پایتخت در حسرت یک گالری مناسب‌سازی شده برای معلولان؟!

پایتخت در حسرت یک گالری مناسب‌سازی شده برای معلولان؟!

گروه جامعه ــ رئیس مؤسسه فرهنگی هنری صبا، که طی دو ماه اخیر شاهد برپایی دو نمایشگاه ویژه معلولان در این مؤسسه بود، قول داد که تلاش کند دری را که مناسب تردد معلولان است برای همیشه باز کند و رمپ‌های این مؤسسه فرهنگی هنری را جمع‌آوری نکند.
به گزارش ایکنا؛ مؤسسه صبا واقع در فرهنگستان هنر طی دو ماه اخیر میزبان دو برنامه هنری ویژه معلولان بود. در برنامه اول نمایشگاه نقاشی جمعی از معلولان تحت حمایت بهزیستی در مؤسسه صبا برگزار شد. در برنامه دوم نیز ۱۶۱ اثر از هنرهای تجسمی توانیابان سراسر کشور در قالب نمایشگاه همام در همین محل برگزار و علاوه بر نمایش آثار برتر اولین جشنواره ملی هنری همام ویژه هنرمندان توانیاب کشورمان، طی پنج روز برگزاری این نمایشگاه تعداد زیادی از توانیابان توانمند کشورمان در رشته‌های هنری از جمله موسیقی هنرشان را به نمایش گذاشتند.
اما مسئله‌ای که برپایی این دو نمایشگاه را خاص‌تر و ویژه‌تر می‌کرد مناسب‌سازی مؤسسه فرهنگی، هنری، پژوهشی صبا، وابسته به فرهنگستان هنر برای این دو نمایشگاه بود. با ابراز تأسف شدید باید گفت که حتی یک گالری و نمایشگاه مناسب‌سازی در پایتخت ایران وجود ندارد و مؤسسه صبا بهترین محلی بود که برگزارکنندگان دو جشنواره مرتبط با معلولان می‌توانستند برای برپایی نمایشگاه انتخاب کنند.
برای برگزاری این دو نمایشگاه نیز در چوبی مؤسسه صبا که در روزهای عادی بسته است باز و رمپ‌‌هایی نصب شد. البته مشکل سرویس بهداشتی مجتمع نیز رفع شد تا معلولان بتوانند پنج روز از این مجموعه استفاده کنند.
اما آیا پس از اتمام این پنج روز رمپ‌های مؤسسه صبا برداشته شده است؟ آیا همچنان هیچ مجموعه هنری مناسب‌سازی در کشور برای معلولان وجود ندارد؟ آن هم در حالی که در دو رویداد هنری ویژه معلولان شاهد استقبال بسیار بالای معلولان و ارسال صدها اثر هنری از سوی صدها توانیاب کشورمان بوده‌ایم!
برای پاسخگویی به این دو سؤال با محمدرضا حسین‌خانی، رئیس مؤسسه صبا، گفت‌و‌گو کردیم.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا در چوبی مشرف به خیابان مظفر، که برای تردد توانیابان مناسب‌ است، بسته شده است؟ گفت: دری که برای تردد معلولان باز شده بود موقتی بود. در صورتی که معلولی بخواهد از نمایشگاه‌ها بازدید کند، هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهیم و در را باز می‌کنیم. البته رمپ‌های موجود در داخل سالن همیشه وجود دارد و جمع‌آوری نمی‌شود.
فراهم کردن فضا برای حضور هنرمندان معلول جزء وظایف اخلاقی، دینی و مسئولیت‌های اجتماعی ماست
وی ابراز کرد: دو سال پیش نمایشگاهی برای معلولان داشتیم و رمپ‌هایی در طبقات نصب شد که دیگر جمع‌آوری نشد و اگر معلولان برای بازدید مراجعه کنند، هماهنگی لازم برای بازدید آنها انجام می‌شود.
رئیس مؤسسه صبا یکی از دلایل انتخاب این مکان برای نمایشگاه‌های معلولان را وجود همین رمپ‌ها اعلام کرد و ادامه داد: تنها جایی که برای تردد معلولان رمپ داشت، مؤسسه صبا بود و به همین دلیل این مؤسسه برای نمایش آثار توانیابان انتخاب شد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا برای بازدید ساده یک معلول از نمایشگاه‌های برپا شده در مؤسسه صبا باید از قبل هماهنگی صورت گیرد؟ گفت: اگر هماهنگ کنند امکان حضور برای آنها فراهم می‌شود.
حسین‌خانی از احتمال قریب به یقین و تلاش برای باز بودن دائمی در واقع در خیابان مظفر برای تردد معلولان سخن گفت و قول داد که این فضا به صورت مناسب‌سازی شده برای معلولان باقی بماند. فراهم کردن فضا برای حضور هنرمندان معلول جزء وظایف اخلاقی، دینی و مسئولیت‌های اجتماعی ماست.

منبع: ایکنا، 10 دی 1398

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *