اشتغال افراد دارای معلولیت یک داستان عاشقانه از توانایی و همت است

گفتگو با یک بانوی کارآفرین:
اشتغال افراد دارای معلولیت یک داستان عاشقانه از توانایی و همت است

بیکاری و عدم دستیابی به شغل متناسب یکی از مشکلات مهم پیش‌روی معلولانِ جویای کار است که عموما علاوه بر ایجاد مشکلات شدید اقتصادی باعث افسردگی و انزوای آنان از زندگی اجتماعی نیز می‌شود و منجر به حضور حداقلی افراد توانیاب در جامعه می‌گردد. برخی پیمایش‌ها نشان داده‌اند متوسط نرخ بیکاری معلولان بیش از 63 درصد است و با توجه به جمعیت یک میلیون و پانصدهزار نفری معلولان تحت پوشش سازمان بهزیستی این یک زنگ خطر جدی است.
به گزارش ایسنا، بنابر اعلام گروه کارآفرینی پاتو، تراژدی این بیکاری و مشکلات اقتصادی و مشکلات روحی و روانی در پسِ آن باعث شد تا یک بانوی کارآفرین به فکر ایجاد اشتغال برای تعدادی از معلولان جویای کار بیفتد و کسب و کار خلاقانه را بنیان نهد.
دکتر پریسا جعفری موسس گروه کارآفرینی پاتو دانش‌آموخته مدیریت بازرگانی است و سالها در حوزه‌ی کسب و کار و کارآفرینی فعالیت داشته است. او با یک ایده‌ی ساده اما جذاب، مسیر تولید و کارآفرینی را با معلولان آغاز کرده و در اندیشه‌ی توسعه‌ و ترویج این کار گروهی در سال رونق تولید ملی برای افراد معلول جامعه است. وی در گفتگویی درباره جرقه‌ی این ایده‌ی کارآفرینی و مسیر رشد این کسب و کارتوضیحاتی ارائه داده است که در ادامه می‌خوانید:

قصه‌ی جوراب پاتو از کجا شروع شد؟
قصه‌ی کسب و کار چیزی است که همیشه با من همراه است! روزهای زیادی از زندگی‌ام به یادگیری و یاد دادن گذشته است و می‌توان گفت بهترین اوقاتم صرف نوشتن و ترجمه‌ی مقالات و کتابهایی در زمینه‌ی راه اندازی کسب و کار، کارآفرینی و کسب درآمد توسط افراد کم‌توان شده است.
از این‌رو مدتها در فکر راه‌اندازی یک کسب و کار برای افراد توانیاب جامعه بودم تا به عنوان یک شغل خانگی به کسب درآمد بپردازند و توانایی‌های خود را به جامعه نشان دهند. با راهنمایی یکی از دوستانم که یک خانم معلول بسیار پرتوان، پرانگیزه و موفق است و اکنون به عنوان یکی از مدیران اجرایی در شرکت ما فعالیت می‌کنند و همچنین همسر ایشان این پروژه نهایی شد.

تیم اجرایی این طرح چه کسانی هستند؟
مدتها موضوع کسب و کار را از زوایای مختلف بررسی کردیم و طرح کسب و کار آن را نوشتیم و با حمایت خواهرم و همسرخواهرم که دانش آموخته رشته مدیریت کارآفرینی و مهندسی کامپیوتر هستند، پروژه را شروع کردیم و پس از مدتی که زیرساخت‌های لازم حاصل شد شرکت پیشتازان امید توانایی (پاتو) را راه‌اندازی کردیم. همچنین از همراهی دوستانی که علاقمند بودند در کارهای خیرخواهانه و عام‌المنفعه فعالیت داوطلبانه داشته باشند، مدد جستیم.

اهداف اصلی این پروژه چیست؟
ما در گروه کارآفرینی جوراب پاتو کنار هم جمع شده‌ایم تا یک محصول خوب و با کیفیت تهیه و آماده‌سازی کنیم و همزمان کمک می‌کنیم تا دوستان معلول و پرتوان‌مان درآمد و امید داشته باشند.

فرایند کار به چه شکل طراحی شده است؟
جوراب‌ها در مرحله‌ی اول توسط کارگران توانمند ایرانی در کارگاه جوراب بافی با نخ‌های با کیفیت بافته می‌شود و در مرحله‌ی دوم توسط افراد توانیاب در جعبه‌ها قرار گرفته و بسته‌بندی می‌شود و در مرحله‌ی بعد برچسب‌های عاشقانه‌ی ما برای تقدیم به جامعه‌ی مصرف‌کننده روی آنها چسبانده می‌شود تا خریداران در صورت تمایل با عشق و احترام آن را به عزیزانشان هدیه دهند.
هدف اصلی تیم پاتو عرضه‌ی یک ترکیب خواستنی از کیفیت، خلاقیت و زیبایی با قیمت مناسب و کاملا اقتصادی است. در واقع قصد ما این است که شوخیِ قدیمیِ هدیه دادن جوراب را به واقعیت نزدیک کنیم و با بسته‌بندی‌های کادویی و قرار دادن ۳ یا ۴ جفت جوراب در رنگهای مختلف مصرف کننده را ترغیب به استفاده از آن با هدف هدیه دادن کنیم.

از امکانات فناوری اطلاعات و بستر اینترنت چه بهره‌ای گرفته‌اید؟
با توجه به فراگیر شدن خریدهای اینترنتی، سعی کردیم از این فرصت مناسب بهره‌مند شویم. از آنجا که مبادلات اینترنتی محدودیت‌های زمانی و مکانی را بسیار کم‌رنگ نموده است بر آن شدیم تا افراد کم توان بتوانند از کسب و کار اینترنتی استفاده کرده و تولیدات تهیه شده توسط توانیابان عزیز از طریق فروش آنلاین در سایت پاتو و سایر فروشگاه‌های معتبر اینترنتی به دست خریداران محترم می‌رسد.

مفهوم کارآفرینی از نظر شما چیست؟
معتقدم کارآفرین کسی است که می‌تواند هر ایده‌ای را در ذهن‌اش بپروراند و کارآفرینان سرمایه مالی، اجتماعی و هنری خلق می کنند. در تیم پاتو افراد توانیاب سرمایه‌ی اجتماعی ارزشمند ما هستند که با عشق و سلیقه‌ی‌ مثال‌زدنی به رونق این کسب و کار کمک می‌کنند. یکی از بهترین وجوه این کار ایجاد اعتماد به نفس و افزایش عزت نفس و رضایت از خود در توانیابان گرانقدر است. یعنی عزیزان معلول ما در کنار منافع اقتصادی، چیزهای بهتری هم به دست آوردند، چیزهایی مثل اعتماد به نفس، سرزندگی، امیدواری و شوق زیستن شاد.

چشم‌انداز و طرح توسعه‌ای کسب و کارتان چیست؟
بخش عمده‌ی این کسب و کار با همکاری معلولان جسمی- حرکتی به انجام می‌رسد اما با توجه به پیشرفت قابل توجه کار و استقبال از محصولات عرضه شده، تعدادی از بانوان سرپرست خانوار هم در بخشی از بازارِ آماده‌سازی محصول و عرضه‌ی آن فعالیت می‌کنند. همچنین ما در برنامه‌های سال جدید قصد داریم که تولید را گسترش دهیم و با معلولان ذهنی و به ویژه عزیزان سندروم داون هم در این پروژه همکاری کنیم.
ما در گروه کارآفرینی پاتو فکر می‌کنیم که این محصول، یک داستانِ عاشقانه است، داستان دست‌های محکم توانیابان عزیز و دلِ عاشق ما. داستان مهربانی مصرف‌کنندگان و اندیشه‌ی ما. داستان خلق یک ایده‌ی کارآفرینانه برای توانیابان پرتوان….
منبع: ایسنا، 24 بهمن 1398

راه‌اندازی یک کسب‌وکار با همراهی معلولان، جوراب پاتو، جورِ متفاوت تو
در سال‌های اخیر نرخ بیکاری بین اقشار آسیب‌پذیر جامعه بسیار بالا رفته است.
به گزارش ایسنا، بنابر اعلام پاتو، طبق آمار ارائه‌شده در سال گذشته توسط رئیس انجمن ندای معلولان کشور درباره اشتغال معلولان، نرخ بیکاری در این جمعیت حدود ۶۴ درصد عنوان شده است. این در حالی است که امروزه مشکلات متعددی بر سر راه تولید و کارآفرینی در کشور ایجاد شده که گذران زندگی را برای بسیاری از اقشار کم درآمد و کم توان سخت کرده و یک بخشی از افراد با معلولیت جسمی حرکتی که با مشکل عدم اشتغال دست به گریبان هستند برای تأمین هزینه‌های زندگی خود دچار مشکلات متعددی شده‌اند.
همچنین برخی گزارش‌های سازمان بهزیستی کشور حکایت از آن دارند که ۶۵۰ هزار نفر از معلولان، مستمری ۱۵۰ هزارتومانی می‌گیرند و این میزان مستمری با هزینه‌های جاری کشور و نرخ تورم اصلاً همخوانی ندارد.
همان‌طور که بیان شد نرخ بیکاری بین اقشار آسیب‌پذیر جامعه مانند افراد توانیاب (معلولان) بسیار بالا است و هزینه‌های زندگی با عایدی آنان هیچ تناسبی ندارد و در بسیاری موارد زندگی را برای گروه بزرگی از معلولان، سخت و نامطلوب کرده است.
به نظر می‌رسد در شرایط کنونی حمایت از اشتغال معلولانِ جویای کار به عنوان اصلی‌ترین مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها و افراد متخصص رخ می‌نمایاند و ترویج کار گروهی و کارآفرینی اجتماعی را به یک بایدِ مهم در جامعه تبدیل می‌کند.
با توجه به محدودیت‌ها و سختی‌های پیش‌روی معلولان، راه‌اندازی و رونق کسب‌وکارهای اینترنتی و استارت آپ‌ها می‌تواند اهمیت به سزایی در توانمندسازی و حضور پررنگ این گروه از افراد جامعه در فضای کسب‌وکار ایفا کند که جا دارد توسعه‌ی مشارکت مردمی در این زمینه، به این بخش تسری بیشتری پیدا کند.
کسب‌ و کار نوپای جوراب پاتو یکی از این کسب‌وکارها است که با مدیریت دکتر پریسا جعفری و همکارانش به ویژه مهندس علی دشتی به عنوان هم‌بنیانگذار و آتوسا جعفری مدیر توسعه‌ی کسب‌وکار سعی کرده تا گامی هرچند کوچک در راه نیل به رسالت مهم حفظ کرامت عده‌ای از توانیابان با ایجاد اشتغال خانگی آنان بردارد.
شرکت پیشتازان امید توانایی (پاتو) به تعدادی از افراد نیازمند کار کمک کرد تا برای حضور در جامعه‌ی کسب‌وکاری آماده شوند و علاوه بر کمک به بهبود شرایط اقتصادی، به آنان برای مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی انگیزه و اعتمادبه‌نفس می‌دهد.
مدیرعامل این مجموعه معتقد است این نوآوری اجتماعی با تلاش و همیاری همه‌ی افراد علاقه‌مند، کمک ‌می‌کند تا هم توانیابان عزیز و هم بقیه‌ی مردم باور کنند که معلولیت محدودیت نیست.
به گفته وی در این کسب‌وکار که به امر تولید و بسته‌بندی و آماده‌سازی انواع جوراب‌های بچه‌گانه، زنانه و مردانه در طرح‌ها و رنگ‌ها و جنس‌های مختلف می‌پردازد جوراب‌ها توسط کارگران توانمند ایرانی در کارگاه جوراب بافی با نخ‌های با کیفیت و عموماً ایرانی بافته شده و توسط افراد توانیاب و پرانرژی در جعبه‌های ویژه‌ی خود قرار گرفته و بسته‌بندی می‌شود و سپس برچسب‌های جالبی روی آن‌ها چسبانده می‌شود تا خریداران در صورت تمایل با عشق و احترام آن را به عزیزانشان هدیه دهند.
از نظر وی، رسالت مهم این کسب‌وکار، ایجاد ارزش مبتنی بر خلاقیت است تا این ارزش‌آفرینی و نوآوری تبدیل به یک کالای با ارزش شود که توسط افراد ارزشمند آماده‌سازی شده و به دست مصرف‌کنندگان ارزشمند می‌رسد.
دکتر جعفری که خود از مدرسان دانشگاه و فعالان حوزه مطبوعات و نشر محتوای کسب‌ و کاری است در مورد اینکه چرا جوراب به عنوان محصول مورد نظر در این کسب‌وکار انتخاب شده است می‌گوید: جوراب پرمصرف‌ترین و کاربردی‌ترین پوشیدنی هر فردی است و سعی مجموعه پاتو این است که این جوراب‌ها و بسته‌بندی آن‌ها از کیفیت خوبی برخوردار باشند و تمیز و متفاوت توسط افراد توانیابِ پرانرژی آماده و عاشقانه به مصرف‌کنندگان عرضه شوند.
مهندس علی دشتی نیز معتقد است تداوم این اندیشه و رشد و گسترش این کسب‌ و کار نیازمند حمایت تمام افراد جامعه و ایجاد انگیزه برای کارکنان آن است. تا علاوه بر توسعه‌ی فعالیت گروه شاغلان این کار بتوان افراد علاقه‌مند و نیازمند به کار بیشتری را در این فعالیت اقتصادی و اجتماعی سهیم کرد.
نکته‌ی حائز اهمیت دیگر در این کسب‌وکار جای خالیِ حمایت سازمان‌ها و مؤسسات است. در این زمینه آتوسا جعفری مدیر توسعه‌ی پاتو پیشنهاد جالبی برای شرکت‌ها و مؤسسات دارد. مدیران شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌توانند از جعبه‌های پاتو که حاصل توانمندی واشتغالزایی معلولان جامعه است به عنوان هدایای پایان سال خود به جای هدر دادن کاغذ در قالب سررسیدهای مختلف استفاده کنند و علاوه بر اینکه یک محصول کاربردی و پراستفاده را به جامعه‌ی هدف خود عرضه می‌کنند در راستای مسئولیت اجتماعی هم گام مهمی برداشته باشند.
رشد و توسعه‌ی کسب‌وکارهای این‌چنینی کمک می‌کند تا افراد توانیاب بتوانند با اعتمادبه‌نفس لازم به علایق و توانایی‌های خود آگاه شوند و پس از کسب آموزش و مهارت‌های لازم خودشان صاحب‌کار خودشان و به نوعی کارآفرین خودشان شوند. چیزی که روزانه نمونه‌هایی از آن را در برخی از شهرها و روستاهای ایران توسط زنان و مردان معلول توانمند، هنرمند و کارآفرین می‌بینیم و به آنان می‌بالیم.

راه‌اندازی یک کسب‌وکار با همراهی معلولان: جوراب پاتو، جورِ متفاوت تو
در سال‌های اخیر نرخ بیکاری بین اقشار آسیب‌پذیر جامعه بسیار بالا رفته است و طبق آمار ارائه‌ شده در سال گذشته توسط رئیس انجمن ندای معلولان کشور درباره اشتغال معلولان، نرخ بیکاری در این جمعیت حدود ۶۴ درصد عنوان شده است. این در حالی است که امروزه مشکلات متعددی بر سر راه تولید و کارآفرینی در کشور ایجاد شده که گذران زندگی را برای بسیاری از اقشار کم درآمد و کم توان سخت کرده و یک بخشی از افراد با معلولیت جسمی-حرکتی که با مشکل عدم اشتغال دست به گریبان هستند برای تأمین هزینه‌های زندگی خود دچار مشکلات متعددی شده‌اند.
همچنین برخی گزارش‌های سازمان بهزیستی کشور حکایت از آن دارند که ۶۵۰ هزار نفر از معلولان، مستمری ۱۵۰ هزارتومانی می‌گیرند و این میزان مستمری با هزینه‌های جاری کشور و نرخ تورم اصلاً همخوانی ندارد.
همان‌طور که بیان شد نرخ بیکاری بین اقشار آسیب‌پذیر جامعه مانند افراد توانیاب (معلولان) بسیار بالا است و هزینه‌های زندگی با عایدی آنان هیچ تناسبی ندارد و در بسیاری موارد زندگی را برای گروه بزرگی از معلولان، سخت و نامطلوب کرده است.
به نظر می‌رسد در شرایط کنونی حمایت از اشتغال معلولانِ جویای کار به عنوان اصلی‌ترین مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها و افراد متخصص رخ می‌نمایاند و ترویج کار گروهی و کارآفرینی اجتماعی را به یک بایدِ مهم در جامعه تبدیل می‌کند.
با توجه به محدودیت‌ها و سختی‌های پیش‌روی معلولان، راه‌اندازی و رونق کسب‌وکارهای اینترنتی و استارت آپ‌ها می‌تواند اهمیت به سزایی در توانمندسازی و حضور پررنگ این گروه از افراد جامعه در فضای کسب‌وکار ایفا کند که جا دارد توسعه‌ی مشارکت مردمی در این زمینه، به این بخش تسری بیشتری پیدا کند.
کسب‌وکار نوپای جوراب پاتو یکی از این کسب‌وکارها است که با مدیریت دکتر پریسا جعفری و همکارانش به ویژه مهندس علی دشتی به عنوان هم‌بنیانگذار و آتوسا جعفری مدیر توسعه‌ی کسب‌وکار سعی کرده تا گامی هرچند کوچک در راه نیل به رسالت مهم حفظ کرامت عده‌ای از توانیابان با ایجاد اشتغال خانگی آنان بردارد.
شرکت پیشتازان امید توانایی (پاتو) به تعدادی از افراد نیازمند کار کمک کرد تا برای حضور در جامعه‌ی کسب‌وکاری آماده شوند و علاوه بر کمک به بهبود شرایط اقتصادی، به آنان برای مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی انگیزه و اعتمادبه‌نفس می‌دهد.
مدیرعامل این مجموعه معتقد است این نوآوری اجتماعی با تلاش و همیاری همه‌ی افراد علاقه‌مند، کمک ‌می‌کند تا هم توانیابان عزیز و هم بقیه‌ی مردم باور کنند که معلولیت محدودیت نیست.
به گفته وی در این کسب‌وکار که به امر تولید و بسته‌بندی و آماده‌سازی انواع جوراب‌های بچه‌گانه، زنانه و مردانه در طرح‌ها و رنگ‌ها و جنس‌های مختلف می‌پردازد جوراب‌ها توسط کارگران توانمند ایرانی در کارگاه جوراب بافی با نخ‌های باکیفیت و عموماً ایرانی بافته شده و توسط افراد توانیاب و پرانرژی در جعبه‌های ویژه‌ی خود قرار گرفته و بسته‌بندی می‌شود و سپس برچسب‌های جالبی روی آن‌ها چسبانده می‌شود تا خریداران در صورت تمایل با عشق و احترام آن را به عزیزانشان هدیه دهند.
از نظر وی، رسالت مهم این کسب‌ و کار، ایجاد ارزش مبتنی برخلاقیت است تا این ارزش‌آفرینی و نوآوری تبدیل به یک کالای با ارزش شود که توسط افراد ارزشمند آماده‌سازی شده و به دست مصرف‌کنندگان ارزشمند می‌رسد.
دکتر جعفری که خود از مدرسان دانشگاه و فعالان حوزه مطبوعات و نشر محتوای کسب‌وکاری است در مورد اینکه چرا جوراب به عنوان محصول مورد نظر در این کسب‌ و کار انتخاب شده است می‌گوید: جوراب پرمصرف‌ترین و کاربردی‌ترین پوشیدنی هر فردی است و سعی مجموعه پاتو این است که این جوراب‌ها و بسته‌بندی آن‌ها از کیفیت خوبی برخوردار باشند و تمیز و متفاوت توسط افراد توانیابِ پرانرژی آماده و عاشقانه به مصرف‌کنندگان عرضه شوند.
مهندس علی دشتی نیز معتقد است تداوم این اندیشه و رشد و گسترش این کسب‌وکار نیازمند حمایت تمام افراد جامعه و ایجاد انگیزه برای کارکنان آن است. تا علاوه بر توسعه‌ی فعالیت گروه شاغلان این کار بتوان افراد علاقه‌مند و نیازمند به کار بیشتری را در این فعالیت اقتصادی و اجتماعی سهیم کرد.
نکته‌ی حائز اهمیت دیگر در این کسب‌وکار جای خالیِ حمایت سازمان‌ها و مؤسسات است. در این زمینه آتوسا جعفری مدیر توسعه‌ی پاتو پیشنهاد جالبی برای شرکت‌ها و مؤسسات دارد. مدیران شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌توانند از جعبه‌های پاتو که حاصل توانمندی واشتغالزایی معلولان جامعه است به عنوان هدایای پایان سال خود به جای هدر دادن کاغذ در قالب سررسیدهای مختلف استفاده کنند و علاوه بر اینکه یک محصول کاربردی و پراستفاده را به جامعه‌ی هدف خود عرضه می‌کنند در راستای مسئولیت اجتماعی هم گام مهمی برداشته باشند.
رشد و توسعه‌ی کسب‌وکارهای این‌چنینی کمک می‌کند تا افراد توانیاب بتوانند با اعتماد به‌ نفس لازم به علایق و توانایی‌های خود آگاه شوند و پس از کسب آموزش و مهارت‌های لازم خودشان صاحب‌کار خودشان و به نوعی کارآفرین خودشان شوند. چیزی که روزانه نمونه‌هایی از آن را در برخی از شهرها و روستاهای ایران توسط زنان و مردان معلول توانمند، هنرمند و کارآفرین می‌بینیم و به آنان می‌بالیم.
منبع: ایسنا، 26 بهمن 1398

1 پاسخ
  1. س محمدی
    س محمدی گفته:

    من از اینستاگرام دیدم خیلی جوراباشون خوشگله جعبه هم داره دوتا از دوستام براشون کار میکنن فقط حیف که به من نشد کار بدن گفتن تولید بیشتر بشه به بقیه هم کار میدن

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *