کرونا و معلولان

کرونا و معلولان

دفتر فرهنگ معلولین

در شرایط سخت کنونی که بیماری کرونا فراگیر شده، معلولان بیش از دیگر اقشار، در معرض این آسیب هستند و بیشتر از دیگران این بیماری و عوارض آن را تحمل کرده‌اند. غیر از ابتلاء به خود کرونا، معلولان به دلیل مشکلات مالی و نداشتن تغذیه مناسب و عدم رسیدگی درمانی و ناتوانی در تهیه وسایل مورد نیاز موجب شده آنان مستعد و آمادگی بیشتر برای ابتلا به کرونا داشته باشند. به همین دلیل معلولان مثل سربازانی هستند که بدون سپر و کلاه‌خود، در بین انبوهی از سپاه دشمن گرفتار شده‌اند. در این شرایط تنها آیت الله سید علی سیستانی به فریاد آنان رسید چون به پرداخت کنندگان دیون شرعی اجازه داد نیمی از سهم امام را به درمان و پیشگیری از بیماری کرونا بپردازند. پس از انتشار اطلاعیه آیت الله سیستانی مبنی بر اختصاص نیمی از سهم امام به کرونا از دفتر استفتائات ایشان در قم سؤال شد: آیا معلولان می‌توانند از این وجوه برای تغذیه مناسب که به عنوان تقویت جسم و پیشگیری است، استفاده کنند؟ و دفترشان پاسخ دادند اشکالی ندارد. بنابراین مردم می‌توانند برای دارو و درمان، برای پیشگیری معلولین از ابتلا به کرونا، برای تقویت جسم، تغذیه به عنوان زمینه‌سازی برای پیشگیری نیمی از سهم امام را اختصاص دهند. نیز امید است دولت توجه ویژه به این قشر داشته باشد و حداقل کالاهای ضروری مثل ماسک را در اختیارشان بگذارند.
امامطلب دیگر اینکه در روزهای جدید، افراد دارای معلولیت از شهرهای مختلف با دفتر فرهنگ معلولین تماس داشته و می‌‌گفتند حالا که در خانه هستیم چه راه‌کاری پیشنهاد می‌کنید؟
پاسخ کارشناسان دفتر این است که از وقت خود استفاده کنید و کارهای متعدد می‌توانید انجام دهید. نمونه‌هایی از این کارها را معرفی می‌کنیم:
1ـ با شرکت‌ها و مراکزی که دور کاری دارند می‌توانید تماس گرفته و کارهایی که در توان شما هست، برای آنها انجام دهید.
2ـ کسانی که اهل مسائل فرهنگی هستند، می‌توانند رمانی یا داستانی درباره مسائل مهم معلولیتی یا شخصیت‌های معلولین بنویسند. حداقل زندگی‌نامه خود را بنویسند و بالاخره مطالبی نوشته و با ارسال برای جراید و رسانه‌ها به درآمد هم برسند.
3ـ حداقل می‌توانید فیلم‌های درباره معلولین را ببینید و نظر خود را درباره آن فیلم بگویید یا بنویسید و به اشتراک بگذارید. اگر چند فیلم را به همین روش کار کنید، با همین مطالب می‌توانید کتابی آماده کنید.
به هر حال به روش‌های مختلف می‌توانید از وقت خود استفاده کنید.
دفتر فرهنگ معلولین هم از 17 اسفند باز است و از ساعت 8 صبح تا یک بعدازظهر در خدمت ارباب رجوع می‌باشد.
*.م.ن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *