نشست «شاخص های کلیدی در اخلاق معلولیت»

نشست «شاخص های کلیدی در اخلاق معلولیت»
معلولیت استعاره نیست…

دفتر فرهنگ معلولین

۱۶ آذر ماه ۱۳۹۸ نشست «شاخص های کلیدی در اخلاق معلولیت» و نقد و بررسی کتاب جهان معلول ساز با حضور جمعی از معلولان و معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خانه اخلاق پژوهان جوان قم برگزار شد. نمایشگاه برخی کتاب های منتشره دفتر فرهنگ معلولین در حاشیه نشست برای استفاده علاقه مندان قرار گرفته بود. همچنین آقای محمد نوری مدیرعامل این دفتر طی سخنرانی در این نشست درباره عرصه پژوهشی اخلاقی معلولیت به تفصیل مطالبی را برشمرد. ایشان مهم‌ترین جنبه اخلاق معلولیت را ظلم بر معلولان و تبعیض فرهنگی دانست و در این باره نمونه‌هایی را مطرح کرد.
حجت الاسلام آقای میثم غلامی مدیر خانه اخلاق پژوهان جوان و همکارانشان در بر پایی این نشست بسیار تلاش کردند و لازم است از ایشان تشکر شود. سایر سخنرانان نشست خانم نعیمه پورمحمدی نویسنده کتاب جهان معلول ساز و آقای محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آقای مجید شکوری مدیر انجمن ضایعه نخاعی‌های قم بودند. در پایان جلسه چند نفر از افراد دارای معلولیت نیز به بیان دیدگاه ها و برخی مشکلات پژوهشی خود پرداختند.

     

گزارشی از نشست «شاخصه های کلیدی در اخلاق معلولیت» در قم
حوزه/ نشست «شاخصه های کلیدی در اخلاق معلولیت»و نقد کتاب جهان معلول سازی با حضور جمعی از معلولان و معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در قم برگزار شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه محسن جوادی، در نشست «شاخصه های کلیدی در اخلاق معلولیت»و نقد کتاب «جهان معلول ساز» که در خانه اخلاق پژوهان جوان در قم برگزار شد، گفت: مسئله معلولیت ماهیت و مفهوم اجتماعی دارد و هر زمان و دوره ای ممکن تعریف خاصی از این واژه شود و بهترین کار در تحولات اجتماعی این است تعریف و مفهوم درستی از معلولیت در ذهن افراد پیدا شود، تا از این طریق شاهد رفع مشکلات معلولین باشیم.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهارداشت: اگر تعریف درستی از معلولیت داشته باشیم، دیگر کسی به این افراد از باب ترحم نگاه و کمک نخواهد کرد. اگر قرار باشد کاری در مورد معلولین صورت گیرد در ارتباط با معلولین و اصلاح نگاه به آنها صورت گیرد.
جوادی گفت: اما نگاه مهم تر جدای از بحث اخلاقی، رسالت و تعهد افراد به این انسانها است تا از این طریق مردم نگاه ویژه تری به این معلولین در باب خدمات دهی اجتماعی داشته باشند.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهارداشت: اگر هدف رسالت باشد، انسانها به یکدیگر متعهد می شوند و از این طریق شاهد خدمات بیشتری به معلولین خواهیم بود.
وی اظهارداشت: باید کار کرد فرهنگ ارائه خدمات اجتماعی از باب اخلاق و تعهد نسبت به معلولین عوض شود.

معلولین خانواده واحد هستند
خانم نعمیه پور محمدی نویسنده کتاب «جهان معلول ساز» نیز در این مراسم گفت: معتقدم معلولین خانواده واحد هستند و باید این قشر را باور کرد و لازم است معلولین در جمع ها و تصمیم گیریها حضور پیدا کنند و حتی در مورد جمعی که قرار است در مورد آنها صحبت شود، بهتر این می باشد که خودشان در مورد معلولیت صحبت کنند.
این استاد دانشگاه با بیان این که باید با آگاهی دادن نسبت به موضوع معلولیت به سایر انسانها بینش و آگاهی شان نسبت به این مسئله مهم در جامعه عوض شد افزود: به همین خاطر وارد عرصه مطالعات معلولیت شدم و درباره آن موضوعاتی مانند الهیات و اخلاق معلولیت برای من جالب بود تا بتوانم به الگویی درمورد معلولیت برسم تا از این طریق به این اقشار کمک کنم و مطالبی بنویسم.
این محقق اظهارداشت: در مورد اخلاق معلولیت، نهایتا به پژوهش در موضوع سقط جنین رسیدم و در همین رابطه کتابی با عنوان ژن بد آماده نشر دارم و در ادامه قصد دارم در مورد آموزش معلولین مباحثی ارائه کنم.
پور محمدی افزود: کتاب اخلاق معلولیت از فصلهای چون تبار شناسی، مطالعات جدید و باز تولید اخلاق معلولیت تشکیل شده است. در هر کدام از این فصل ها سعی کردم مباحثی را درباره معلولیت مانند تجلی خدا، شکر گذاری خدا، صبوری و دعوت باورهای دینی به معلولیت ارائه دهم.
این استاد دانشگاه افزود: در این فصل ها سعی کردم اشاره کنم که معلولیت اخلال بدنی است و این مسئله نباید باعث شود شخص معلول سایر استعدای که دارد، نادیده بگیرد.
این نویسنده اظهارداشت: اخلاق معلولیت از بخش های چون نقدهایی در مورد اخلاق رایج و رسمی، نگرش در مورد اخلاق و مباحث اخلاقی تشکیل شده است.
پور محمدی افزود: معلولان به دلیل عدم درگیریهای هنجارهای فرهنگی می توانند بهترین الگو برای رسیدن به راه های خلاقانه برای زندگی مانند شاد بودن، ارائه تجربه و … باشند.
این استاد دانشگاه افزود: تلاش شده به پزشکی معلولیت نقدهایی وارد کنم، که معلول قابل درمان است و این گونه نیست که قابل درمان نباشد.
این محقق اظهارداشت: در نگرش اخلاق، نگرش است و آن این که مفهوم معلولیت نسبی و فرهنگی است و نمی توان بین انسانهای سالم و غیره فرق گذاشت.
پور محمدی افزود: معلولیت صرف نداری و ناتوان بودن این گونه افراد نیست، بلکه دارای بودن و تجربه است.

در گذشته فرزندان معلول را از بین می بردند
محمد نوری، رئیس دفتر فرهنگ معلولین نیز اظهار داشت: مسئله معلولین در جهان بوده و هست و از گذشته توجهی به معلولین نمی شده و دنبال این بودند فرزندان معلول را از بین ببرند.
نوری گفت: اما اسلام اولین دینی بود که از معلولیت و حقوق آنها دفاع کرد. روایات متعددی هم در همین رابطه داریم. بهترین بخش روایات در مورد استانداری مالک اشتری است. در عهدنامه مالک حضرت اشاره به حقوق این قشر شده است.
رئیس دفتر فرهنگ معلولین اظهار داشت: اسلام با دفاع از حقوق معلولین، نهضتی را برای پیشگیری از معلولیت، رفع مشکلات و خدمت به آنها راه اندازی کرد.
وی بیان داشت: اما در دوران خلفای عباسی شاهد بدترین نگاه به معلولین هستیم و حقوق آنها نادیده گرفته شده است.
نوری گفت: اما امروز هم شاهد نوعی ظلم فرهنگی به معلولین هستیم، این ظلم ها گاهی در عرصه پزشکی، عدم حمایت و عدم ارائه خدمات به معلولین است.
رئیس دفتر فرهنگ معلولین اظهار داشت: باید کاری کرد ظلم فرهنگی و تبعیض ها از بین برود. مسابقاتی برای آنها برگزار شود، شرایطی برای کاندیدای معلولین فراهم شود.
وی بیان داشت: باید کاری کرد معلولین مرجع فکری باشند، این کار در زمان امام صادق(ع) اتفاق افتاده است. امروز حداقل انتظاری که هست این می باشد، بخشی از بودجه به این قشر اختصاص بیابد ولی کاری برای معلولین نشده است.
نوری گفت: امروز از جمله دلایل معلولیت ها، سموم موجود در غذا است و همین مسئله باعث جهان معلول ساز شده است.
رئیس دفتر فرهنگ معلولین اظهار داشت: با نوع غذا شاهد افزایش معلولین هستیم و به نوعی با دست خود معلول می سازیم.

ارائه خدمات اجتماعی به معلولین مناسب این قشر نیست
حجت الاسلام مجید شکوری، رئیس انجمن معلولین نخاعی استان قم نیز گفت: بر این باورم در مورد اخلاق برای معلولین کار و توجهی نشده است.
وی ابراز داشت: خدمات اجتماعی که به معلولین بعضا داده می شود، اصلا مناسب با این قشر نیست. خدمات دهی طوری است که به این قشر توجهی نشده است.
حجت الاسلام شکوری افزود: مسئولین شهر اصلا توجهی به این معلولین ندارند برای این که به این قشر توجه کنند، ساعتی خودشان را جای این افراد بگذارند، روی ویلچر بنشیند، روی ویلچر بخوابند.
رئیس انجمن معلولین نخاعی بیان داشت: برای خدمات دهی و توجه به معلولین فرهنگ سازی نشده است. در شهرها برای چیزهای بی ارزش تبلیغ می شود و برای خدمات دهی به معلولین فرهنگ سازی و تبلیغ نمی شود.
وی بیان داشت: نگاه مردم به معلول به عنوان فرد بی ارزش، بی خاصیت و بی کفایت و… است. باید کاری کرد این دید عوض شود.
منبع: خبرگزاری حوزه، ۱۷ آذر ۱۳۹۸

نویسنده کتاب«جهان معلول‌ساز» تشریح کرد: «باورهای غلطی» که ظلم در حق معلولان است
گروه اجتماعی ــ نویسنده کتاب«جهان معلول‌ساز» گفت: باورهای غلط زیادی در میان مردم، فلسفه و علم پزشکی و پزشکان در نگاه به معلولان وجود دارد که ظلم در حق آنان محسوب می‌شود.
«باورهای غلطی» که ظلم در حق معلولان استبه گزارش ایکنا از قم، نعیمه پورمحمدی، نویسنده کتاب جهان معلول‎ساز، شامگاه شنبه ۱۶ آذرماه در همایش اخلاق معلولیت در خانه اخلاق‌پژوهان قم در سخنانی گفت: معلولان باید در جمع‌هایی که قرار است در مورد آنان صحبت شود و یا تصمیمی بگیرند باید حضور داشته باشند و نقش داشته باشند.
وی با بیان اینکه بنده قبل از آنکه فرزند معلولی داشته باشم تصورات دیگری در این زمینه داشتم افزود: بعد از اینکه خداوند فرزند معلولی به من داد بینش و نگرشم نسبت به معلولان تغییر یافت و معتقدم که باید مردم را به این بینش و نگرش دعوت کنیم.
پورمحمدی با بیان اینکه علاقه من به اخلاق و الهیات معنویت و الگویی که برای ارتباط با معلولان به من کمک کند انگیزه شد تا کتاب جهان معلول ساز را بنویسم اظهار کرد: هم اکنون در زمینه سقط جنین مشغول مطالعه هستم و کتابی را با عنوان «ژن بد» در دستور کار دارم.
نویسنده کتاب جهان معلول‌ساز با اشاره به اینکه آموزش تلفیقی برای معلولان از دغدغه های دیگر بنده است تصریح کرد: من در کتاب اخلاق معلولیت که سه فصل دارد ابتدا در مورد تبارشناسی معلولیت، مطالعات جدید و اخلاق معلولیت به بحث پرداخته ام.
پورمحمدی با بیان اینکه در بحث تبارشناسی به موضوع ظلم به معلولان اشاره شده است بیان کرد: در واقع این ظلم در حق معلولان با واژه هایی مانند عقب افتاده و منگل و ناهنجار و … رخ می داده است؛ این ظلم توسط کلیسا با استثناسازی ادامه یافت البته این باروهای غلط مختص کلیسا هم نبود و حتی در بین مسلمین هم هست.
وی افزود: از دید کلیسا معلولان هویت ندارند؛ آنان برای شکرگزاری ما هستند، تجلی خدا، نشانه گناه و یا تقدس هستند لذا هیچ وقت هویت مستقلی برای آنان قائل نبود و یا این نگاه تاب‌آوری به معلولان القاء می‌شد که در آن دنیا پاداش می‌گیرند در حالی که باید در این دنیا هم امکانات برای آنان فراهم شود.
نویسنده کتاب جهان معلول‌ساز اظهار کرد: ترحم و دلسوزی از دیگر ضعف‌پروری‌های کلیسا در حق معلولان بود؛ فلسفه‌های جدید و مدرن هم ظلم دیگری در حق آنان داشتند و آن در ارزشگزاری‌های دوگانه اعمال شد زیرا معلول را بی ارزش می‌دانستند. ظلم دیگر در حق معلولان متوجه علم پزشکی و پزشکان است زیرا نرمال‌سازی و آی‌کیوسازی و بر این اساس، معلولان را دچار احساس بد می‌کنند.
پورمحمدی با اشاره به دوره پست مردن با بیان اینکه در این دوره وضعیت بهتری را شاه هستیم افزود: در این دوره تنوع به رسمیت شناخته می‌شود و معلولیت را بیش از آنکه ژنتیکی بداند محرومیت معلولیت را حاصل ساختارهای اجتماعی می‌داند؛ در این دوره هر وضعیت بدنی و ذهنی، نوعی سبک ذهنی و بدنی است و نمی‌توان دوربودن از برخی استانداردها را بی ارزش بدانیم؛ در این وضع مطالعات جدید معلولیت آغاز شد و از جمله در الهیات به این بحث پرداخته شده و می توان از خدای در ذهن معلولان الهیات جدیدی را تعریف کنیم.
پورمحمدی افزود: اخلاق رسمی بر این گمان است که قدرت بدنی، فضیلت و ضعف، رذیلت است در حالی که این کاملا امری ساختگی و تصنعی است. همچنین دیگری‌سازی از معلولان از ظلم‌هایی است که در حق آنان اعمال می‌شود.
وی اظهار کرد: انحراف دانش و تجربه بدنی ما به سمت بدن سالم از دیگر ظلم ها در حق آنان است زیرا هر چیزی در مورد بدن می‌دانیم درمورد بدن سالم است و در باره رنج و عذاب بدنی کم می‌دانیم و تجربه معلولان را ناچیز دانسته‌ایم و تجربه کمی در مورد رنج و درد داریم که در هنگام حادثه و یا سالمندی به سراغ ما خواهد آمد؛ معلولان راه‌های خلاقانه برای زندگی، شادی، سرگرمی، عاقل و مودب بودن، صداقت داشتن بلد هستند که انسان‌های سالم بلد نیستند و ما می‌توانیم بی معنایی را با الهام از آنان فرابگیریم.
پورمحمدی تصریح کرد: معلولیت از سنخ نداشتن نیست بلکه تجربه‌هایی دارند که افراد سالم ندارند؛ اینکه آنان را تحقیر و ترحم کنیم درست نیست بلکه شخص هستند و عاملیت دارند.
پورمحمدی تصریح کرد: شخص معلول می‌تواند از بدن خودش تعالی بگیرد و اعتماد به نفس خود را بالا ببرد و روحش را با بدنش یکی نداند همچنین دوستی و مذاکره با درد از دیگر تکنیک‌ها برای معلولان است.
منبع: ایکنا، ۱۷ آذر ۱۳۹۸

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: کمک به معلولین، ترحم نیست
گروه اجتماعی ــ معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید نگاهمان را نسبت به معلولیت درست کنیم و به این باور برسیم کمک کردن به این افراد ترحم نیست؛ بلکه این کمک حق فرد و اقتضای عدالت توزیعی است و به کرامت او آسیب نمی‌زند.
کمک به معلولین، ترحم نیستبه گزارش ایکنا از قم، محسن جوادی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۶ آذرماه در نشست ویژه اخلاق معلولیت که در خانه اخلاق‌پژوهان جوان برگزار شد، با اشاره به کتاب «جهان معلول‌ساز» تألیف نعیمه پورمحمدی، اظهار کرد: ایده اصلی کتاب این است که مسئله معلولیت ماهیت اجتماعی و بستگی به تعریف جامعه از معلولیت دارد؛ مثلاً تعریف قبل از مدرنیته با تعریف دوره امروز و پسا مدرنیته متفاوت است و به همین دلیل یک مفهوم اجتماعی است.
وی افزود: نویسنده معتقد است بهترین کار این است که کمک کنیم در تحولات اجتماعی یک مفهوم درست و مناسبی در ذهن افراد ایجاد کنیم چون به دنبال تعریف درست خیلی از مشکلات معلولین حل خواهد شد.
جوادی ادامه داد: با توجه به کتاب «جهان معلول‌ساز» معلولیت جای ترحم ندارد و اگر نگاه به معلولیت درست و مناسب شود خود معلولیت مشکلاتش حل می‌شود اما به نظر بنده در هر صورت ما انسان‌ها وظایف و تعهد اخلاقی در قبال یکدیگر داریم و باید به هم کمک کنیم و فرقی میان معلول و غیر معلول وجود ندارد.
معاون فرهنگی وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی افزود: باید نگاهمان را نسبت به معلولیت درست کنیم و به این باور برسیم کمک کردن به معلولین ترحم نیست، بلکه این کمک حق فرد و اقتضای عدالت توزیعی است و به کرامت او آسیب نمی‌زند و حتی باید از جامعه مطالبه کند و در این صورت مناسبات بهتری نسبت به معلولین خواهیم داشت.
جوادی با تأکید بر اینکه البته باید کمک کردن به‌گونه‌ای باشد که استقلال فرد هم لحاظ شود و وظایف ما و خدمات دولتی به بهانه استقلال فرد کنار گذاشته نشود، گفت: تعهدات اخلاقی نسبت به افراد معلول و یا توانمند نباید فراموش و گم شود تا زمینه جدیدی در مباحث بنیادی اخلاق معلولیت موردتوجه قرار گیرد.
وی تاکید کرد: اصل اخلاق معلولیت این است که بفهمیم چه ضرر و زیان‌هایی به افراد دارای معلولیت می‌رسد و سپس درصدد حل مشکلات معلولین از لحاظ فرهنگی و وظایف اخلاقی باشیم.
منبع: ایکنا، ۱۷ آذر ۱۳۹۸

کمک کردن به معلولین اقتضای عدالت توزیعی است

گزارش تصاویری نشست ویژه اخلاق و معلولیت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *