پژوهش و ارزیابی در مددکاری اجتماعی

پژوهش و ارزیابی در مددکاری اجتماعی

دفتر فرهنگ معلولین

ریچارد ام. گرینل متولد 1947م و یوآن (ایون) ا. آن‌رو متولد 1965م از دانشگاه آکسفورد اطلاعات و تجارب خودشان پس از سال‌ها تدریس و مطالعه درباره چگونه اجرای پژوهش و ارزیابی در مددکاری اجتماعی را جمع‌آوری و تدوین و کتابی منتشر کردند. این اثر در ایران ترجمه و منتشر شد:
پژوهش و ارزیابی در مددکاری اجتماعی، ریچارد ام. گرینل و یوان ا. آن‌رو، ترجمه طلعت اللهیاری و اکبر بخشی نیا، نشر دانژه، 1388، 912ص.

مددکاری اجتماعی یک رشته از علوم اجتماعی است که درباره چگونگی و چرایی‌های مساعدت و مدد رساندن به آسیب‌مندان اجتماعی است. این رشته در سال 1337 برای اولین بار در ایران توسط خانم ستاره فرمانفرمائیان راه‌اندازی شد.
اما کتاب روش‌شناسی پژوهش برای افراد فعال در این رشته وجود نداشت و مجبور بودند از منابع علوم اجتماعی استفاده کنند تا اینکه کتاب حاضر ترجمه و در اختیار دانشجویان و استادان ایرانی گذاشته شد. این کتاب شامل 29 فصل است که در نه بخش تنظیم‌ شده‌اند. عناوین بخش‌ها این‌گونه‌اند: آشنایی با پژوهش؛ رویکردهای تولید دانش؛ اندازه‌گیری و سنجش؛ منطق طرح پژوهشی؛ جمع‌آوری داده‌های اصلی، جمع‌آوری داده‌های موجود؛ داده‌های کمی؛ داده‌های کیفی؛ پژوهش تا ارزیابی.
*.م.ن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *