فیلم قسم

فیلم قسم

دفتر فرهنگ معلولین

قسم فیلمی به نویسندگی و کارگردانی محسن تنابنده و تهیه‌کنندگی الهام غفوری و جلیل شعبانی که در سال ۱۳۹۷ تولید شده است. فیلم قسم در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر رونمایی شد. این فیلم از تاریخ ۹ مرداد ۱۳۹۸ در سینماهای ایران اکران شد.
داستان فیلم این‌گونه شروع می‌شود که یک اتوبوس از افراد یک خانواده به سمت مشهد در حرکت هستند. هدفشان رفتن به دادگستری مشهد برای شرکت در مراسم یک قسامه است. یعنی پنجاه نفر می‌خواهند قسم بخورند که فردی قاتل است. حوادث بسیاری در مسیر راه به وقوع می‌پیوندد.
در این اتوبوس دو نفر با معلولیت هستند؛ یکی دختری حدود 10 ساله با معلولیت ذهنی و سندرم داون و دوم جوانی ناشنوا.
این فیلم می‌خواهد بگوید معلولین هم می‌توانند جایگاه حقوقی داشته باشند و در فرایند اثبات یک قتل به عنوان شاهد یا همراه شاهدان مشارکت داشته باشند. افراد این اتوبوس چند بار بحث می‌کنند که آیا یک ناشنوا می‌تواند شاهد باشد؟
اما رفتارهای خود این دو نفر به نمایش در آمده، نیز عکس العمل مردم به رفتارهای این دو نفر مطرح شده است.
یک نکته مهم که می‌توان به عنوان نقد فیلم مطرح کرد، استفاده ابزاری از این دو نفر در این فیلم است. یعنی برای طربناک کردن و ژانر فکاهی فیلم را تقویت گردد، از این دو چهره استفاده شده است. مردم به این دو نفر به عنوان سرگرمی و مضحکه نگاه می‌کنند. اما قوت و نکته مثبت فیلم در این است که نشان می‌دهد یک ناشنوا به عنوان کسی که برای اثبات قتل قسم می‌خورد می‌تواند شرکت کند. از طرف دیگر یک دختری که معلولیت سندرم و ذهنی دارد، دارای احساسات ویژه است و می‌تواند همراه مردم در یک مسئله مهم تعامل داشته باشد.
*.م.ن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *