روایتی از رنگ باختگی معلولیت به علت زندگی

روایتی از رنگ باختگی معلولیت به علت زندگی

آینده روشن-معلولیت، واژه‌ای است که بیشتر در ذهن ما به معنای یک ناتوانی معنی می‌شود و می‌تواند مشکلاتی را برای فرد معلول ایجاد کند، اما معلولان سرتاسر دنیا، بارها این را به اثبات رسانده‌اند که معلولیت، محدودیت نیست بلکه تجسم ارادها است.
۱۲ آذر روز جهانی معلولین شناخته شده است. جامعه معلولین هنرهایی نحفته در وجودشان است که با کمی کمک و یاری می‌توانند هنرشان را به همگان نشان دهند، به همین مناسبت گفت‌وگویی با کارکنان مجتمع توانبخشی حضرت علی اکبر(ع) بیرجند داشته‌‌ایم.
انسان‌هایی در این مجتمع فعالیت دارند که خالصانه به معلولان خدمت می‌کنند، خدمتی از جنس انسانیت و فضایی که گویی با دنیای شلوغ بیرون در تضاد بود، دنیایی آرام و دلچسب به دور از کینه‌ها، قهرها و دعواهای بیرون. اینجا دنیای دیگری است.
حضور ۳۵۰ معلول ذهنی و ۵۰ سالمند در مؤسسه توانبخشی بیرجند
محمدحسن اکبری‌مطلق، مدیرعامل مؤسسه توانبخشی حضرت علی‌اکبر(ع) بیرجند در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان‌‌جنوبی گفت: ۲۲ سال قبل مجتمع توانبخشی حضرت علی اکبر(ع) بیرجند به صورت هیئت امنایی افتتاح شد و هم اکنون ۳۵۰ نفر از معلولان ذهنی و ۵۰ سالمند در آن نگهداری می‌شوند.

وی با بیان اینکه این مجتمع دارای هتل آپارتمان سالمندان در دو بخش سالمندان پدر و مادر است، افزود: در این هتل آپارتمان تمامی امکانات جهت آسایش سالمندان در نظر گرفته شده است اما ما نیازمند پوشاک برای پدران و مادران سالمند هستیم.
مدیرعامل مؤسسه توانبخشی حضرت علی‌اکبر(ع) بیرجند با اشاره به اینکه بخش‌های توانبخشی، درمانی، بهداشت و بخش روزانه از قسمت‌های مجتمع توانبخشی حضرت علی اکبر(ع) است، بیان کرد: در این مجموعه با انجام فعالیت‌های کاردرمانی به مددجویان امکان داده می‌شود که از بستر خارج و در فعالیت‌های انفرادی و گروهی شرکت کنند.
اکبری‌مطلق ادامه داد: گستره خدمات‌رسانی این واحد به سایر شهروندان با پنجاه درصد هزینه درمان جهت بیماران خارج از مؤسسه در خدمت سایر معلولین و نیازمندان است.
وی با بیان اینکه این مجتمع در طول روز هر وعده ۵۰۰ غذا را آماده می‌کند، ادامه داد: ساعت کار آشپزخانه به صورت روزانه است که وظیفه تامین وعده‌های غذایی مددجویان و کارکنان را برعهده دارد.
مدیرعامل مؤسسه توانبخشی حضرت علی‌اکبر(ع) بیرجند با اشاره به منابع مالی مرکز، افزود: کمک‌های خیرین به صورت نقدی و غیرنقدی جمع‌آوری می‌شود و یارانه مددجویان نیز توسط بهزیستی استان که کمتر از ۳۰ درصد هزینه‌ها است.
اکبری‌مطلق با بیان اینکه ۷۰ درصد هزینه‌های مجتمع توسط خیرین و مردم تامین می‌شود، بیان کرد: هرماه مبلغ ۷۰۰ هزار تومان برای معلولان سالمند یارانه می‌گیریم که هزینه جمع‌آوری هر سالمند در طول ماه مبلغ دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.
وی بیان کرد: دفتر مشارکت‌های مردمی توانبخشی حضرت علی اکبر(ع) واقع در مرکز برای تکمیل پروژه‌ها و تکریم نیات آماده دریافت کمک‌های نقدی و غیرنقدی خیرین است.
مدیرعامل مؤسسه توانبخشی حضرت علی‌اکبر(ع) بیرجند با بیان اینکه از سال ۷۶ بخش آموزشی معلولین راه‌اندازی شد که در ابتدا به معلولین مهارت‌های خودیاری و آموزش‌هایی در خور معلولین و توسط مربیان داده می‌شد، گفت: آموزش معلول کار بسیار سخت و طاقت‌فرسایی است که به همت و با صبر و شکیبایی، پشتکار و جدیت و با کمک کار درمان و با تمامی مشکلات که مددجویان از نظر جسمی داشتند، به آن‌ها آموختند و آنان نیز با اشتیاق یاد گرفتند که چگونه بیاموزند.
اکبری‌مطلق با تاکید بر اینکه هدف از ایجاد این بخش در مرکز توانبخشی شکوفا و توانبخش‌شدن استعدادها از حداکثر توانایی‌های هوشی، جسمی و حرکتی مددجویان است، ادامه داد: تعادل روحی و روانی، شادی، هیجانات روانی، بکارگیری استعدادها و جلوگیری از افسردگی و تحلیل ذهنی و جسمی و حرکتی افراد از دیگر اهداف است.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای بروز استعدادها
زهرا طنازی، یکی از مربیان بخش کارگاه‌های حرفه‌آموزی مرکز توانبخشی حضرت علی اکبر(ع) در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان‌‌جنوبی گفت: کارگاه‌های حرفه‌آموزی شامل؛ کارگاه‌های معرق چوب، گلیم‌بافی، رودوزی‌های سنتی، خیاطی، نقاشی، آموزش قرآن، سرودخوانی است.
وی افزود: کارگاه‌های حرفه‌آموزی داخل بخش روزانه شامل؛ کار معرق چوب،کارگاه گلیم‌بافی همراه با آموزش جاجیم و تابلو فرش، رودوزی‌های سنتی که شامل آموزش سرمه‌دوزی، سکه‌دوزی، پته‌دوزی برای دختران، خیاطی برای دختران است.
این مربی بیان کرد: برخی از کارگاه‌های نقاشی به صورت رنگ‌آمیزی روی سفال و کاشی و سوخت‌نگار چوب است که مددجویان درآن مشغول آموزش هستند.
طنازی تصریح کرد: تولیدات و فعالیت‌های این بخش به صورت صنایع‌دستی مددجویان معلولین ذهنی مرکز توانبخشی در چندین نمایشگاه جهت معرفی بیشتر مرکز و عرضه محصولات آن ارائه می‌شود.
وی افزود: مددجویان دختر و پسر پس از ارزیابی هوشی و روانشناختی به این بخش معرفی و پس از ارزیابی حرفه‌ای توسط مربیان در کلاس‌ها تقسیم می‌شوند و آموزش می‌بینند.
این مربی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۷۵ مددجو دختر و پسر در حال آموزش هستند، بیان کرد: بخش روزانه این موسسه برای آموزش گروه سنی معلولین ذهنی فعالیت دارد.
وی با بیان اینکه مددجو در سطح شهر در کلاس‌های مخصوص تحت آموزش‌های مهارت‌های خودیاری، شناختی، ارتباطی، فرهنگی، اجتماعی معلولین ذهنی را می‌بینند، افزود: علاقه به آموزش برای این قشر از جامعه توانسته سختی کار را از من دورنگه دارد.
طنازی با بیان اینکه هر شغلی سختی خود را دارد و افتخار می‌کنم که خداوند به من کمک کرده تا به این انسان‌های پاک آموزش دهم، اظهار کرد: کار با این انسان‌ها که چیزی از کینه و نفاق و بدی در وجود خود ندارند انسان را به آرامش می‌رساند.
خانواده‌هایی که سراغی از فرزندان خود نمی‌‌گیرند
محمد جانبازیان، روانشناس بخش برادران این مجتمع نیز در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان‌‌جنوبی گفت: مددجویانی از نظر ذهنی، توانایی جسمی، حرکتی و علاقه‌هایشان توسط روانشناسان ارزیابی و انتخاب و برای آموزش در اختیار مربیان قرار می‌گیرند و در کارگاه‌های مختلف آموزشی تقسیم‌بندی می‌شوند.
وی با بیان اینکه مددجویان همیشه تحت نظر روان‌شناس و پزشک هستند، افزود: برخی از مددجویان تا کنون نسبت به توانایی هوش و توانایی جسمی، حرکتی به پیشرفت بسیار خوبی رسیده‌اند.
این روانشناس بیان کرد: مشاوره با خانواده مددجویان در هنگام تحویل مددجو انجام می‌شود و متاسفانه برخی از خانواده‌ها بعد از تحویل کمتر سراغ مددجو می‌آیند.
جانبازیان با بیان اینکه مشاوره‌های این مرکز به صورت روزانه، فردی و بنابر مشکلات مددجویان این مرکز است، یادآور شد: علاقه فراوان به مددجویان که از دنیای ما انسان‌ها دور هستند باعث شده با این مرکز همکاری داشته باشم.

منبع: ایکنا، ۱۲ آذر ۱۳۹۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *