فیلم “اینجا بدون من”

فیلم “اینجا بدون من”

دفتر فرهنگ معلولین

این فیلم سرگذشت دختری با معلولیت حرکتی در پای راستش است. در سال ۱۳۸۹ ساخته شد و در ۱۳۹۰ اکران گردید. داستان فیلم از تنسی ویلیامز است و بهرام دهقان آن را تدوین کرده به کارگردانی بهرام توکلی ساخته شده است.
این فیلم سبک درام عاشقانه دارد و بازیگری فاطمه معتمدآریا، نگار جواهریان، صابر ابر و پارسا پیروزفر و بعضی دیگر از مشاهیر سینمای ایران به آن جذابیت خاصی داده است.
فاطمه معتمدآریا خانمی است که دو فرزند به نام¬های احسان و یلدا دارد. یلدا دختری است که معلولیت حرکتی دارد و با عصا راه می‌رود. صابر ابر در نقش احسان و نگار جواهریان در نقش یلدا بازی کرده‌اند.
این فیلم در سی و پنجمین دوره بین‌المللی فیلم مونترال کانادا جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کرد ولی ظرفیت و تأثیر این فیلم بیشتر است و می‌تواند در جشنواره‌های دیگر جهانی به رتبه‌های خوبی برسد.
داستان فیلم این‌گونه است که خانواده سه نفره هستند که پدر خانواده سال‌ها قبل فوت کرده است. مادر خانواده مجبور است در کارخانه‌ای در یکی از شهرهای شمال ایران کار کند، آن هم در دو شیفت یا با اضافه کاری. پسر جوان خانواده (احسان) علاقه مفرط به سینما و فیلم‌نامه نویسی دارد ولی برای گذران زندگی و پرداخت اجاره خانه مجبور شده، در انبار کارخانه‌ای کار کند. یلدا دختر خانواده به دلیل معلولیت دائماً در خانه است و با کسی ارتباط ندارد و کاملاً منزوی است.
مادر خانواده همیشه به فکر تأمین آینده بچه‌ها به ویژه یلدا است، می‌خواهد یلدا سامان بگیرد و آینده و پس از فوتش اسیر دست دیگران نشود. احسان استعدادهایش را از بین رفته و آرزوهایش را بر باد رفته می‌داند و تلاش می‌کند به خارج برود بلکه به توانایی‌های هنری‌اش بها بدهند و به هدفش که نویسندگی سینما است برسد. ولی به فکر خواهرش و معلولیت او است و معلولیت خواهرش را مانعی برای رسیدن به اهدافش می‌داند. کلاً زندگی این خانواده در سختی و مشقت است و مهم‌ترین علت آن معلولیت دختر خانواده یعنی یلدا است. اختلالات حرکتی یلدا هم بهتر نشده و زیاد شده است. به طوری که گاه احسان یا مادر به فکر خودکشی دسته‌جمعی می‌افتند.
اما تصادفاً حادثه جدیدی رخ می‌دهد و یکی از دوستان و همکاران احسان یعنی رضا که به خانه آنها آمده است، یلدا را می‌بیند و پس از صحبت با او متوجه خصلت‌های اخلاقی خوب او و دیگر ویژگی‌های مثبت او می‌شود؛ ولی یلدا به او می‌گوید من مشکل دارم ولی رضا می‌گوید در این دوره کمتر دختری به نجابت و پاکی و صداقت تو پیدا می‌شود و مردی خوشبخت است که با تو زندگی کند. یلدا هم شیفته او می‌شود ولی در ظاهر کمتر بروز می‌دهد. اما رضا عکسی از جیبش در می‌آورد و به یلدا نشان می‌دهد و می‌گوید این عکس دختری است که قرار است بیست روز دیگر با او ازدواج کنم.
یلدا با دیدن این عکس و شنیدن سخن رضا، تحت فشار عصبی قرار گرفته و به اطاقش می‌رود. رضا هم بدون خبر به احسان و مادرش، خانه آنها را ترک می‌کند. ولی به یلدا گفته بود که می‌رود تا ازدواجش را به هم بزند و زنگ می‌زند و خبر می‌دهد.
یلدا افسردگی شدید پیدا می‌کند و لب به غذا نمی‌زند. احسان و مادرش مجبور می‌شوند به نوبت از او مراقبت کنند ولی حالش مدام بدتر می‌شود مدام پای تلفن منتظر زنگ رضا است.
روزها می‌گذرد و خبری از رضا نمی‌شود و نه تنها یلدا بلکه مادرش و احسان هم افسردگی گرفته و مشکلات خانواده مضاعف می‌گردد. اما نیمه شبی، رضا زنگ می‌زند و یلدا گوشی را برمی‌دارد و رضا خبر می‌دهد که ازدواجش را به هم زده و فردا برای خواستگاری یلدا می‌آید.
یلدا به سراغ مادرش و احسان رفته و آنها را بیدار می‌کند و می‌گوید رضا زنگ زده و گرسنه است و حالش تغییر می‌کند. اما مادرش و احسان فکر می‌کنند او خیال‌بافی می‌کند و حرفش را جدی نمی‌گیرند.
اما صبح رضا به خانه یلدا می‌آید و علت بی‌خبر رفتنش و بقیه ماجراها را توضیح می‌دهد پایان‌ فیلم نشان می‌دهد یلدا با لباس شیک از پله‌ها بدون عصا پایین و به حیاط خانه می‌رود و کودکی را از رضا می‌گیرد و بسیار شاد هستند.

این فیلم گویای چند نکته مهم است:
۱ـ با درایت و تدبیر می‌توان بر مشکلات غلبه کرد ولی نیاز به اندیشه و صبر دارد.
۲ـ معلولان بیش از هر چیز نیازهای روحی ـ روانی و فکری دارند. برای توان‌بخشی آنان نباید به قرص و دارو اکتفا کرد بلکه بهترین دارو برای آنان عشق و محبت و همدلی است. عشق موجب شد تا یلدا عصایش را کنار بگذارد و زندگی شیرینی را با رضا تجربه کند.
بنابراین شیوه‌ای که مراکز توانبخشی در ایران دارند و می‌خواهند با داروهای شیمیایی یا فیزیوتراپی، به آنان سلامتی بدهند، همه راه‌حل نیست باید به نیازهای معنوی و ابعاد دیگر زندگی آنان هم توجه شود.
۳ـ هر معلول تمام وجودش و رفتارش منفی نیست بلکه ویژگی‌های مثبت فراوان و حتی منحصر به فرد دارد که دیگران ندارند و این ویژگی‌ها می‌توانند سرمایه سودمندی در زندگی‌اش باشند.
۴ـ ارتباطات یک فرد دارای معلولیت با جامعه را نمی‌توان به روش دستوری حل کرد بلکه با رفع مشکلات روحی ـ روانی او و توجه محبت‌آمیز به شخصیت و خواسته‌هایش، خود به خود این مشکلات برطرف می‌شود.
در مجموع فیلم زیبا و جذاب و سودمندی است و به همه مردم به ویژه افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آنها توصیه می‌شود آن را تماشا کنند.
*.م.ن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *