دومین دوره جشنواره «صدای سکوت» برگزیدگانش را شناخت

دومین دوره جشنواره «صدای سکوت» برگزیدگانش را شناخت

آیین اختتامیه دومین دوره جشنواره داستان‌نویسی ناشنوایان با عنوان «صدای سکوت» عصر امروز به کار خود پایان داد و برگزیدگانش را شناخت.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آیین اختتامیه دومین جشنواره داستان‌نویسی ویژه ناشنوایان «صدای سکوت» با حضور علاقه‌مندان ادبیات، عصر چهارشنبه (دوم بهمن‌ماه) در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار شد.
زهره عارفی، دبیر این دوره از جشنواره در ابتدای مراسم ضمن خوش‌آمدگویی به افراد حاضر در سالن گفت: خیلی خوشحالم که برای دومین بار جشنواره «صدای سکوت» را برگزار می‌کنیم. در این راه نهادهای مختلفی مثل بهزیستی استان قم، بهزیستی کل کشور و خانه کتاب به ما کمک کردند. خیلی خوشحالم که چنین جمعیتی امروز دور هم جمع شده‌ایم تا پیشرفت داستان‌نویسان ناشنوا را ببینیم.
وی ادامه داد: به جرات می‌توانم بگویم که جشنواره امسال نسبت به سال گذشته پربارتر شده است و شما برای رسیدن به این حقیقت می‌توانید کتاب آثار برگزیده دوره نخست را با کتاب آثار برگزیده دوره دوم مقایسه کنید تا رشد را ببینید و متوجه شوید که این بچه‌ها چطور توانسته‌اند با تلاش و پشتکار دست به خلق داستان‌های فوق‌العاده بزنند.
دبیر جشنواره «صدای سکوت» با اشاره به لزوم ورود نهادهای فرهنگی برای کمک به این جشنواره گفت: امیدوارم که محتوای آثار این بچه‌ها مورد بررسی و توجه نهادهای مرتبط قرار بگیرد و واقعا اگر نهادی می‌تواند کاری انجام دهد، کوتاهی نکند. امید همه ناشنوایان به نهادهای مختلف کشور است تا این جشنواره با قدرت بیشتر بتواند به راه خودش ادامه دهد.
مهدی پهلوانی ستوده، مدیرکل بهزیستی استان قم نیز در سخنانی کوتاه گفت: ما به عنوان بهزیستی وظیفه داریم تا در خدمت این عزیزان باشیم؛ از این رو در بهزیستی توانبخشی‌های مختلفی ارائه می‌شود که یکی از آنها توانبخشی فرهنگی و آموزشی است.
هادی کریمی، معاونت توانبخشی استان قم دیگر سخنران این نشست بود که اظهار کرد: ما امروز از شما عزیزان ناشنوا انرژی می‌گیریم؛ چراکه که فعل «خواستن، توانستن است» را صرف کردید و با شرکت در جشنواره «صدای سکوت» نشان دادید که چه توانایی‌های نهفته‌ای دارید. همان‌طور که گفته شد یکی از فعالیت‌های سازمان بهزیستی توانبخشی آموزشی، فرهنگی و هنری است. در این راستا ما از هر برنامه‌ای که بتواند به شکوفایی توانایی‌های نهفته کمک کند، کمک خواهیم کرد.
وی ادامه داد: ما اینجا یاد می‌گیریم که چگونه توانایی‌های ذهنی خودمان را شکوفا کنیم؛ از این رو چه نام زیبایی را برای این جشنواره انتخاب کرده‌اند. «صدای سکوت» یعنی صدای افکار و توانایی‌های ما. به نظر من این جشنواره باعث می‌شود که صدای درون همه عزیزان ناشنوا شنیده شود.
کریمی با اشاره به توانمندی‌های ناشنوایان اظهار کرد: شما عزیزان با برگزاری این جشنواره نشان می‌دهید که از فرصت‌های برابر برخوردار هستید. از این رو امیدوارم که به زودی شاهد راه‌اندازی دبیرخانه دائمی این جشنواره باشیم.
محمد نوری، مدیر دفتر فرهنگ معلولین قم نیز با اشاره به نگارش مقاله‌ای گفت: من مقاله‌ای آماده کرده‌ام که به زودی منتشر می‌شود و در آن به این موضوع اشاره داشته‌ام که داستان به عنوان یک ابزار برای بیان مهارت ناشنوایان استفاده می‌شود. بزرگترین مشکل ناشنوایان در جامعه ارتباط برقرار کردن است.
وی ادامه داد: انسان‌ها به وسیله ارتباط با هم می‌توانند فکر و ایده‌های خود را با هم به اشتراک بگذارند و این باعث تفاوت انسان با سایر موجودات خلقت شده است. یکی از راه‌های ارتباط برقرار کردن ناشنوایان از طریق دیالوگ است که مرحوم شهیدی و باغچه‌بان در این راستا بسیار تلاش کردند. مرحوم شهیدی مکان‌هایی را در پایتخت ایجاد کردند تا ناشنوایان بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند.
نوری در توضیح راهکارهای ارتباط ناشنوایان گفت: راهکار بعدی زبان اشاره است که ناشنوایان می‌تواند از آن طریق با هم ارتباط برقرار کنند. داستان نیز راه دیگری است که ناشنوایان می‌توانند از طریق آن با هم ارتباط داشته باشند. یک ناشنوا وقتی داستان می‌نویسد، مانند موبایل خاموشی است که در زیر قاب فعال است و در دل خود هزار برنامه در حال اجرا دارد.
ویدر پایان گفت: داستان باعث رشد مهارت‌ ارتباطی می‌شود و زهره عارفی نخستین کسی در ایران بود که این موضوع را مطرح کرد. امیدوارم نهادها کمک کنند تا روشی که در کشورهای دیگر جواب داده در ایران هم جواب دهد.
در ادامه این برنامه مرضیه کریمی به قصه‌گویی پرداخت و بعد از آن از دومین کتاب جشنواره «صدای سکوت» به نام «اول کلمه بود» رونمایی شد. رونمایی از اپلیکیشن این جشنواره اتفاق دیگری بود که در این مراسم رخ داد.
در پایان اسامی برگزیده‌های این دوره به شرح زیر اعلام شد:
نفر اول: زهره پوربابکان با داستان «دوچرخه»
نفر دوم: سعید رافعی‌پور با داستان «قاطر»
نفر سوم: سمیرا رحیمی با داستان «یاقوت گمشده»
نفر چهارم: محبوبه میرابوطالبی با داستان «هالچک ترنج»
نفر پنجم: مهدی آبفروش با داستان «رویای نیمه‌شب مریم»
نفر ششم: ثریا بیگدلو با داستان «بن‌بست»
نفر هفتم: زهرا افراسیابی با داستان «کیف مرگ»
نفر هشتم: مرضیه بنازاده با داستان «عروسک شیشه‌ای»
نفر نهم: مرضیه پورعابدینی با داستان «آن شب»
نفر دهم: محبوبه اقبالی با داستان «بادکنک فسفری»
نفر یازدهم: پروین شریفی با داستان «دلواپس خانم»
نفر دوازدهم: عاطفه تاجیک‌خاوه با داستان «تخته سیاه، گچ سفید»
نفر سیزده: مریم پگاه‌راد با داستان «رویای رنگی»
نفر چهاردهم: مهین مومن با داستان «دنیای هوشمند»
نفر پانزدهم: سهند سلیمان فلاح با داستان «حس دیگر»
نفر شانزدهم: فائزه خورشیدی با داستان «صدای ماشه»
نفر هفدهم: رقیه نیک‌سیرت با داستان «تخت فلزی»

​بیانیه ابوتراب خسروی برای دومین جشنواره «صدای سکوت»
ابوتراب خسروی و کامران رحیمی، داوران دومین دوره جشنواره داستانی «صدای سکوت» بیانه‌های جداگانه‌ای را برای این دوره از جشنواره «صدای سکوت» منتشر کردند.
​بیانیه ابوتراب خسروی برای دومین جشنواره «صدای سکوت»
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، هیات داوران دومین دوره جشنواره داستان‌نویسی ناشنوایان که با نام «صدای سکوت» فعالیت می‌کند در دو بیانیه جداگانه به این دوره از جشنواره پرداختند.
متن بیانیه ابوتراب خسروی به شرح زیر است:
«ایجاد توانایی در نوشتن و خلق ادبیات به مثابه تربیت نویسنده، هدف متعالی بسط و توسعه زبان را برعهده دارد. تلاش جوانان نویسنده برای بازتاب نگاهشان به هستی در ساختار داستان، فی نفسه وسیله‌ای است برای ایجاد توانایی در اندیشیدن و نشان دادن طرح پیچیدگی‌های رفتار و روابط انسانی. قطعا طرح پیچیدگی شخصیت و روابط انسانی، تنها وجه ادبیات داستانی نیست اما مهمترین شرط بدل شدن متن روایی به ادبیات داستانی، ادبیت ایجاد شده است. داستان حاصل ساختاری منسجم از کلمات و جملات است که حامل روایتی عینی‌گرا و ناشی از روابط علی و معلولی واقعه است. در واقع رفتار مناسب نویسنده با جملات و کلمات است که مولد ادبیات داستانی است.
این جشنواره، با توجه به خصوصیت مشترک نویسندگان شرکت‌کننده در آن، نیز بستری است برای تربیت ذهنی نویسندگانی که در غیاب صدا، اصرار دارند تا درک خود را از زندگی به شکل داستان بازتاب دهند. طبعا هدف از برگزاری این جشنواره سمت و سو دادن به خلاقیت‌های ادبی نویسندگان جوانی است که در عین کمتر شنیدن شکل اصوات، با احضار مفاهیم، کاشف کلمات می‌شوند تا داستان‌های خود را بیندیشند و در این رهگذر به هدف متعالی نوشتن از طریق ادبیات داستانی دست یابند.»

متن کامران رحیمی نیز به شرح زیر است:
«درود بر شما ناشنوایان نویسنده عزیز
از این که شما عزیزان توانسته‌اید وارد دنیای شیرین و با‌ارزش ادبیات و نویسندگی شوید، خیلی خوشحالم و احساس غرور و سربلندی می‌کنم. همانطور که شنواها می‌توانند در ادبیات و نویسندگی پیشرفت کنند، شما هم می‌توانید در این راه پیشرفت کنید و همچنین مطمئن هستم در آینده، شما عزیزان بیشتر و بهتر و پر قدرت‌تر خواهید نوشت و خوانندگان زیادی خواهید داشت. شما ناشنوایان نویسنده برای جامعه ناشنوا افتخار هستید و شما باعث امید و پیشرفت تمامی ناشنوایان ایران خواهید شد؛ و از سرکار خانم زهره عارفی خیلی تشکر می‌کنم که این برنامه آموزش داستان‌نویسی و تشویق ناشنوایان علاقه‌مند به مطالعه و بیشتر و بهتر دانستن را پیاده کردند. باید بگویم خانم زهره عارفی کاملاً راه مرحوم جبار باغچه‌بان را دنبال می‌کنند و این راه یعنی تشویق به گرایش به ادبیات و نوشتن داستان در میان ناشنوایان ابتکاری است که برای اولین بار توسط خانم زهره عارفی در ایران پیاده شده است و شگفتا این برنامه هنوز در بسیاری از کشورهای دنیا برای ناشنوایان وجود ندارد. در خاتمه برای شما ناشنوایان نویسنده عزیز و سرکار خانم زهره عارفی و سایر همکاران آرزوی موفقیت‌های هر چه بیشتر می‌کنم.
کامران رحیمی
12.03.2019 سوئیس»

منبع: ایبنا، 2 بهمن 1398

           

           

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *