هنر زندگی

هنر زندگی

دفتر فرهنگ معلولین

هنری فریزر نویسنده کتابی است که به سرگذشت خودش می‌پردازد. او اهل انگلستان و در هفده سالگی به دلیل برخورد سرش به تخت سنگ در هنگام شیرجه در دریا، قطع نخاع و از گردن به پایین فلج گردید. این کتاب در واقع زندگی‌نامه خود نوشت مؤلف است که در ایران ترجمه و با مشخصات زیر منتشر شده است:
هنر زندگی: چیزهای کوچک ولی با ارزش، هنری فریزر، مقدمه جی. کی. رولینگ، ترجمه مریم تقدیسی، تهران، بذرخرد، 1398، 122ص.
اولینگ در مقدمه‌اش بر این کتاب نوشته است: هنری فریزر یکی از استثنایی‌ترین کسانی است که در زندگی‌ام دیده‌ام. او باهوش، با استعداد و خوش چهره است؛ و نکات جالب دیگر درباره هنری گفته است.
نویسنده تلقی و دریافتش از معلولیت، چگونگی معلول شدن و تجاربش در این دوره از زندگی‌اش را با قلم رسا و جذاب در هشت فصل بیان کرده است.
مبحث اول کتابش درباره رفتن کنار دریا جهت تفریح و شیرجه زدن و قطع نخاع و فلج شدن خودش را شرح داده است. مبحث دوم درباره انتقالش از پرتغال به انگلستان و بستری شدن در بیمارستان است. به ویژه از نوع برخوردها و رفتارهای مردم می‌نویسد و اقدامات هر چند کوچک مردم را مؤثر در روحیه و زندگی‌اش ارزیابی کرده است.
مبحث سوم درباره حوادثی است که در بیمارستان برایش مهم بوده از افرادی که در کنارش بستری بودند، از نور اتاقش و دستگاه‌ها، از برخورد پرستاران و پزشکان نوشته و در نهایت از منتقل شدن به صندلی چرخدار و بهبودی نسبی او گفته است. مبحث بعد با عنوان پذیرش و سازگاری، از تجاربش در زمینه کنار آمدن با مشکل جدید یعنی فلج اندام حرکتی‌اش و انتقالش به بخش توانبخشی می‌گوید.
در مبحث پنجم تلاش کرده اندیشه مثبت و برخورد مثبت خود با مشکلات بیان کند؛ چون او با مثبت اندیشی و کنار گذاشتن افکار منفی بر معلولیت چیره شده و پس از شش ماه در حال مرخصی از بیمارستان و رفتن به خانه بود. بالاخره در مبحث ششم بازگشت تدریجی به زندگی عادی مثل رفتن به مدرسه و ادامه تحصیل را شرح می‌دهد. مبحث بعد درباره تلاش یک فرد دارای معلولیت برای گرما و معنا بخشیدن به زندگی با شروع فعالیت‌های اجتماعی و نوشت کتاب و مقاله است و بالاخره در مبحث آخر، تلاش کرده انطباق خودش با زندگی جدید‌ش را توضیح دهد و می‌گوید فکر کردن به مسائل منفی و گوشه‌گیری نه تنها مشکلی را برطرف نمی‌کند بلکه مشکلات را می‌افزاید.
مطالعه این کتاب به همه افراد دارای معلولیت، به همه خانواده‌ها و حتی افراد عادی توصیه می‌شود. نویسنده توانسته تجارب خودش در یک حادثه هولناک را به خوبی بیان کند و مسیر درست را به افراد یاد دهد.
*.م.ن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *