رونمایی کتاب «به رنگ راجی»

معلولیت محدودیت است اما ناتوانی نیست
رونمایی کتاب «به رنگ راجی»

ایسنا/یزد مدیر کل بهزیستی استان یزد اظهار کرد: معلولیت قطعاً نوعی محدودیت است اما به معنای ناتوانی نیست و اگر حقوق معلولان در جامعه رعایت شود، آنان سهم بیشتری نمی‌خواهند و نیازمند ترحم هم نیستند.
«علی‌محمد عطابخش» در حاشیه سفر خود به ابرکوه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: با توجه به این که خودم هم معلول هستم، اعتقاد دارم که معلولان نیاز به ترحم ندارند بلکه باید حقوقشان مانند سایر افراد عادی رعایت شود تا بتوانند در جامعه زندگی کنند.
وی تصریح کرد: با وجود این که برخی افراد با کلمات بازی می‌کنند و ابراز می‌دارند که معلولیت، محدودیت نیست اما من معتقدم که معلولیت محدودیت است اما ناتوانی نیست و تنها باید حقوق معلولان توسط سایر افراد جامعه، ادارات و دولت رعایت شود.
عطابخش تأکید کرد: تنها درخواست یک معلول این است که زمینه برایش فراهم باشد تا او هم مانند افراد عادی زندگی و کار کند و بتواند روی پای خود بایستد.
به گفته وی، در جامعه امروزی هرکسی به نوعی محدودیت دارد که در برخی افراد مانند معلولان، این محدودیت آشکار است ولی در عین حال اگر توانمندی‌های این افراد دیده و تقویت شود، بسیار از مشکلات حل خواهد شد.
وی با بیان این که اقدامات خوبی در حوزه توان‌بخشی در ابرکوه انجام شده است، ابراز کرد: در استان یزد حدود ۴۰۰ معلول در انتظار جهیزیه هستند که امیدواریم خیرین و مردم استان و به ویژه شهرستان ابرکوه با پیوستن به پویش «حلقه وصل باشیم»، یاری‌گر این زوج‌های جوان باشند.
مدیر کل بهزیستی استان با اشاره به بازدیدش از مراکز توان‌بخشی دخترانه و پسرانه ابرکوه نیز خاطرنشان کرد: در این شهرستان موضوع هنردرمانی برای معلولان بسیار خوب اجرا شده و این دو مرکز موفق به کسب رتبه‌های برتر در جشنواره تئاتر خلیج‌فارس نیز شده‌اند.
رونمایی از کتاب زندگینامه معلولین به قلم یک خبرنگار
عطابخش که در مراسم رونمایی از کتاب «به رنگ راجی» نوشته «رحیم میرعظیم» پیرامون زندگی سمیه و زینب راجی دو خواهر معلول اما هنرمند ابرکوهی، حضور یافت، گفت: این کتاب درسی را برای من بازآموزی می‌کند که معلولیت به معنای ناتوانی نیست و در مواجهه با افراد معلول به جای ترحم باید توانمندی‌های آنان را ببینیم.
وی یادآور شد: هر چه اطلاعات و آگاهی ما بیشتر باشد، بازتاب آن را در عملکرد خودمان مشاهده خواهیم کرد. لذا زمانی که کتابی پیرامون معلولین و معرفی توانایی‌های آنان نوشته می‌شود، قطعاً بر روی بینش و رفتار مخاطب در برخورد با معلول اثرگذار خواهد بود.
این مقام مسئول هدف بهزیستی را توانمندی‌های معلولین عنوان کرد و افزود: در همین راستا تعدادی از کتاب به رنگ راجی را برای مراکز توان‌بخشی خریداری می‌کنیم تا معلولینی که بعضاً روحیه امید به آینده را از دست داده‌اند، با مطالعه آن به توانمندی‌های خود واقف شده و در جهت رشد و تقویت آن تلاش کنند.
«رحیم میرعظیم» نویسنده کتاب «به رنگ راجی» که بیش از ۲۰ سال کار خبرنگاری را در کارنامه خود دارد نیز به خبرنگار ایسنا، گفت: ایده نوشتن این کتاب از گزارشی گرفته شد که در سال ۱۳۹۰ از هنر و توانایی خواهران راجی در یک خبرگزاری کشوری منتشر و بازتاب بسیار خوبی داشت.
وی اضافه کرد: کتاب نامبرده شامل سه بخش است که بخش اول به گفتگو با سمیه راجی می‌پردازد که از ناحیه دو دست، دو پا و چشم دارای معلولیت شدید بوده و درعین‌حال نقاشی توانا در سبک رنگ‌روغن است. بخش دوم کتاب زندگی زینب راجی را بیان می‌کند که او نیز از ناحیه دست‌وپا دچار معلولیت اما در زمینه سرودن شعر و هنر معرق‌کاری، هنرمندی خلاق است.
میرعظیم تصریح کرد: بخش سوم کتاب به رنگی راجی، مربوط به تصاویر این دو خواهر است که در روستای محروم اسدآباد اسفند آباد بخش بهمن ابرکوه زندگی می‌کنند و با حداقل امکانات و بدون گذراندن حتی دقیقه‌ای کلاس آموزشی، استعدادی که خداوند در وجودشان نهاده است شکوفا کردند.
«راجی» به معنای «امید» بوده و این دو خواهر معلول در انتخاب نام کتاب مشارکت داشته‌اند.
منبع: ایسنا، ۴ دی ۱۳۹۸

مدیرکل بهزیستی استان یزد از کتاب «به رنگ راجی» رونمایی کرد
کتاب به رنگ راجی که توسط رحیم میرعظیم پیرامون زندگی خواهران هنرمند و معلول روستای اسدآباد اسفندآباد نوشته شده بود، با حضور مدیرکل بهزیستی استان یزد رونمایی شد.
مدیرکل بهزیستی استان یزد از کتاب «به رنگ راجی» رونمایی کرد
به گزارش خبرگزاری فارس از ابرکوه، علی‌محمد عطابخش در حاشیه سفر یک‌روزه خود به ابرکوه جهت رونمایی از کتاب «به رنگ راجی» میهمان روستای اسدآباد اسفندآباد بخش بهمن و منزل خواهران معلول راجی، شد.
مدیرکل بهزیستی استان یزد ضمن رونمایی از کتاب مذکور که پیرامون زندگی سمیه و زینب راجی دو خواهر دارای معلولیت؛ اما هنرمند و توانمند توسط رحیم میرعظیم به رشته تحریر درآمده است، اظهار کرد: مطالعه این کتاب درس بسیار بزرگی را برای من و سایر معلولین بازآموزی می‌کند که معلولیت محدودیت است؛ اما ناتوانی نیست.
عطابخش با بیان اینکه هر چه اطلاعات و آگاهی انسان بیشتر باشد تأثیر آن در عملکرد و رفتار وی نمایان خواهد شد، افزود: زمانی که کتابی پیرامون توانایی‌های معلولین نوشته می‌شود، قطعاً بر روی رفتار و بینش افراد در برخورد با معلولین اثرگذار است.
وی تأکید کرد: توصیه می‌شود کتاب به رنگ راجی و سایر کتاب‌هایی از این قبیل که به معرفی توانمندی‌های معلولین می‌پردازد، بیشتر مورد مطالعه قرار گیرد تا اعتقاد و ایمان به توانمندی‌های چنین افرادی در بین جامعه بیشتر شود.
مدیرکل بهزیستی استان یزد اذعان کرد: در راستای حمایت از کتاب و همچنین احیا روحیه امید در وجود برخی از معلولین که بعضاً ناامید شده‌اند تعدادی از این کتاب‌ها برای مراکز توان‌بخشی خریداری می‌شود تا معلولین بدانند که می‌توانند از توانایی‌های پنهان خود برای زندگی بهتر استفاده کنند.
در ادامه رحیم میرعظیم پیرامون چگونگی نگارش کتاب اظهار کرد: جرقه کار از گزارشی زده شد که در سال ۱۳۹۰ به عنوان خبرنگار در یکی از خبرگزاری‌های رسمی کشور پیرامون زندگی خواهران معلول راجی منتشر کردم و آن زمان موجب شد این دو هنرمند شناخته شوند.
میرعظیم اذعان کرد: کتاب به رنگ راجی بر مبنای همان گزارش ولی با توجه به جزئیات زندگی این دو خواهر معلول نوشته شد که توانستند علی‌رغم داشتن مشکلات شدید جسمی و حرکتی، بر سکون و ناامیدی در زندگی غلبه کرده و مسیر روشنی را برای خود ترسیم کنند.
نویسنده کتاب به رنگ راجی خاطرنشان کرد: کتاب نامبرده شامل سه بخش است که در دو بخش اول زندگی‌نامه سمیه و زینب مطرح شده و بخش سوم نیز شامل تصاویر زیادی از آثار و هنرهای این دو خواهر است. ضمن اینکه نام کتاب نیز با همکاری هر دو هنرمند انتخاب شده که مفهوم آن «به رنگ امید» است.
علی خاتمی دهیار روستای اسدآباد اسفندآباد نیز ابراز کرد: به منظور حمایت از همه معلولان روستا به ویژه خواهران راجی، تولیدات، صنایع‌دستی و آثار هنری آنان به منظور هدیه دادن به افراد مختلف از آنان خریداری می‌شود تا علاوه بر داشتن درآمد، آنان را به ادامه راه تشویق کند.
aگفتنی است حمیدرضا بصیری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و زهره اکرمی رئیس اداره بهزیستی شهرستان ابرکوه نیز در این آیین رونمایی حضور داشتند.
منبع: فارس، ۴ دی ۱۳۹۸

کتاب به رنگ راجی تلاش می‌کند تا به سؤالاتی که مردم در مورد معلولان و نحوه زندگی آنان دارند پاسخ دهد و از طرفی باعث تغییر دیدگاه جامعه و مسئولان به این قشر شود.
این کتاب در ۸۰ صفحه و باقیمت ۲۵ هزار تومان با تصاویری رنگی از آثار این هنرمندان توسط انتشارات فرهنگستان ادب منتشر شده است و روز گذشته با حضور مدیرکل بهزیستی استان یزد در محل زندگی این دو هنرمند رونمایی شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *