شگردهای هنرمند نابینا برای خلق نقاشی‌هایش

شگردهای هنرمند نابینا برای خلق نقاشی‌هایش

«استیمن کرمفیلُو» هنرمند بلغارستانی است که به رغم نابینا بودنش تابلوهای نقاشی منظره خلق می‌کند.
به گزارش ایسنا و به نقل از رویترز، «استیمن کرمفیلُو» سال ۲۰۱۵ زمانی که بخش اعظمی از قدرت بینایی‌اش را به طور ناگهانی از دست داد، برای خلق دوباره تابلوهای نقاشی ناامید شد.
این هنرمند پس از پشت سر گذاشتن دوران بحرانی پس از این واقعه، ‌دریافت هنوز هم راهی برای خلق تابلوهای نقاشی وجود دارد.
این هنرمند ۷۶ ساله «بینش و تجربه زیاد»‌ را رمز موفقیت خود عنوان می‌کند.
او به این نتیجه رسید هنوز می‌تواند تفاوت بین رنگ‌ها، تیرگی و روشنایی را از طرق چشم چپش تشخیص دهد و باقی کار را به غریزه، مهارت و حافظه خود بسپارد که طی سال‌ها فعالیت ‌به عنوان یک هنرمند و متخصص مرمت کسب کرده است.
«استیمن کرمفیلُو» بیان کرد: «من فقط روی بوم سیاه نقاشی می‌کنم چراکه در آن صورت می‌توانم رنگ‌های گرم همچون نارنجی، قرمز، سبز روشن و غیره را تشخیص دهم. در زمان‌هایی که هوا روشن و آفتابی است نقاشی می‌کنم چون در این شرایط می‌توانم ببینم.»‌
او در مرحله ابتدایی خلق تابلوهای نقاشی خود، با کمی فاصله از تابلو نقاشی می‌ایستد و تصور ذهنی خود را به صورت مربع‌های کوچک روی بوم پیاده می‌کند. و سپس مربع‌های کوچک را با کمک نوعی وکس به یکدیگر متصل می‌کند. در نتیجه او می‌تواند تصویر ایجاد شده را با سرانگشتان خود تشخیص دهد.
آثار او در آلمان، یونان، ترکیه و بسیاری از شهرهای مهم بلغارستان نمایش داده شده‌اند. او اکنون برای برگزاری سی و ‌سومین نمایشگاه خود آماده می‌شود.

منبع: ایسنا، 9 بهمن 1398

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *