره اند و با توجه به وضعیت جامعه برای گذران یک زندگی عادی دچار محرومیت و محدودیت های زیادی هستند .
۱۲-تاثیر نوسانات بهای ارز در سال گذشته و افزایش قیمت ها در حوزه لوازم و خدمات توانبخشی و بهداشتی مورد نیاز و حیاتی افراد دارای معلولیت ، بسیار نگران کننده است و حتما و باید فکری اساسی در این خصوص شود تا مشقات تهیه این لوازم و استفاده از این خدمات تسهیل گردد و از فشار اقتصادی به آنها کاسته شود .

امید است با پیگیری مستمر و تدابیر کارساز بتوان سال جدید را برای همه افراد دارای معلولیت بطور واقعی و ملموس ، خوشایند ساخت .

ارادتمند کامران عاروان
رئیس هیات مدیره شبکه ملی تشکلهای مردم نهاد معلولان جسمی حرکتی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *